Ve vedení firem je málo žen. Vláda má plán, jak mužské kolektivy nalomí

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
12. 2. 2016 14:34
Analýza organizace Byznys pro společnost ukázala, že v 250 největších firmách působících v Česku jsou ženy zastoupeny pouze v 13,1 procenta dozorčích rad. Vláda pracuje na plánu, jak tuto nerovnováhu zvrátit. Chce, aby dosazování lidí do firem bylo průhlednější a otevřenější. "Informace o možnosti dostat se na vysokou pozici by měla být cílená na obě skupiny a podmínky by se měly nastavit férově," vysvětluje ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ve velkých firmách v Česku stále platí, že ženský hlas není příliš slyšet. Jak ukazuje nejnovější analýza organizace Byznys pro společnost, v 250 největších firmách působících v Česku mají ženy v dozorčích radách zastoupení pouze 13,1 procenta. Alespoň jedna žena však sedí ve vrcholných orgánech víc než třetiny největších společností.

Vláda nyní vytvořila plán, jak dostat do vedení firem více "sukní". "Pracuje s předpokladem, že ženy v tuto chvíli čelí různým znevýhodňováním. Cílem je trošičku nalomit, nabourat ty mužské kolektivy, které se spolu setkávají na tenisech a v sauně a pak už mezi sebe nepouštějí ty ostatní, kteří třeba nejsou ve stejném věku nebo nejsou stejného pohlaví," komentuje Lucia Zachariášová, která vede vládní skupinu zabývající se rovností žen a mužů.

Vláda proto usiluje o to, aby byly procesy dosazování lidí do vedení firem průhlednější a otevřenější. "Informace o možnosti dostat se na vysokou pozici by měla být cílená na obě skupiny a podmínky by se měly nastavit férově," vysvětluje ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Podle něj by proto měly být výběrové komise pestřejší a měly by v nich být zastoupeni lidé různého věku a pohlaví. Do budoucna by podobné věci mohly zkoumat například genderové audity, jak navrhuje akční plán, který budou ministři nyní připomínkovat.

Ve státním sektoru není situace lepší

Podle Dienstbiera by měly jít firmám příkladem státní nebo polostátní podniky, kde zastoupení žen zatím není nijak valné. "Pokud chce stát dosáhnout vyrovnanějšího zastoupení žen a mužů, sám by měl nastavit pravidla," uvedl ministr.

K otázce se vyjádřili i samotní zástupci firem - například Škoda, ČEZ či IBM. Role státu je podle nich například v podpoře skloubení mateřského a pracovního života žen. Je podle nich důležité, aby měla žena možnost vrátit se po rodičovské dovolené na původní pracovní pozici a pokračovat ve své profesní kariéře. Stále ale rozhodují hlavně firmy.

"U nás například nabízíme sdílené úvazky. Půlí si je mezi sebou ženy, které se vrátily na původní místo po mateřské dovolené. Musely si to vydupat, ale funguje to," říká Kristina Kosatíková z IBM a zároveň upozorňuje, že z vnitřního průzkumu uvnitř její firmy vyplývá, že překážka je často v samotných ženách – zdráhají se říci si o vyšší plat nebo pozici. Převládají podle ní také stereotypy ve společnosti.

Podle Zachariášové by měly zodpovědné firmy v pestrém zastoupení ve vedoucích pozicích hledat hlavně komerční výhodu. "Ostatně někteří zástupci firem se vyjádřili, že by byli i pro zavedení povinných kvót," doplňuje.

Problém je, že ženy se často chovají jako znevýhodněná menšina, všechny ty kvóty jsou spíš kontraproduktivní, říká podnikatelka Dana Bérová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 50 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy