Zdeněk Hel, biochemik a profesor patologie na University of Alabama v USA
Co by měla vláda dělat, je namístě zavést další opatření? Pokud ano, jaká?
Současná vlna epidemie má odlišnou charakteristiku od vln předchozích. Varianta koronaviru delta je agresivnější nežli ty předešlé, ve společnosti je ale přítomná vyšší míra imunitní ochrany díky očkování či předchozímu prodělání nemoci. Lze očekávat postupný nárůst případů infekce, míra hospitalizací ale bude relativně nižší nežli v předchozích vlnách.
Žádné očkování neposkytuje stoprocentní záruku, ze člověk nebude infikován. Míra ochrany se navíc časem snižuje, zvlášť u starších lidí. Očkování ale výrazně snižuje pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci a riziko případné hospitalizace. Očkování tak zůstává nejlepší zbraní, kterou proti covidu-19 máme.
Jak se bude podle vás epidemie dál vyvíjet? Měli bychom se bát dalšího lockdownu nebo toho, že budou před Vánoci zavřené obchody?
Virus SARS-CoV-2 se stává virem endemickým, tedy virem, který s největší pravděpodobností z lidské populace nikdy nezmizí. Většina z nás jím bude opakovaně infikována, podobně jako v případě dalších čtyř koronavirů cirkulujících v populaci. Někteří lide jsou proti nim přirozeně rezistentní, u většiny ale dochází k poklesu imunitní ochrany. Příznaky reinfekcí jsou ale velice mírné díky existující imunitní paměti.
Postupem času se pro většinu z nás stane infekce covidem onemocněním s relativně lehkými příznaky. Nadále ohroženi ale pravděpodobně budou starší lidé a pacienti se sníženou imunitou a závažnými chronickými chorobami. Covid-19 pro ně bude nadále představovat riziko, srovnatelné například s virem chřipky. Bude se pro ně nejspíš doporučovat opakované každoroční očkování, jako proti chřipce či pneumokokové infekci.
Nikdo by se neměl setkat s virem SARS-CoV-2 bez dostatečné předchozí imunity. Primární infekce nechráněného organismu může vyústit v poškození životně důležitých orgánů a dlouhodobé zdravotní následky.