"Vánoční dárky radši kupte předem." Odborníci odpovídají, zda přijde další lockdown

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
20. 10. 2021 5:30
Krátce po volbách se Česko začíná obávat opakování epidemické situace z loňského podzimu. Covidová nákaza sílí, v úterý přibylo 3246 případů, o týden dříve to bylo 1507 případů. Vláda se chystá zkrátit dobu platnosti testů, ale hrozí i další zpřísnění pravidel. Redakce Aktuálně.cz se koncem týdne zeptala expertů, zda lze znovu očekávat lockdown. Nárůst počtu nakažených mezitím ještě zrychlil.
Foto: DVTV

Václav Hořejší, imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR

Co by měla vláda dělat, je namístě zavést další opatření? Pokud ano, jaká?

Není potřeba žádná další opatření zavádět. Situace se nezhoršuje nijak dramaticky, počty těžších případů jsou a téměř jistě zůstanou ve srovnání s předvakcinačními časy velmi nízké. Přibližně desetkrát nižší. Myslím, že by se měla zmírnit opatření ve školách, například pravidla pro karanténu po kontaktu s nakaženým. Prioritou by mělo být zachování normální školní docházky.

Měli bychom bedlivě sledovat vývoj v zemích, jako je Velká Británie, Norsko, Dánsko nebo Portugalsko, kde už povinná opatření zrušili a kde je hladina odolnosti vůči onemocnění podobná jako u nás. Mají sice o něco vyšší proočkovanost, ale u nás je zřejmě vyšší promořenost proděláním nemoci.

Jak se bude podle vás epidemie dál vyvíjet? Měli bychom se bát dalšího lockdownu nebo toho, že budou před Vánoci zavřené obchody?

K opakování předchozích tragických vln epidemie nedojde. Zřejmě 80 až 90 procent populace je alespoň částečně odolných vůči nemoci a hlavně jejímu těžkému průběhu, hospitalizaci či úmrtí. Zásluhu na tom má očkování a vysoký stupeň promoření.

Nových případů, hospitalizací a úmrtí bude pravděpodobně ještě několik týdnů mírně přibývat nebo budou stagnovat na trochu vyšší úrovni, než je ta nynější. Pro kapacity nemocnic to nepředstavuje žádné vážné nebezpečí. Epidemie tak získává charakter podobný chřipkové epidemii, kdy se také žádná mimořádná opatření nepřijímají.

Lidé, kteří se dosud neočkovali nebo nemoc neprodělali, by se měli očkovat ve vlastním zájmu co nejdříve. Vyhnou se tak riziku těžkého průběhu nemoci i úmrtí. To platí především pro zbývajících asi 400 tisíc neočkovaných seniorů. Důležitou roli by mělo hrát i podávání třetích dávek těm, kteří očkovaní jsou.

I když nedojde k vážným komplikacím s kapacitou nemocnic, je zvýšený počet covidových pacientů komplikací pro jejich provoz. To, že se hodně lidí nechce očkovat, je tedy škodlivé nejen pro ně samé, ale také pro celou společnost.

Je proto škoda, že na rozdíl od některých jiných demokratických zemí se v Česku neuvažuje o nějaké formě částečně povinného očkování nebo o výrazném zvýhodnění očkovaných. Argumenty odpíračů založené na jejich osobní svobodě jsou falešné. Vždyť máme povinné očkování kojenců proti devíti nemocem.

Lze očekávat, že pokud se rychle nezmění situace s očkováním, do konce roku zemře na covid až tisíc lidí - většina bude těch neočkovaných, takže tato úmrtí budou zbytečná. Je pravda, že takový počet představuje asi pětiprocentní nárůst celkové úmrtnosti, ale je to desetkrát víc, než kolik lidí zahyne za stejné období při dopravních nehodách.

 

Právě se děje

Další zprávy