Co bude dál? Průvodce povolebním týdnem v 7 krocích

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
31. 5. 2010 7:04
Co čeká českou politiku v následujících dnech
V centru dění Václav Klaus
V centru dění Václav Klaus | Foto: Jan Langer

Praha - Patová situace z minulých voleb se tentokrát nezaopakovala. Středopravicové strany ODS, TOP 09 a VV mohou po právě skončených sněmovních volbách pohodlně dát dohromady většinu.

Dohodnou se ale na společném programu? Kdy by mohlo Česko znovu mít politickou vládu?

Přečtěte si odpovědi na otázky, které přinesou příští povolební dny.

Kdy začnou jednání o koalicích?

Oficiálně se začne jednat v pondělí. Už během víkendu ale odstartovaly neformální schůzky mezi politiky. Nejintenzivněji se jedná mezi stranami ODS, TOP 09 a VV. ČSSD se nicméně na vyjednávání nachystala také.

Kdo bude za strany jednat?

Na oficiální jednání už strany vvybraly většinou tříčlenné vyjednávací týmy. Například za ODS bude jednat trojice Nečas, Tluchoř, Vodrážka. Za TOP 09 pak Schwarzenberg, Kalousek a Gazdík. Věci veřejné zastoupí trio John, Dobeš, Bárta. Sociální demokraté svůj tým ještě upřesní. Za komunisty bude vydnávat Filip a Kováčik.

Kdo dostane první možnost sestavit vládu?

Ústava dává v tomto volnou ruku prezidentovi. Jelikož Václav Klaus v předchozích případech pověřoval sestavením vlády vždy vítěze voleb, část politiků to očekává a mluví o tomto postupu jako o zvykovém právu nebo ústavní zvyklosti. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl tento postup několikrát naznačil. Naposledy v sobotu večer: "Kdyby se mě prezident zeptal, jestli má pověřit vítěze, řeknu mu ano," uvedl Jakl v České televizi. První šanci by tak dostal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ještě před volbami ale Jakl mluvil o tom, že prezident jmenuje někoho s životaschopným projektem. To by zase nahrávalo spíše Petru Nečasovi.

Má ČSSD šanci sestavit vládu?

Zatím malou. Pověření Sobotky by se tak mohlo stát jen formalitou, pokud se do hry nevrátí úvahy o většinové koalici ODS-ČSSD. To je zřejmě i důvod, proč se prezident dosud k situaci nevyjádřil. Po minulých volbách v roce 2006 Václav Klaus bezprostředně po oznámení výsledků řekl, že začne jednat s Mirkem Topolánkem.

Kdo bude jednat s prezidentem?

Václav Klaus si na Hrad pozval všechny klíčové hráče, aby se seznámil s jejich stanovisky. Startuje v pondělí v 10:00 Sobotka (ČSSD), po něm od 11:00 Nečas (ODS), po obědě ve 13:30 Schwarzenberg (TOP 09), 14:30 Filip (KSČM) a nakonec o půl čtvrté John (VV).

Kdy bude vláda?

Odhady se pohybují v řádu týdnů až měsíců.

Ústava nedává žádný termín, rychlost si vlastně vynucuje jen pocit odpovědnosti poliltiků před voliči. Minule jsme čekali do září resp. do ledna dalšího roku. Tentokrát to politici nechtějí připustit a vyzvali prezidenta, aby dával možným premiérům lhůty. Strany chtějí promítnout své představy do rozpočtu na rok 2011, který se bude schvalovat na podzim.

Kdy se sejde sněmovna?

Tady Ústava stanovuje lhůtu. Prezident musí podle zákona svolat poslaneckou sněmovnu tak, aby se sešla nejpozději měsíc po volbách. "Neučiní-li tak, sejde se Poslanecká sněmovna třicátý den po dni voleb," stanoví Ústava.

 

Právě se děje

Další zprávy