Ač nevyhrál, je to vítěz voleb - Karel Schwarzenberg

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
30. 5. 2010 13:00
TOP 09 sesadila po letech z bronzové volební příčky KSČM
Pivo s Karlem, Koncert pro Karla. Karel jako kapitán. Kampaň TOP 09 měla jasný koncept.
Pivo s Karlem, Koncert pro Karla. Karel jako kapitán. Kampaň TOP 09 měla jasný koncept. | Foto: Ludvík Hradilek

* Schwarzenberg o svém charisma: "Já když se na sebe ráno dívám, jsem ze sebe naštvanej, když ten mrzutej ksicht vidím. Že mě někdo může mít rád, to vůbec nechápu." (vyřčeno o volební sobotě 29. 5. 2010)

Praha - Nemusíte být první, abyste se stal vítězem.

Tak se dá popsat pozice Karla Schwarzenberga po sečtení hlasů v letošních sněmovních volbách. Vládní koalice bez jeho rok staré TOP 09 je velmi nepravděpodobná.

Volby byly znovu prezentovány jako duel dvou nejsilnějších stran - ODS a ČSSD, ale obě dvě velké partaje ztratily tisíce voličů. Voliče od ODS dokázala odlákat právě strana pod vedením Karla Schwarzenberga - TOP 09.

A voliče brala i jinde - od zelených, sociálních demokratů i lidovců. Jako by se naplnilo její volební heslo - "Je nás víc, než si myslíte".

Charisma Karla Schwarzenberga zafungovalo.

 Doložit se to dá i v číslech. Žádný jiný politik nedostal tolik preferenčních hlasů jako on - celkem přes 46 tisíc. Druhý v pořadí sociální demokrat Michal Hašek získal o 21 tisíc kroužků méně.

TOP 09 dokonce porazila v Praze občanské demokraty. "Baštou TOP 09 je Praha, jistě svoji úlohu sehrála i osoba krajského lídra Karla Schwarzenberga," domnívá se politolog Marek Antoš.

Připomíná, že strana v Praze získala 27 procent, což je o deset procent víc, než je celorepublikový průměr "topky".

"S knížetem" či "S Karlem"

Právě na charismatu Karla Schwarzenberga staví jeho odpůrci svou kritiku. Vyčítají mu, že je jen líbivou tváří strany, které ve skutečnosti vládne její místopředseda Miroslav Kalousek.

Předseda TOP 09 to ale odmítá. "Kalousek seká dobrotu," řekl nedávno.

Do role poslušného syna se staví i sám Kalousek. "Jsou příspěvky, na které se dá reagovat pouze nonverbálně, a to mi Schwarzenberg zakázal," řekl Kalousek v narážce na svůj dříve oblíbený vulgární prstoklad.

Podle výsledků voleb se ovšem zdá, že fenomén knížete a Kalouskem po boku funguje. Kampaň "S Karlem" zabrala a nabalila k Top 09 kromě voličů i velký tým sympatizantů. Schwarzenberg jim také po volbách poděkoval.

"Na jedné straně cítím radost, ale především vděčnost. To je nejsilnější pocit který mám. Hlavně k lidem, který nám věřili a kteří například tady v Praze neskutečně pracovali. V jednu chvíli vlastně zakládali stranu a zároveň dělali kampaň," řekl Schwarzenberg.

Politika ho baví....

Kapitán Karel Schwarzenberg nakormidloval TOP 09 do sněmovny
Kapitán Karel Schwarzenberg nakormidloval TOP 09 do sněmovny | Foto: Repro Aktuálně.cz

Dvaasedmdesátiletý kníže Karel Schwarzenberg se v českém veřejném životě pohybuje prakticky od roku 1989. Do aktivní politiky se snažil vstoupit už v roce 2002. Tehdy neúspěšně kandidoval do senátu v obvodu Strakonice.

Napodruhé už byl úspěšný. V jeho rodné Praze 6 ho lidé zvolili v roce 2004 senátorem.

K "pravé" politice v exekutivě přivedla Karla Schwarzenberga Strana zelených, která ho nominovala do křesla ministra zahraničí. Schwarzenberg se ve funkci našel: "Nesmírně mě to bavilo," říkal otevřeně.

A teď má velkou šanci, že si vládní angažmá zopakuje.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy