Centrální registr přestupků bude, prošel Senátem

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2015 20:54
Podle zastánců by měl pomoci v boji proti drobné kriminalitě, podle kritiků ale v praxi příliš nepomůže.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senát dnes nejtěsnější většinou umožnil vznik centrálního registru vybraných přestupků. Podle zastánců by měl pomoci v boji proti drobné kriminalitě, podle kritiků ale v praxi příliš nepomůže.

Za opakované přestupky má jejich pachatelům hrozit vyšší pokuta, trestným činem se ale nestanou, byť to požadoval Svaz měst a obcí. Přestupky by se v registru měly uchovávat pět let. Registr má podle dnes schválené novely o přestupcích vzniknout do konce příštího roku.

Senátoři v doprovodném usnesení vyzvali vládu, aby řešila zvýšené náklady obcí spojené s agendou přestupků, na což novela nepamatuje. Poukázali také na to, že "samotné zvýšení pokut za přestupky nepřinese očekávaný efekt zabránění v recidivě v páchání přestupků".

Vláda by se podle senátorů měla zabývat také tím, že pokuty nebudou vymahatelné od nemajetných občanů ani v exekučním řízení. Kabinet by proto měl zvážit možnost zavedení alternativní sankce v podobě veřejně prospěšných prací.

Registr přestupků, jehož zavedení má ještě potvrdit prezident, by existoval při rejstříku trestů. Úřady by do něj měly zapisovat především přestupky proti majetku, veřejnému pořádku a občanskému soužití, ale i některé další přestupky, s jejichž spácháním spojují zákony právní důsledky, například prokazování bezúhonnosti.

Předseda senátního výboru pro veřejnou správu Miloš Vystrčil (ODS) neúspěšně požadoval do novely vrátit možnost, aby se lidé dostali k vlastnímu opisu z centrálního registru přestupků. Úpravu prosadili poslanci kvůli obavám, že opis by pak například mohli žádat vedle výpisu z trestního rejstříku zaměstnavatelé po uchazečích o zaměstnání. Podle Vystrčila by ale na to zaměstnavatelé neměli právo.

Přísnější trestání se má týkat například drobných krádeží, opakovaného rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství či méně závažných ublížení na zdraví. Opakovaného přestupku se dopustí ten, kdo jej spáchá do jednoho roku poté, co ho správní orgán uzná vinným z předchozího přestupku.

Recidivistům se o polovinu zvýší horní hranice pokuty, kterou je za přestupek možné uložit. Za opakovanou drobnou krádež by tak zloděj místo pokuty do 20 000 korun musel zaplatit až o 10 000 korun více. Za opakované založení černé skládky má místo 50 000 korun hrozit až 75 000 korun pokuty.

Novela také obecně zvyšuje pokuty, které je možné za přestupky uložit. V blokovém řízení to má být místo současné tisícikoruny až 5000 korun, pokud přestupkový zákon neumožňuje uložení pokuty ještě vyšší.

Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) navrhovala zamítnutí novely kvůli tomu, že do registru mají být nevyváženě zapisovány banální přestupky na rozdíl od některých jiných, za které hrozí vysoké sankce. Senát ale normu nakonec prosadil hlasy 21 ze 40 přítomných členů. Pro byli především zástupci ČSSD.

Ke schvalování dalších zákonů se senátoři sejdou až 12. srpna.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 5 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy