Co bude dál? Průvodce povolebním týdnem v 7 krocích

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
31. 5. 2010 7:04
Co čeká českou politiku v následujících dnech
V centru dění Václav Klaus
V centru dění Václav Klaus | Foto: Jan Langer

Praha - Patová situace z minulých voleb se tentokrát nezaopakovala. Středopravicové strany ODS, TOP 09 a VV mohou po právě skončených sněmovních volbách pohodlně dát dohromady většinu.

Dohodnou se ale na společném programu? Kdy by mohlo Česko znovu mít politickou vládu?

Přečtěte si odpovědi na otázky, které přinesou příští povolební dny.

Kdy začnou jednání o koalicích?

Oficiálně se začne jednat v pondělí. Už během víkendu ale odstartovaly neformální schůzky mezi politiky. Nejintenzivněji se jedná mezi stranami ODS, TOP 09 a VV. ČSSD se nicméně na vyjednávání nachystala také.

Kdo bude za strany jednat?

Na oficiální jednání už strany vvybraly většinou tříčlenné vyjednávací týmy. Například za ODS bude jednat trojice Nečas, Tluchoř, Vodrážka. Za TOP 09 pak Schwarzenberg, Kalousek a Gazdík. Věci veřejné zastoupí trio John, Dobeš, Bárta. Sociální demokraté svůj tým ještě upřesní. Za komunisty bude vydnávat Filip a Kováčik.

Kdo dostane první možnost sestavit vládu?

Ústava dává v tomto volnou ruku prezidentovi. Jelikož Václav Klaus v předchozích případech pověřoval sestavením vlády vždy vítěze voleb, část politiků to očekává a mluví o tomto postupu jako o zvykovém právu nebo ústavní zvyklosti. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl tento postup několikrát naznačil. Naposledy v sobotu večer: "Kdyby se mě prezident zeptal, jestli má pověřit vítěze, řeknu mu ano," uvedl Jakl v České televizi. První šanci by tak dostal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ještě před volbami ale Jakl mluvil o tom, že prezident jmenuje někoho s životaschopným projektem. To by zase nahrávalo spíše Petru Nečasovi.

Má ČSSD šanci sestavit vládu?

Zatím malou. Pověření Sobotky by se tak mohlo stát jen formalitou, pokud se do hry nevrátí úvahy o většinové koalici ODS-ČSSD. To je zřejmě i důvod, proč se prezident dosud k situaci nevyjádřil. Po minulých volbách v roce 2006 Václav Klaus bezprostředně po oznámení výsledků řekl, že začne jednat s Mirkem Topolánkem.

Kdo bude jednat s prezidentem?

Václav Klaus si na Hrad pozval všechny klíčové hráče, aby se seznámil s jejich stanovisky. Startuje v pondělí v 10:00 Sobotka (ČSSD), po něm od 11:00 Nečas (ODS), po obědě ve 13:30 Schwarzenberg (TOP 09), 14:30 Filip (KSČM) a nakonec o půl čtvrté John (VV).

Kdy bude vláda?

Odhady se pohybují v řádu týdnů až měsíců.

Ústava nedává žádný termín, rychlost si vlastně vynucuje jen pocit odpovědnosti poliltiků před voliči. Minule jsme čekali do září resp. do ledna dalšího roku. Tentokrát to politici nechtějí připustit a vyzvali prezidenta, aby dával možným premiérům lhůty. Strany chtějí promítnout své představy do rozpočtu na rok 2011, který se bude schvalovat na podzim.

Kdy se sejde sněmovna?

Tady Ústava stanovuje lhůtu. Prezident musí podle zákona svolat poslaneckou sněmovnu tak, aby se sešla nejpozději měsíc po volbách. "Neučiní-li tak, sejde se Poslanecká sněmovna třicátý den po dni voleb," stanoví Ústava.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy