Praha - V Praze a Brně se dnes konaly pochody na podporu rodin, z nichž norská sociální služba odebrala děti. Dohromady necelé tři stovky lidí prostřednictvím transparentů a hesel kritizovaly podle nich nezákonné postupy norské sociální služby.
Lidé poukazují hlavně na případ Evy Michalákové, které v Norsku odebrali dva syny. Chlapci jsou tak již roky u pěstounů. Stejné demonstrace byly dnes v dalších evropských zemích, včetně Norska.
Akce v Praze začala krátce po poledni na Hradčanském náměstí několika projevy. Potom se lidé vydali na pochod. Nesli transparenty a provolávali hesla, třeba "Norsko krade naše děti" nebo "Vláda není naše máma".
Demonstranti prošli Nerudovou ulicí a cílem bylo nedaleké norské velvyslanectví v Hellichově ulici, před kterým pokračovaly projevy. Akce skončila kolem 15:00 položením růží jako symbolu údajné šikany dětí ze strany sociálních úřadů v Norsku i dalších evropských státech.
"Akce vznikla z popudu organizátorů v Oslu, kde probíhá poměrně velká demonstrace. Státy protestují proti odebírání dětí svých občanů," řekl na místě jeden z organizátorů Pavel Pešan z občanského sdružení Jeden domov.
Případů úřední šikany se podle něj objevuje celá řada, rodiče se ale prý bojí o nich hovořit. "Jsou zastrašováni, pokud budou případ medializovat, tak jim nebude umožněno své děti vídat. Razíme opačnou strategii, říkáme, že musíme o tom maximálně mluvit, pak je šance na to případy vyhrát," dodal. Sdružení podle něj již dříve uspořádalo také peněžní sbírku pro Michalákovou, ve které lidé přispěli 550 000 korunami. Finance jsou prý použité na právní pomoc v Norsku.
Pochodu se účastnilo také několik osobností, které Michalákovou podpořily již dříve, například hokejový brankář Dominik Hašek, europoslanec Petr Mach (Svobodní), herečka Táňa Fischerová, zakladatelka Nadace Naše dítě a senátorka (za hnutí Ano) Zuzana Baudyšová a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší.
Na akci zvala lidi prostřednictvím videa i Michaláková. Sama byla na shromáždění v Oslu. Podobná demonstrace se konala kromě Prahy a Osla také ve Vilniusu, Londýně, Dublinu či Stockholmu.
V Brně se před sídlem Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí potkalo asi 30 lidí s transparenty, podle jednoho například v Norsku stát krade děti. "Cílem je to, aby Norsko změnilo celkově svůj postoj, protože Michalákovi jsou jenom malinká kapka v moři bezpráví, které se tam děje," řekl svolavatel Kamil Papežík.
Norská sociální služba odebrala Michalákovým děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie sice případ odložila a žádné obvinění nepadlo, ale norský soud považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Dnes desetiletý Denis a šestiletý David vyrůstají v norských pěstounských rodinách.
Matka je chce získat zpět, ale zatím s odvoláními neuspěla. Norská sociální služba navrhla zbavit Michalákovou rodičovských práv a mladšího chlapce dát k adopci. Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se proti tomu ohradil. Na nedávném jednání norská strana totiž ujistila, že adopce nepřichází v úvahu.
Do řešení kauzy se už dříve zapojila česká diplomacie, podala Norsku dvě nóty. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obrátil na předsedkyni norské vlády. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) řekla, že bude další kroky koordinovat.