Praha – V sobotu se spustí Centrální evidence přestupků. Jednotný registr má podle představy ministerstva spravedlnosti přinést lepší přehled o dosavadních přestupcích pachatele, a umožní tak účinnější postihování recidivistů.
V registru budou evidovány pouze záznamy, kterých se pachatelé dopustí od 1. října. Původní plán počítal se spuštěním registru až od příštího roku, ministerstvu se nakonec podařilo uvést registr do provozu o tři měsíce dřív a přibližně za pětinu původní odhadované ceny.
Jednotné záznamy zatím nikdo neevidoval. "Přestupky byly shromažďovány v podstatě nahodile. Pokud policisté přistihli někoho například při krádeži, nemohli snadno ověřit, zda dotyčný přestupek nespáchal už někde jinde," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Právě účinnější postih přestupkové recidivy je jedním z cílů zavedení evidence. Recidiva se bude posuzovat v rozmezí jednoho roku. Pokud se prokáže, že se pachatel během posledních dvanácti měsíců opakovaně dopustil stejného přestupku, bude možné mu udělit až o polovinu vyšší pokutu oproti běžné sazbě. Záznamy o přestupcích se v registru budou uchovávat po dobu pěti let.
Půl milionů přestupků ročně, které budou součástí registru
Půjde o vybrané druhy přestupků. "Vybrali jsme přestupky, které jsou z hlediska páchání trestné činnosti nezávaznější," uvedla ředitelka Rejstříku trestů Radka Paulová. V registru budou vedeny přestupky týkající se alkoholismua jiných závislostí, zemědělství a myslivosti, obrany České republiky, proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku. "Ročně je rozhodnuto okolo půl milionu přestupků, které budou součástí registru," dodala Paulová.
Opisy z evidence přestupků nejsou primárně určeny občanům, registr budou využívat především správní orgány a orgány činné v trestním řízení. Občané sami budou ale mít možnost vyžádat si opis vlastního rejstříku přestupků prostřednictvím formuláře na internetových stránkách registru.
Podle ředitelky Paulové přinese evidence menší administrativní zátěž, ministr Pelikán považuje evidenci také za účinný preventivní nástroj.
Právník Luboš Nevrkla nicméně poukazuje na možné slabiny registru. "Je část lidí, od nichž jsou jakkoliv vysoké sankce nevymahatelné, protože nemají žádné příjmy. Ohledně těch přehled recidiv moc preventivně působit nebude," soudí právník a obává se, že systém bude platit spíše na slušnější pachatele přestupků. "Ostatní se postupem času otrkají a zjistí, že praktická funkčnost ještě není úplně nastavená. Doufám, že než dojde k recidivám evidovaným v registru, bude to trvat pár měsíců. A do té doby se snad systém podaří vyzkoušet a doladit," říká Nevrkla.
Jednání o vzniku jednotného registru přestupků probíhala ještě za vlády premiéra Nečase, registru dala vzniknout v srpnu 2015 novela zákona o rejstříku trestů. Původní odhad ceny registru přesahoval padesát milionů korun a počítal s jeho spuštěním od ledna příštího roku. Konečná cena registru je nakonec osm a půl milionu korun.