Žalobce chce doživotí pro Švába a další dva členy gangu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2014 15:47
Pražský městský soud ukončil po zhruba měsíci hlavního líčení projednávání kauzy. Skupina podle obžaloby zabila dva podnikatele.
Únosci podnikatelů
Únosci podnikatelů | Foto: Aktuálně.cz

Praha- Žalobce navrhl doživotí pro tři ze sedmi obžalovaných z gangu Michaela Švába. Skupina je podezřelá, že vydírala podnikatele a dva zabila.

Doživotí chce žalobce mimo jiné pro Švába, který podle něj byl organizátorem skupiny. Na 20 let za mříže by podle něj měl jít Daniel Dimitrov, který se jako jediný v kauze přiznal. Závěrečná řeč zazněla v úterý u Městského soudu v Praze.

Soud končí hlavní líčení po zhruba měsíci projednání. Státní zástupce tvrdí, že se vina všech sedmi lidí prokázala. Šváb vydírání již dříve přiznal, odmítá ale plánování vražd.

Soudce nepřipustil další důkazy a nařídil závěrečné řeči a návrhy na vyřešení kauzy. Jako první začal po poledni hovořit státní zástupce Vladimír Mužík, který uvedl, že považuje vinu sedmi lidí za prokázanou. Usmrcení dvou podnikatelů byla prý dopředu vymyšlená.

"Vycházím z toho, co skutečně dělali, ne z toho, co si mezi sebou řekli, napsali, nebo povyprávěli," dodal. Tvrzení obžaloby se opírá o nahrávky a odposlechy.

Městský soud začal případ řešit v polovině června zprvu v budově Vrchního soudu v Praze, kde je velká místnost s galerií nahoře pro veřejnost kvůli bezpečnostním opatřením a značnému zájmu veřejnosti a médií. Později se projednání přesunulo do jedné z největších síní městského soudu ve Spálené ulici v centru Prahy.

Jeden z obžalovaných se ke zločinům přiznal a má pozici spolupracujícího obviněného. Doprovází ho zásahová jednotka vězeňské služby. Má na sobě neprůstřelnou vestu a k soudu ho vedou s kuklou na hlavě, aby ho veřejnost nemohla vidět.

Šváb vylákání několika podnikatelů do zahraničí a jejich vydírání před soudem již dříve přiznal, odmítá ale tvrzení o plánování vražd dvou podnikatelů. Tvrdí také, že u zabíjení nebyl.

Jednu z obětí ubili kamenem

Podle obžaloby má skupina na svědomí život devětačtyřicetiletého podnikatele, kterého v roce 2012 ubili kamenem v poušti ve Spojených arabských emirátech, a dvaasedmdesátiletého podnikatele, jehož o rok později unesli v Nice a poté zastřelili v Itálii.

Gang navíc vylákal v roce 2011 do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel ze zajetí vyplatit 34 miliony korun. Muž před soudem vypovídal na svou žádost v utajení, tedy bez účasti veřejnosti.

Šváb si údajně následně vytipoval úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes. Plán mu ale nevyšel. Loni pak prý gang nalákal do Nice i majitele jachty, jemuž zřejmě zachránilo život to, že do Francie nepřicestoval sám, ale s celou rodinou.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy