Norský úřad chce českou matku zbavit rodičovských práv

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2015 17:51
Úřad zdůvodnil svůj návrh zveřejněním případu i tím, že matka nechtěla vydat pasy synů.
Eva Michaláková po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou v Poslanecké sněmovně.
Eva Michaláková po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou v Poslanecké sněmovně. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Norská sociální služba Barnevernet navrhla odebrat matce Evě Michalákové rodičovská práva k oběma jejím synům, které jí norské úřady odebraly v květnu 2011, a mladšího hocha dát k adopci pěstounům.

Pokud by norská sociální komise nevyhověla, trvají norští sociální pracovníci na úplném přerušení kontaktů dětí s rodinou, uvedlo české ministerstvo práce. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí znovu posílá do Norska své výhrady, jeho ředitel Zdeněk Kapitán se chystá do Norska na další jednání.

Norský úřad zdůvodnil svůj návrh zveřejněním případu i tím, že matka nechtěla vydat pasy synů.

Podle ministerstva norští úředníci sledovali česká média od loňského jara. V březnu přitom české zástupce ujistili, že medializace Michalákové neuškodí a adopce nepřipadá v úvahu.

Kapitán: nelíbí se nám, jak jednáte

"Do Norska odchází další naše výhrada, ve které se popisují věci, které nám principiálně vadí. Nechceme se hádat o jednotlivostech, to je pro advokáty. Tato země ale opakovaně deklaruje: Nelíbí se nám, jakým způsobem jednáte," řekl Kapitán.

Jeho cesta do Norska by se měla uskutečnit v červnu, měl by se tam seznámit se spisem. "Abychom byli schopni prokázat, co norská strana eventuálně zanedbala při práci s rodinou. Tím se vytvoří podklady, aby se mohl vytvářet další intenzivní tlak. Lze předpokládat třeba další konzultace velvyslance, další diplomatickou nótu," uvedl ředitel.

Česká strana podala už dvě diplomatické nóty, které představují silný nástroj. O kauzu se začal zajímat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jednala o ní i Sněmovna.

Podle ministryně Michaely Marksové (ČSSD) není norský návrh adekvátní nynějším podmínkám v rodině hochů. "Budu koordinovat kroky směřující proti nedůvodnému prosazení navrhovaných opatření," uvedla Marksová.

"Česká republika se v této kauze angažuje a já si nevzpomínám na jinou kauzu v uplynulých 15 možná 20 letech, kde by se Česká republika angažovala více. Paní Michaláková má plnou podporu českých kompetentních úřadů, ať už je to brněnský úřad pana Kapitána nebo je to ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo zahraničí," řekl novinářům Sobotka.

Norská strana slíbila aktivní práci s rodinou

Česká strana obdržela šestnáctistránkový dokument s návrhy na adopci, přerušení kontaktů s rodinou, zbavení matky rodičovských práv u obou dětí či u otce jejich zachování ke staršímu synovi. Podle Kapitána materiál vyvolal "jisté rozladění".

Norská strana totiž přislíbila, že bude s rodinou aktivně pracovat, aby se do ní chlapci mohli vrátit. První výhradu posílal úřad už v dubnu, podle ministerstva na ni zatím nedostal odpověď.

Návrh norské sociální služby posoudí norská krajská komise, případ by měl přezkoumat i soud.

"Jestliže se to nepodaří vyřešit akutně na norském území, v tom okamžiku je tady bič Evropského soudu pro lidská práva. V téhle fázi lze předpokládat, že ČR bude intervenovat ve prospěch svých občanů," uvedl Kapitán.

Podle podporovatelů matky obsahuje návrh sociálky "prokazatelné lži, manipulace i zjevné nesmysly". Poukazují i na informace, že starší chlapec nevyrůstá "ve stabilním prostředí".

Popis setkání mladšího syna s matkou prý také neodpovídá pravdě. "Proti návrhu se právníci ostře ohradí," uvedl petiční výbor na podporu rodiny Michalákových.

V kauze se angažuje poslankyně Chalánková

Poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se v kauze dlouhodobě angažuje, vidí šance na vrácení synů matce teď jako minimální. O případu chce jednat s premiérem. Je přesvědčena o tom, že k úspěchu může vést jen diplomatická cesta a případná žaloba Česka a dalších států na Norsko.

Norská sociální služba odebrala děti v květnu 2011 pro podezření na zneužívání a zanedbávání. Policie později případ odložila a žádné obvinění nepadlo. Norský soud považoval ale zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil.

Dnes desetiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět, ale zatím s odvoláními neuspěla. Loni v prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Podle norské advokátky by rozhodnutí mohlo padnout v létě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy