Mohl bych špiclovat všechny, ale politiky jsem vynechal

Sabina Slonková
21. 5. 2010 5:50
Rozhovor Aktuálně.cz s hlavním mecenášem a šedou eminencí strany Věci veřejné Vítem Bártou

Praha - Jeho jméno navenek válcuje Radek John, přesto je to právě šestatřicetiletý podnikatel Vít Bárta, kdo je klíčovou postavou Věcí veřejných.

Širší veřejnosti dosud neznámý podnikatel je naopak v politických kruzích známý až dost - díky rodinné bezpečnostní agentuře ABL. Právě tuto agenturu a Bártu politici zmiňují, když v neoficiálních rozhovorech mluví o politické špionáži.

Veřejně ho ze špiclování obvinil například expremiér Mirek Topolánek.

Vít Bárta to ale striktně odmítá. Říká, že nabídky na politickou špionáž dostával, ale vždy je odmítl.

A v případě politické kariéry slibuje, že svět detektivních agentur a politiky striktně oddělí.  „Pana expremiéra jsme skutečně nesledovali, i když on si to asi myslel a věřil tomu," říká Bárta v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kauza byty

K roztržce obou mužů přispěla i zakázka, kterou dostala ABL od pražského magistrátu ovládaného Topolánkovými odpůrci. agentura měla kontrolovat městské byty, zda nejsou pronajímány načerno.

„Magistrát nechtěl zkontrolovat všech svých 10 tisíc bytů, ale vybral si z nich dva tisíce, mezi nimiž byl i byt, kde bydlela paní Talmanová. Čili, my jsme si ten byt nevybrali, seznam jsme obdrželi od magistrátu. I když bylo jasné, že tam žádný černý nájemník není, paní Talmanová se chovala velmi seriózně a trvala na tom, abychom tu administrativu dotáhli. Ale stejně kolem toho byl humbuk a rozjely se spekulace. Mohl jsem pak udělat jedinou věc: poslal jsem jí do sněmovny kytku," říká Bárta.

Kdo je Vít Bárta

  • Klíčová postava Věcí veřejných
  • Kandiduje v Praze, věnoval straně 6 milionů
  • Šestatřicetiletý podnikatel z lékařské rodiny
  • Absolvent policejní akademie, nedokončil medicínu
  • Založil dnes největší českou bezpečnostní agenturu ABL, kterou vlastní napůl s bratrem
  • Firma má roční obrat kolem jedné miliardy a zaměstnává 1500 lidí
  • Milovník opery a arabských koní, majitel Audi A8 a Maserati GT
  • Žije s místopředsedkyní VV Kateřinou Klasnovou

Aktuálně.cz:  Topolánek ale není jediný, o politické špionáži ABL mluví i jiní politici, byť anonymně.

U těchto historek vždy toužím po konfrontaci ve třech. To je přesně neštěstí šedé zóny politiky: každý má mít odpovědnost za to, co kde s prominutím žvaní. Většinu informací, které je třeba mít pro správné rozhodování, vám dnes oponenti vašich oponentů sami donesou a nemusíte za to dát ani korunu. Stačí mít autoritu v prostředí, kde se pohybujete. A druhá věc je, že většinu informací získáte z otevřených zdrojů, s nimiž umím pracovat. A myslím, že jsem v tom hodně dobrý.

A.cz: Vy jste ostatně někde zmiňoval, že vaše agentura disponuje špičkovými technologiemi, jaké mají zahraniční tajné služby.

To jsou analytické softwary otevřených zdrojů. V tom je ten vtip, když pracujete s komplexními otevřenými zdroji a máte dobré analytiky, ušetříte strašně moc práce.

A.cz: Používal jste tuto technologii a zdroje pro Věci veřejné?

Ne.

Sledovačku chtějí sami politici

A.cz: Představte si, že coby politik máte jít na klíčové jednání s politickou konkurencí a chcete mít výhodu znalosti toho druhého. Máte poloviční podíl ve firmě, která se tím zabývá. Vzdáte se té možnosti nebo ji využijete?

Tohle bych udělal jednou a přišel bych o všechny svoje příjmy.ABL má sedm procent příjmů z veřejného sektoru a 93 procent jde od zahraničních nadnárodních společností.

A.cz: Takže byste si politickou konkurenci nikdy neproklepl?

Řeknu to obráceně: byl jsem ve vedení asociace soukromých bezpečnostních služeb, a jestli jsem dlouho za něco lobboval, tak je to zákon o těchto agenturách. Jedna z primárních věcí, která je zakotvena v těchto zákonech v ostatních zemích, je to, že agentury nesmějí provádět takovouto činnost v oblastech odborů a politiky.

A.cz: Stalo se vám někdy, že za vámi přišel nějaký politik a chtěl po vás něco podobného?

To víte, že se to mnohokrát stalo a vždycky jsme se omluvili, že takové služby nejde poskytovat. Jména neřeknu.

Dimun to má, řekli nám

A.cz: Podivujete se nad tím, že vás politici podezřívají ze špionáže, ale podlehli jste tomu i vy, když jste před pár dny zveřejnili, že ČSSD chce vás a Johna před volbami zdiskreditovat pomocí odposlechů.

Já nelžu, když říkám, že za námi přišli lidé a upozornili nás na to. My jim věříme. Přišli a řekli: Víme, stalo se, pan Dimun má. Nemáme na to ale důkazy. Ale těm lidem my věříme natolik, že jsme se rozhodli to zveřejnit. Neměli jsme jinou možnost, jak se bránit.

A.cz: Pan Topolánek asi taky věřil svým zdrojům, když vás obvinil, že ho sledujete.

To je pravda. Ale na druhou stranu si dovolím tvrdit, že míra mé profesionality a profesionality Radka Johna je natolik vysoká, že když to řekneme my, má to nějakou váhu. A Topolánek to říkal o všech, všechno bylo spiknutí a temné síly.

A.cz: Z čeho podle vás pramení historky o vaší politické špionáži?

Šedá zóna politiky je charakteristická tím, že lidé, kteří do ní patří, rádi obchodují s mraky, vyvolávají nějakou iluzi a s tím pak pracují. Iluze jsou přesně v tom, koho umí ovlivnit, koho zařídit, že se dokážou domluvit a podobně, a tak začíná démonizace spojovaná s mým jménem. A to je jeden z důvodů, proč říkám, že největší zlo jsou šedé zóny. Čím menší budou a čím politika bude viditelnější, tím lépe.

Nejsem jako Řebíček

A.cz: Lze definovat pojistku, že nikdy nebudete zneužívat aparátu své firmy v politice?

Ta pojistka je daná primárně tím, že se z firmy stahuju. Rezignoval jsem na post generálního ředitele.

A.cz: Podíl si ale necháváte a navíc známe případ Aleše Řebíčka. Rovněž oznámil, že se vstupem do vrcholné politiky pouta se svou firmou zpřetrhal a ukázalo se, že to tak úplně není.

Ale u nás je struktura naprosto transparentní a můj bratr se nijak netají tím, že mě v politice nijak nepodporuje. On má firmu udržet a dál rozvíjet. Já mu svým vstupem do politiky k tomu kladu spoustu překážek. On je první limit, přes který nepůjdu. Máme dobrý vztah a vůči němu to prostě neudělám.

A.cz: Ale i pro bratra to může být přece výhodné…

Když půjdu na důležité jednání s politikem, udělám všechno, abych byl co nejlépe připraven. Pepa Dobeš, personální místopředseda Věcí veřejných, je klinický psycholog, byl v ABL a jít na jednání s tím, že od něj mám psychologický profil, je velká výhoda. A současně věc mimo ABL. Je to stejné jako to, že jsem studoval policejní akademii. Měl jsem spoustu spolužáků policistů a zpravodajců a stalo se, že za mnou - nikoli za ABL - přišli a řekli, že na nás Dimun něco má. Zkrátka nebráníme se získávání informací a budeme je využívat. Ale nikoli od zdrojů postavených na práci ABL.

 

Právě se děje

Další zprávy