Gang unášel podnikatele kvůli zisku, potvrdil soudu znalec

ČTK ČTK
7. 7. 2014 13:16
Skupina sedmi lidí, kterou vedl Michael Šváb, unášela majetné podnikatele do zahraničí, kde z nich vymáhala peníze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Hlavním motivem gangu, který podle obžaloby unášel do zahraničí české podnikatele a ve dvou případech je zavraždil, byl zisk, majetkový prospěch a obohacení. Před pražským městským soudem to uvedl soudní znalec Jiří Klose, který zpracoval psychologické posudky sedmi obžalovaných. Údajný šéf únosců Michael Šváb je podle posudku nadprůměrně inteligentní a má sklony k ovlivňování lidí.

Podle obžaloby skupina fungovala tak, že si Šváb vyhlížel movité lidi, které následně pod různými záminkami lákal do ciziny. Tam je prý jeho komplicové věznili a vydíráním nutili k vyplacení částek ve výši desítek milionů korun. Ve dvou případech pak tato akce skončila smrtí unesených podnikatelů.

Únoscům hrozí až doživotní tresty

Vedle Švába se na činnosti organizované skupiny podle spisu podíleli jeho údajná "pravá ruka" Libor Skopalík a pak Daniel Dimitrov, Petr Klement, Skopalíkův bratr Petr, Miloslav Malík a Jiří Přeučil. Dimitrov v kauze vystupuje jako spolupracující obviněný. Prvním pěti mužům hrozí doživotní trest, zbylým dvěma až 16 let vězení.

Z psychologických znaleckých posudků vyplynulo, že nikdo z obžalovaných netrpí duševní poruchou. Podle znalce má většina členů údajného gangu sníženou možnost pro resocializaci. Někteří z členů gangu podle lékaře nad spáchanými činy projevili lítost, někteří však prý litovali spíš sebe. Znalec také na dotaz státního zástupce uvedl, že by si Švába dokázal představit jako šéfa gangu. "Věděl jsem, že to takhle dopadne," reagoval Šváb na výstup soudního znalce.

Podle obžaloby má skupina na svědomí život devětačtyřicetiletého podnikatele, kterého v roce 2012 ubila kamenem v poušti ve Spojených arabských emirátech, a dvaasedmdesátiletého podnikatele, jehož o rok později unesla v Nice a poté zastřelila v Itálii.

Navíc prý vylákal gang už v roce 2011 do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel z tamního zajetí vyplatit částkou 34 milionů korun.

Šváb si údajně následně vytipoval úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes. Plán mu ale nevyšel. Loni pak prý gang nalákal do Nice i majitele jachty, jemuž zřejmě zachránilo život to, že do Francie nepřicestoval sám, ale s celou rodinou.

 

Právě se děje

Další zprávy