V politice si neuškodím, říká mecenáš Věcí veřejných

Sabina Slonková
21. 5. 2010 11:40
Vít Bárta odpovídá na otázku, proč Věci veřejné nenesou jméno Radka Johna
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Platí za tvrdého a schopného manažera. Vybudoval největší českou bezpečnostní agenturu, řídil patnáct set zaměstnanců.

Letos se Vít Bárta rozhodl udělat po osmnácti letech podnikání tlustou čáru a dal se na politiku. Kandiduje na pražské kandidátce za Věci veřejné, do nichž už oficiálně investoval přes šest milionů.

Když má ale milovník arabských koní a majitel Maserati GT odpovědět na otázku, co ho přimnělo vstoupit do politiky, mluví doposud systematicky a pragmaticky uvažující podnikatel hlavně o emocích.

"Můj vztah k politice se vyvíjel postupně. Vždy mě bavila, byl jsem několik let šéfem vysokoškolského studentského hnutí, současně jsem podnikal a chodil na medicínu. Tehdejší schůzky s ministrem Pilipem a premiérem Klausem byly velmi napínavá aktivita. A můj vstup nyní ovlivnil i tlak médií," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Mé milionové dítě

A.cz: To myslíte někdejší pochybnosti, proč stranu financujete, když na rozdíl od ostatních sponzorů nekandidujete?

Tak. Ve vztahu k politice jsem měl za poslední rok tři silné emocionální okamžiky. Kromě té zmíněné kritiky i to, že jsem byl osočen, že nevlastním agenturu ABL já, ale Roman Janoušek (lobbista spojovaný s Pavlem Bémem a počátkem aktivit Věcí veřejných pozn. red.). To mě tehdy strašně lidsky urazilo a naštvalo, přece jen to bylo mé dítě, které jsem budoval osmnáct let. A hledal jsem proto tehdy svůj vztah k politice, který jsem našel prostřednictvím Klubu angažovaných podnikatelů, kdy jsme si říkali: dáme transparentně peníze nějaké politické straně a pokusíme se vyvolat konkurenční tlak.

A: To jste se ale rozhodli pro partaj, která v té době neměla sebemenší naději na nějaký úspěch v parlamentních volbách.

Kdybych v ten úspěch nevěřil, peníze bych jí nedal. Máte pravdu, že z tohoto hlediska to bylo poměrně riskantnější, než je dát jiné politické straně, na druhou stranu odvážnému štěstí přeje.

A: Takže důvodem vašeho angažmá politice byla snaha po změně a možnost ovlivnit dění kolem sebe?

Přesně tak, mně se od začátku líbil program Věcí veřejných. Není žádné tajemství, že tam je spousta lidí, které znám léta, vážím si jich a byli pro mě nejlepší garancí, že se věci změní.

Kdo je Vít Bárta
Autor fotografie: Věci veřejné

Kdo je Vít Bárta

  • Klíčová postava Věcí veřejných
  • Kandiduje v Praze, věnoval straně 6 milionů
  • Šestatřicetiletý podnikatel z lékařské rodiny
  • Absolvent policejní akademie, nedokončil medicínu
  • Založil dnes největší českou bezpečnostní agenturu ABL, kterou vlastní napůl s bratrem
  • Firma má roční obrat kolem jedné miliardy a zaměstnává 1500 lidí
  • Milovník opery a arabských koní, majitel Audi A8 a Maserati GT
  • Žije s místopředsedkyní VV Kateřinou Klasnovou

Už můžu dát na emoce

A.cz: Já vám rozumím, ale musím se přiznat, že mi k vám rozhodování na základě emoci nějak nesedí. Působíte dojmem vysoce racionálního člověka, téměř dvě desetiletí se věnujete bezpečnostní problematice, řídíte firmu s miliardovým obratem...

Já mám to životní štěstí, že si můžu dovolit rozhodovat se na základě emocí. Dneska už mám takovou pozici, že se nemusím věnovat ani jednomu nebo druhému a klidně se můžu věnovat něčemu třetímu.

A.cz: Jaký je váš cíl v politice? Čeho chcete dosáhnout?

Jsem běžec na dlouhé tratě. V momentě, kdy jsem se rozhodl vstoupit do politiky, chci předeslat, že bych nikdy nešel do řešení, které by znamenalo nějaký krátkodobý politický kalkul.

A.cz: Takže - když to přeženu - chcete být jednou premiérem?

To jsou smělé myšlenky, ale tak dalece ani mé emoce nesahají. Věci veřejné opakovaně říkaly - ústy Radka Johna - že nejsou v pozici...

A.cz: Rozumím, já se ale ptám, čeho chcete dosáhnout vy osobně?

To je hrozně těžká otázka. Omlouvám se, že budu odpovídat trošku obecně, ale pro mě je důležité vybudovat tady stabilní středovou politickou stranu, která do české politiky vnese nová pravidla. A to je především transparentnost, eliminace šedých zón, které jsou okolo všech politických stran. Už dnes se říká, že díky VV bude vyšší volební účast, protože VV umějí oslovovat lidi, kteří nikdy nevolili a nebo rezignovali. Zásadní bude umět tyto lidi u politiky udržet.

Z toho emocionálního hlediska se jednoznačně umím vymezit obráceně: vím, co nechci. Vím, že nechci spojit s něčím, co by z mého pohledu mé dobré jméno poškodilo. Zakládám si na tom, že jsem za osmnáct let vybudoval firmu, za kterou se nemusím stydět. Teď nastává další etapa mého života a považuji za zásadní, aby to bylo ve stejném kontextu a lince jako ta první etapa.

A.cz: Když se do sněmovny nedostanete, tím pro vás politika asi nekončí a půjdete do komunálních voleb?

Když už jsem se do toho vrhnul, asi ano.

Smlouvy jsou intimní

A.cz: Zakládáte si na transparentnosti Věcí veřejných, ale odmítáte zveřejnit smlouvy se svými kandidáty, což jsou vlastně směnky na sedm milionů, které mají zajistit, že nepřeběhnou k politické konkurenci. Co je na nich tak tajného?

Je to smluvní vztah dvou stran. Je to limit, za který z té lidské roviny mezi politikem a stranou nelze zajít.

A.cz: Vy jste ji také podepsal, ukážete mi ji?

Strana i jednotlivci mají závazek, že ji nikomu neukážou. Jeden z příkladů proč: ta smlouva mimo jiné velmi precizně definuje pokutu za neoznámení korupční nabídk. A také to, komu se to hlásí, jak se to hlásí, za jakých podmínek, co je korupční nabídka, to už jsou intimní části smlouvy. Nemůžeme za tuto hranici jít. A je tam několik podobných věcí.

A.cz: Takže to nechcete zveřejnit proto, že byste odhalovali mechanismus fungování strany?

Je tam zkrátka několik citlivých věci, které kdyby byly obecně prezentovány, ztratily by sílu, kterou nyní mají.

Dvořák půjde také

A.cz: Spolu s ODS jste před časem prosadili odvolání občanského demokrata Hejmy z postu starosty Prahy 1 kvůli zjevným pochybením v hospodaření městské části. Nahradil ho Filip Dvořák, muž, který byl  ve své nejslavnější éře symbolem pražského klientelismu  a neprůhledného zacházení s veřejným majetkem. Jak to jde do hromady s čistotou politiky, po níž VV volají?

To je jinak. Věci veřejné od roku 2002 kritizují hospodaření Prahy 1 a odvolání starosty Hejmy jsme navrhovali dlouhodobě. A to, že se to podařilo napotřetí i za cenu hlasů ODS, není naše chyba. V Praze 1 je nyní dodatečné zdanění 80 milionů a nedokážu si představit, co je hmatatelnější důkaz pro naše argumenty. Přerostlo to únosnou mez. ODS v té situaci našla nějakého krizového manažera, je to reálný Richelieu, ale to tam je celou dobu, teď je na něj pouze víc vidět. Má nyní snížit schodek městské části a dožít do voleb.

A.cz: Takže pak si to hodláte vyřídit i s ním?

Děkuji.

A.cz: Jak byste popsal svou pozici ve straně? Jste stejně jako Miroslav Kalousek v TOP 09 považovaný za hlavního hráče, byť předsedou je někdo jiný.

Pletete se. Moje role je v organizaci týmu, v managementu, tam uznávám, že je moje pozice silná. Ale pro příklad: navrhoval jsem z marketingového hlediska dát do názvu strany jméno Radka Johna, véčkaři rozhodli ne. A stává se mi celkem často, že jsem přehlasován.

 

Právě se děje

Další zprávy