Velvyslancem v Paříži má být šéf rozhlasových stanic Fleischmann. Babiš chce lepší vztahy s Macronem

Martin Ehl Ondřej Houska lup Martin Ehl, Ondřej Houska, Marek Miler, lup
Aktualizováno 29. 6. 2018 19:03
Nynější šéf českého zastupitelského úřadu ve Francii Petr Drulák končí.
Michel Fleischmann.
Michel Fleischmann. | Foto: Economia

Praha - Novým českým velvyslancem ve Francii by se měl stát Michel Fleischmann, dosavadní šéf mediálního domu Lagardére Active ČR. S podmínkou zachování anonymity to Aktuálně.cz potvrdilo několik diplomatických zdrojů.

Nynější šéf českého zastupitelského úřadu v Paříží Petr Drulák končí, o čemž jako první informoval server Lidovky.cz.

Hlavním úkolem nového velvyslance má být zorganizovat co nejtěsnější spolupráci českého premiéra Andreje Babiše s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jeho plánovaná cesta do Česka se totiž nedávno odložila, neoficiálně kvůli tomu, že Babiš byl premiérem v demisi.

Návrh a potvrzení nového velvyslance zatím nikdo oficiálně komentovat nechce do doby, než získá souhlas hostitelské země. "Žádnou takovou nabídku jsem nedostal. A i kdyby byla, tak se o ní mlčí, dokud není dobrozdání druhého státu, takzvané agrément," řekl Fleischmann Aktuálně.cz.

Jde o první výměnu na důležitém diplomatickém postu poté, co se úřadu ujala nová vláda, v níž jsou sociální demokraté partnery ANO Andreje Babiše. Oficiálně je za ministerstvo zahraničí odpovědný šéf sociálních demokratů Jan Hamáček, v roli šéfporadce ho chce ale řídit europoslanec Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman odmítl šéfem resortu jmenovat.

"Pan premiér si přeje vyměnit pana velvyslance Druláka. Novým velvyslancem v Paříži by měl být Michel Fleischmann. Musíme najít cestu k Macronovi. Máme vyjednaný akční plán, ale kvůli problémům EU se nám Francie trochu vzdálila," řekl jeden z předních vysoce postavených úředníků Černínského paláce, který nechtěl být jmenován.

Podle jednoho z diplomatických zdrojů má být jmenování Fleischmanna i odměnou za "podporu Zemanovi v prezidentské kampani".

Babiš taková tvrzení odmítl na svém Twitteru s tím, že na francouzského prezidenta má číslo a vztahy s ním skrze velvyslance zlepšovat nepotřebuje. "Na prezidenta Macrona mám mobil a žádného velvyslance na kontakt s ním nepotřebuju.  S nominacemi na velvyslance nemám nic společného, nominuje ministr zahraničních věcí, který předkládá vládě," napsal. Článek Aktuálně.cz zároveń označil za fake news, nominaci Fleischmanna na post velvyslance však nepopřel.

Mediální manažer Fleischmann, který se narodil v roce 1952 do rodiny básníka a diplomata Ivo Fleischmanna a fotografky Staši Jílovské, rozjížděl v 90. letech první soukromé rádio Evropa 2. Ve Francii žil od ruské okupace v roce 1968. Od letošního dubna je držitelem nejvyššího francouzského vyznamenání Řádu čestné legie. Do roku 2020 má kontrakt s firmou Lagardére, kterou nedávno koupil český miliardář Daniel Křetínský. Fleischmann se netajil svým obdivem k Andreji Babišovi.

"Francie je pro mne druhý domov, druhá vlast. Přijala mě neskutečně hezkým způsobem a dala mi šanci pracovat a naučit se rozhlasové řemeslo. A to jsem potom mohl využít, dokonce za francouzské investice, v České republice. Ve Francii jsem doma stejně jako v Čechách," řekl Fleischmann agentuře ČTK, když přebíral vyznamenání.

Premiér Babiš byl podle jednoho z diplomatických zdrojů nespokojen s dosavadním výkonem velvyslance Petra Druláka, kterého do Paříže poslal předchozí sociálnědemokratický ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, jemuž Drulák předtím dělal náměstka. Babiš Drulákovi vyčítal, že se nedokáže dostat dostatečně blízko k prezidentu Emmanuelu Macronovi a jeho bezprostřednímu okolí.

Premiér se snaží s Macronem navázat bližší vztahy, například už několik měsíců usiluje o to, aby francouzský prezident přijel do Prahy. Jak ale nedávno zjistily HN, Paříž tuto cestu odkládá na dobu, až bude mít Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny.

Babiš kromě toho usiluje o podporu Francie pro svůj projekt přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty, takzvaný reverse charge. Pro jeho schválení je v rámci EU potřeba souhlas všech členských zemí. Francie přitom Babišův nápad dlouhodobě odmítá. Premiér tak prý po Drulákovi požadoval například sehnání čísla mobilu francouzského ministra financí Bruna Le Maira, Drulák ale neuspěl.

Andrej Babiš se na summitu sešel s kancléřkou Merkelovou i s francouzským prezidentem Macronem | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy