Praha - Za čtyři měsíce kraje rozhodnou o osudu svých hejtmanů. Lidé budou volit mimo jiné podle toho, jak se jim žije.
Česko má za sebou čtyři nejlepší roky své historie, v některých krajích je však dokázali využít ke zlepšení životní úrovně lépe než jinde. Online deník Aktuálně.cz zkoumal, který z českých a moravských krajů si polepšil nejvíc. Tam budou mít hejtmani větší šanci ke znovuzvolení.
Průzkum vychází z šesti kritérií, která jsou důležitá pro každého.
Nejvíc si polepšili tam, kde bylo dost práce, kde nejvíc vyrostly mzdy a lidé měli nejen dost peněz, aby zakládali rodiny a stavěli domy, ale také se zlepšil jejich zdravotní stav. Do takového kraje se lidé rádi stěhují, případně jezdí na výlety.
INFOGRAFIKA: Projděte si tabulky krajů srovnaných podle jednotlivých kritérií |
Tři vítězové
Ideálu se podle očekávání nejvíc přiblížily střední Čechy, které mohou těžit z blízkosti Prahy a z prosperity dvou automobilek.
Přesto se všech minulých potíží nestačily zbavit. Čísla o zaměstnanosti svědčí, že v odlehlých oblastech se nežije tak dobře jako v okolí Prahy. Střední Čechy také patří ke čtyřem krajům, kam přestávají jezdit turisti. Naznačuje to, že mohutná stavební činnost nesvědčí životnímu prostředí.
Čtěte také: Čím je Praha bohatší, tím větší jí hrozí úpadek |
Středním Čechám překvapivě konkuruje Pardubicko, které se tak stává nejlepším obrazem všeobecné prosperity. I když mzdy rostou pomaleji, málokde přibývá tolik obyvatel i turistů a málokde se tak staví.
Příkladem úspěšného venkovského regionu se stala v uplynulých čtyřech letech Vysočina. Lidé se na venkov nestěhují, možná i z toho důvodu, že se v kraji kolem Jihlavy tvrdě pracuje. Díky tomu však rostou mzdy třetím nejrychlejším tempem v republice a zlepšují se vedle průmyslu také služby.
Perla západních Čech
Překvapivě středním Čechám nekonkuruje jižní Morava. Moravský region má podobné přednosti a podobné chyby. Lidé se rádi stěhují do okolí Brna, mzdy tam rostou druhým největším tempem a po středních Čechách se tam staví nejvíc bytů. Na druhé straně nadále není práce v odlehlých regionech a zájem ztrácejí turisté.
Hlavním handicapem kraje se stal fakt, že vedle Olomoucka a Zlínska umírají lidé na Brněnsku častěji než před čtyřmi lety.
Nadprůměrné výsledky hlásí ze západních Čech. Na Plzeňsku i Karlovarsku, tedy na bavorských hranicích, přibývá vedle Středočeského kraje nejvíc lidí, kupodivu se však nestaví víc než dříve.
Karlovarská rozvojová strategie je úspěšnější než v sousedním Ústeckém kraji, kde bylo za komunistů likvidováno životní a sociální prostředí stejným způsobem. Karlovarští vsadili v ekonomice na služby, Ústí na průmysl. Proto je lázeňský region vedle Pardubicka místem, kam se Češi v posledních letech nejvíc naučili jezdit, a nabízí příjemné prostředí pro rodiny.
Ústí dotahuje Liberec
Také Ústecko zažívá úspěšné roky, ovšem prosperita postavená na těžkém průmyslu má své stinné stránky. Je novinkou, že se v kraji pod Krušnými horami opět staví byty a že tam jezdí turisté. Práce však stále ubývá a málo se zlepšuje zdraví populace.
Přesto Ústí dotahuje sousední Liberecký kraj. Na Liberecku prošli úspěšnou transformací už počátkem nového století, když na dohled od Mladé Boleslavi začaly investovat automobilové firmy. Díky tomu patří mzdy na Liberecku k nejvyšším v zemi. Dnes už však práce nepřibývá ani se nestaví, klesá zájem výletníků o Jizerské hory. Proto patří Liberec k poraženým uplynulých čtyř let.
Ještě lépe než na Ústecku se s nemilým dědictvím těžkého průmyslu vyrovnává Ostravsko, které došlo dál se stejnou strategií. Hlavní překážkou rozvoje je nezájem lidí bydlet v odlehlém regionu, to se však může změnit stavbou dlouho očekávané dálnice.
Čtěte také: Praha utíká celé republice, šance stíhat ji má Ostrava |
Zapomenutý jih
Druhým poraženým vedle Liberce jsou jižní Čechy, které jsou nejnápadnějším z regionů, kde se zastavil čas. Špatné spojení s okolím jako na Ostravsku a uspokojení z dosavadního průběhu transformace jsou hlavními příčinami, proč se tam v uplynulých čtyřech letech tolik nezlepšilo.
Jižní Čechy patří k regionům, kde je dost práce, a jsou jediným krajem, odkud se i při zvýšené mobilitě obyvatelstva odstěhovalo méně lidí než před čtyřmi lety. Stávají se však periferií českého státu a rostou pomaleji než regiony blíže centru.
Podobný osud hrozí i Zlínsku a Královéhradecku. Hradec Králové se ve většině parametrů blíží výsledkům rivalského Pardubického kraje, lidé mířící do východních Čech se však raději zastavují už v Pardubicích, kam je odevšad blíž. Jako druhá liga jižní Moravy funguje zase Zlínský kraj.
Olomoucko se snaží s menším úspěchem napodobit cestu kraje Vysočina. Očividně je výhodnější pozice mezi Prahou a Brnem než mezi Brnem a Ostravou.