reklama
 
 

Václav Klaus: TOP 09 a VV jsou velká neznámá

31. 5. 2010 10:10
Prezident hodnotí volby jako politické zemětřesení

Praha - Nové strany zaznamenaly obrovský úspěch, ale nic o nich nevíme, a to je nebezpečné. Tak se dá číst první povolební vyjádření prezidenta Václava Klause. Přesto to budou právě strany TOP 09 a Věci veřejné, které nakonec prezident zřejmě pošle do vlády.

Dnes začne jednat se všemi předsedy v pořadí, ve kterém se jejich strany umístily ve volbách.

Prezident si tentokrát dal s vyjádřením na čas. Po minulých volbách v roce 2006 reagoval hned v sobotu večer, kdy pozval na Hrad předsedu vítězné strany Mirka Topolánka.

"U těchto dvou stran nemůžeme vědět, jak se budou v reálné politice chovat," řekl prezident Klaus v prvním povolebním rozhovoru, který poskytl Lidovým novinám. "Netuším, kolik mají lidí připravených do nesmírně zodpovědných funkcí členů vlády, ale i parlamentu," dodal Klaus.

Jednání se mohou protáhnout

Nikdo totiž netuší, jaké mají neznámí představitelé nových stran názory na klíčové problémy zdravotnictví, penzijní reformy, vnitra či obrany.

Klaus zatím nenaznačil, komu dá první možnost sestavit kabinet. Jasněji bude až po prvních schůzkách. "Věřím, že to mnohé napoví, i když vím, že může být mnohé skryto v detailech. A ty vyřešit, může trvat delší dobu," myslí si hlava státu.

Prezident vyslal vzkaz i tradičním stranám, které podle něj potřebují obrodu. Za svůj neúspěch si podle něj mohou dvě velké strany samy. "Začalo to patem roku 2006 a strašlivou nevstřícností ODS a ČSSD." Negativně zhodnotil i způsob politiky dvou padlých předsedů obou stran Mirka Topolánka i Jiřího Paroubka.

Krach ČSSD? Tušil jsem to

Narozdíl od roku 2006, kdy Klaus tvrdě zkritizoval Paroubka za jeho povolební projev, tentokrát naopak jeho chování ocenil.

"Jeho rezignace byla kultivovaná a profesionální. Neúspěšný výsledek, i když to byla výhra, na nikoho nesváděl," ocenil Klaus.

Podlě něj si ČSSD ale měla blížící se problém měla uvědomit dříve. "V posledním týdnu jsem nějakým pátým smyslem cítil, že ČSSD rychle ztrácí," dodal Klaus pro Lidové noviny.

autor: Veronika Lehovcová Suchá | 31. 5. 2010 10:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama