Předsedu antimonopolního úřadu Rafaje a šéfa firmy Kapsch podezírá policie z korupce

Domácí Domácí, Jiří Pšenička
Aktualizováno 7. 3. 2019 18:07
Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu podezřívají předsedu antimonopolního úřadu Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. Píšou to Novinky.cz. Podezření souvisí se zakázkou ministerstva dopravy na výběr elektronického mýtného. Kriminalisté ve čtvrtek dorazili i k 1. místopředsedovi ANO Jaroslavu Faltýnkovi, uvedl server iRozhlas.cz. Akci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Uvedlo, že dosud nikdo nebyl obviněn.
Policejní razie v sídle firmy Kapsch v Praze u Hlávkova mostu. | Video: Blahoslav Baťa

O podezření z korupce u Rafaje a Feixe svědčí podle serveru Novinky.cz obsah příkazu k domovní prohlídce, který zmiňuje i Evu Kubišovou z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Firma Kapsch uvedla, že šéf Feix spolupracuje s policií v prověřované trestní věci. Potvrdila také, že policie pracuje v jejím sídle. Nikdo však dosud nebyl zadržen ani obviněn, oznámil mluvčí firmy David Šimoník.

Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda ve čtvrtek odpoledne uvedl, že zásah detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na několika místech v Česku souvisí s některými veřejnými zakázkami, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) včetně zakázky na mýtný systém. Nikdo dosud nebyl obviněn.

Karel Feix - ředitel firmy Kapsch.
Karel Feix - ředitel firmy Kapsch. | Foto: ČTK

Jak také informoval server iRozhlas.cz, policie ve čtvrtek dorazila i za Faltýnkem z ANO. "Pokud nějaké úkony trestního řízení probíhají a ony probíhají, naprosto jistě se netýkají žádného podezření vůči panu Faltýnkovi. Ten může být maximálně v pozici svědka," řekl serveru jeho advokát Josef Bartončík.

Kvůli jaké kauze policie dorazila, advokát nesdělil. "Mám k tomu jeden jediný dokument, ve kterém není uveden ani jako obviněný, ani jako podezřelý," dodal.

Zátah i v Brně

Zájem policistů o Faltýnka přichází ve stejnou dobu, kdy policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od rána zasahují kromě sídla společnosti Kapsch i na radnici městské části Brno-střed.

A i v Brně se policisté zajímají o politika ANO - člena vedení městské části Brno-střed Jiřího Švachulu. Jak přitom zjistil deník Aktuálně.cz, Švachula pracoval pro Rafajův ÚOHS. Podle informací z loňského roku byl na antimonopolním úřadu členem rozkladové komise pro oblast dohledu nad zadáváním veřejných zakázek.

Podle informací Aktuálně.cz jde také o člověka, který má blízko právě k druhému muži hnutí ANO Faltýnkovi (má na něj podobně silné a dlouhodobé vazby jako bývalý místostarosta Brna za ANO Richard Mrázek).

Údajně i díky Faltýnkovi se Švachula dostal do dozorčí rady ČD Cargo. Podle některých brněnských podnikatelů měl v minulosti Švachula v Brně provozovat zastavárny, nyní má v Údolní ulici galerii Aspekt a také vinárnu Garage Wine. Je znám jako člověk s dlouholetými vazbami na brněnskou politickou scénu. Na brněnské radnici má na starosti oblasti výstavby a územního plánování.

Miroslav Černošek
Miroslav Černošek | Foto: Matej Slávik

Policisté zasahovali také u vlivného sportovního manažera Miroslava Černoška v Prostějově. "Pan Černošek byl požádán o součinnost ve vyšetřování, které se netýká chodu jeho firem ani akcí, které realizuje. Součinnost poskytl, vydal potřebné dokumenty a tím pro něj celá záležitost skončila. Jak vyplývá ze soudního příkazu, není v režimu podezřelého, obviněného, ani zadrženého," řekl jeho mluvčí Karel Tejkal.

Není jasné, proč se policie zajímala i o Černoškovo svědectví, nicméně i on patří do okruhu lidí blízkých Jaroslavu Faltýnkovi (taktéž z Prostějova). Černoškovy marketingové firmy při organizaci sportovních podniků také dlouhodobě spolupracují s firmou Kapsch.  

Místo Kapsch přijde CzechToll/SkyToll

Policie se zajímá o firmu Kapsch za situace, kdy rakouská firma hledala cesty, jak se spolupodílet i na fungování nového mýtného systému, který nyní staví konsorcium CzechToll/SkyToll propojené se skupinou PPF.

Podle vícero zdrojů Aktuálně.cz Kapsch nedávno nabídl, že by pro nového provozovatele zabezpečoval některé dílčí služby (např. kontrolu dodržování mýtné povinnosti). Zdroje blízké ministerstvu dopravy hovoří i o tom, že stále je ve hře i varianta, že by nový provozovatel mýta českou pobočku firmy Kapsch mohl odkoupit. Policejní vyšetřování kolem firmy Kapsch může však obchodní jednání výrazně zkomplikovat.      

Kapsch je provozovatelem mýta v Česku od roku 2007. V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Společnost Kapsch výsledky tendru napadla, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch uvedl, že se obrátí na soud.

V účetním období od dubna 2017 do března 2018 firmě meziročně klesl zisk o 13,7 procenta na 170 milionů korun. Tržby činily 1,8 miliardy korun, meziročně zhruba o 230 milionů korun méně. Zisk společnosti je v ČR tvořen především právě příjmy z provozu elektronického mýta, přičemž výnos z mýtného se od 1. dubna 2017 do 31. března 2018 vyšplhal na 10,5 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy