Praha - Drtivá většina vajíček z obchodů, která se v pondělí promění v jeden z hlavním symbolů velikonočních svátků, pochází z chovů, kde má slepice vyhrazený prostor menší než list papíru.
"V kleci má 550 centimetrů čtverečních, tedy méně než papír A4, jehož rozměr je 619 centimetrů," uvedla Společnost pro zvířata, která Velikonoce využila k tomu, aby na životní podmínky slepic upozornila.
Podle organizace je do miniaturních klecí vmáčknuto zhruba pět milionů slepic, které jsou v Česku chované zemědělskou velkovýrobou.
"Z toho pouze asi 0,1 procent slepic může žít přirozeně v ekologických chovech," upozornila Společnost pro zvířata.
Další necelý půl milion slepic žije v domácích chovech, ovšem z dvorků na vesnicích se obvykle jejich vajíčka do supermarketů nedostanou.
Aspoň malé bidýlko
V obřích velkochovech jsou dva základní typy miniaturních klecí pro nosnice.
První, nejrozšířenější se označuje jako nezdokonalená, což je obyčejná holá drátěná klec.
Takzvaná obohacená klec je aspoň o něco větší než list papíru. Uvnitř je několikacentimetrové bidýlko, uzavřený prostor nahrazující hnízdo, kousek drsného povrchu na obrušování drápů a minimum materiálu pro popelení - ten je však problémem kvůli prašnosti.
Prosíme za slepice: Kupujte ekologická vejce
Společnost pro zvířata vyzvala v rámci své kampaně za lepší životní podmínky slepic, aby lidé kupovali vejce z ekologických nebo jinak přívětivějších chovů.
"Chtělo by se vám žít se čtyřmi dalšími lidmi v pokoji velkém pět metrů čtverečních? Mně ne. Pokud vám také ne, nekupujte klecová vajíčka, zabezpečíte slepicím alespoň trochu slušné životní podmínky," řekl muzikant, herec a moderátor Marek Eben, který kampaň s názvem Slepice z klece ven také podporuje.
Společnost pro zvířata připomněla, že všechna vajíčka v obchodech jsou označena podle způsobu chovu.
"Nalézt značení na obalech je sice někdy problém, protože písmo je mezi ostatním textem často velmi malé, ale prosíme za slepice, dejte si tu práci," vyzvala organizace.
Nula na skořápce označuje bio-chov
Vejce od nosnic z ekologického chovu mají první číslo kódu 0, vejce z volného výběhu číslo 1, od slepic z hal dvojku a klecová vejce mají trojku.
Biovajíčka však bývají výrazně dražší než vejce z velkochovů. A u vajíček z volného výběhu je problém, že nejsou k dostání.
"Podle našich informací není v Česku zatím žádný komerční chov s volným výběhem a vejce s číslem 1 se prozatím v obchodech nenajdou, ani dovážená," konstatuje Společnost pro zvířata. Organizace rovněž doporučuje, aby lidé vajíčka omezili, protože v knedlících, těstovinách či buchtách nejsou potřeba.