"Skončil jsem po třech letech standardního vyslání," řekl Čumba Deníku N. K podezření na kupčení s vízy se vyjadřovat nechtěl. Podle serveru dal Čumba víza přednostně zhruba čtyřem stovkám lidí, kteří nemuseli projít běžným úředním kolečkem.
Před několika měsíci na ambasádu v Teheránu dorazili lidé z generální inspekce ministerstva zahraničí, aby udělování víz prověřili. Na základě jejich zprávy byl velvyslanec předčasně povolán zpět do Prahy, uvedl server s odvoláním na vysoce postavené zdroje z Černínského paláce.
Česko-slovensko-íránská obchodní komora vytipovaným íránským podnikatelům údajně posílala pozvání, na jejichž základě jim pak vydával Čumba v krátkém čase schengenská víza. Podnikatele pro Kavanovu a Zbytkovu komoru vytipovával podle Deníku N Íránec Amir Tavakoli.
"Je pravda, že jsem pomáhal zprostředkovat víza pro íránské podnikatele," potvrdil serveru. Dodal, že za pomoc nedostával žádné peníze.
To, že se ministerstvo zahraničí vydáváním víz v Teheránu zabývá, potvrdil šéf Česko-slovensko-íránské obchodní komory a bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. "Inspekci tam poslali před několika měsíci. Už to dávno skončili, vrátili se a sepsali audit," řekl Kavan.
Podezření na kupčení s vízy označil za spekulace. Podle něj šlo o spor mezi Čumbou a pracovnicí ambasády v Íránu. Odchod velvyslance považuje Kavan za běžné střídání.
Kavanova a Zbytkova komora se obrátila na advokáta Miroslava Kříženeckého a chtějí kvůli případu žalovat ministerstvo zahraničí. "Máme připravenou žalobu na ochranu osobnosti právnické osoby," řekl Deníku N Kříženecký.