Václav Klaus: TOP 09 a VV jsou velká neznámá

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
31. 5. 2010 10:10
Prezident hodnotí volby jako politické zemětřesení
Foto: Jan Langer

Praha - Nové strany zaznamenaly obrovský úspěch, ale nic o nich nevíme, a to je nebezpečné. Tak se dá číst první povolební vyjádření prezidenta Václava Klause. Přesto to budou právě strany TOP 09 a Věci veřejné, které nakonec prezident zřejmě pošle do vlády.

Dnes začne jednat se všemi předsedy v pořadí, ve kterém se jejich strany umístily ve volbách.

Prezident si tentokrát dal s vyjádřením na čas. Po minulých volbách v roce 2006 reagoval hned v sobotu večer, kdy pozval na Hrad předsedu vítězné strany Mirka Topolánka.

"U těchto dvou stran nemůžeme vědět, jak se budou v reálné politice chovat," řekl prezident Klaus v prvním povolebním rozhovoru, který poskytl Lidovým novinám. "Netuším, kolik mají lidí připravených do nesmírně zodpovědných funkcí členů vlády, ale i parlamentu," dodal Klaus.

Jednání se mohou protáhnout

Nikdo totiž netuší, jaké mají neznámí představitelé nových stran názory na klíčové problémy zdravotnictví, penzijní reformy, vnitra či obrany.

Klaus zatím nenaznačil, komu dá první možnost sestavit kabinet. Jasněji bude až po prvních schůzkách. "Věřím, že to mnohé napoví, i když vím, že může být mnohé skryto v detailech. A ty vyřešit, může trvat delší dobu," myslí si hlava státu.

Prezident vyslal vzkaz i tradičním stranám, které podle něj potřebují obrodu. Za svůj neúspěch si podle něj mohou dvě velké strany samy. "Začalo to patem roku 2006 a strašlivou nevstřícností ODS a ČSSD." Negativně zhodnotil i způsob politiky dvou padlých předsedů obou stran Mirka Topolánka i Jiřího Paroubka.

Krach ČSSD? Tušil jsem to

Narozdíl od roku 2006, kdy Klaus tvrdě zkritizoval Paroubka za jeho povolební projev, tentokrát naopak jeho chování ocenil.

"Jeho rezignace byla kultivovaná a profesionální. Neúspěšný výsledek, i když to byla výhra, na nikoho nesváděl," ocenil Klaus.

Podlě něj si ČSSD ale měla blížící se problém měla uvědomit dříve. "V posledním týdnu jsem nějakým pátým smyslem cítil, že ČSSD rychle ztrácí," dodal Klaus pro Lidové noviny.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 32 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

před 1 hodinou

Spojené státy sníží cla na čínský dovoz, tvrdí agentura Reuters

Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz a Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. S odvoláním na nejmenované americké zdroje obeznámené s jednáním o očekávané obchodní smlouvě USA a Číny o tom informovala agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že cílem opatření je zmírnit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Bílý dům nevydal k jednání oficiální prohlášení, což podle Reuters vyvolává spekulace o tom, zda s návrhy souhlasily obě zainteresované strany.

Další zprávy