Americký ministr zahraničí Pompeo přistál v Praze. Jednat bude o 5G i vlivu Ruska

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2020 11:22
Na pražském ruzyňském letišti přistálo v úterý ráno letadlo s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, který tak zahájil návštěvu Česka. S českými politiky bude jednat zejména o kybernetické bezpečnosti, mobilních sítích páté generace a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě.
Přílet amerického ministra zahraničí Mikea Pompea na letiště v Ruzyni | Video: ČTK

V úterý má program především v Plzni, kde si s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) připomene 75. výročí konce druhé světové války. Ve středu ho čeká schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupení v Senátu.

Letadlo s americkým ministrem na ruzyňském letišti přistálo krátce po 08:00. Pompea na letištní ploše přivítala ředitelka protokolu ministerstva zahraničí Markéta Šarbochová či americký velvyslanec v Praze Stephen King. Po příletu by měl mít ministr podle neoficiálních informací naplánovaný odpočinek. Z letiště ho společně s jeho spolupracovníky odvezla za doprovodu policejních motocyklů a vozidel automobilová kolona. Členové početné delegace měli při výstupu z letadla roušky, Pompeo s manželkou vystoupili bez nich.

Pompeo s Petříčkem v Plzni společně navštíví muzeum Patton Memorial Pilsen a položí věnce u památníku Díky, Ameriko! Uctí tak památku amerických vojáků, kteří na konci druhé světové války osvobodili západní část Československa. Následně oba ministry čeká jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj. Pompeo měl Plzeň navštívit už v květnu, kvůli epidemii koronaviru ale tehdy z oslav výročí konce války i z návštěvy amerického ministra sešlo.

Petříček chce se svým americkým protějškem jednat o bezpečnosti, boji s terorismem či o rozvoji obchodních vztahů. Bude s ním chtít mluvit i o událostech v Bělorusku. "Jsme rád, že zahájením středoevropského turné právě v Česku potvrzujeme velmi dobré vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy," řekl Petříček.

Ve středu se Pompeo sejde samostatně s Babišem, oba společně poté čeká i jednání se Zemanem, které však podle americké diplomacie bude spíš zdvořilostního rázu. Tématy jednání s českým prezidentem by měly být ekonomické otázky nebo spolupráce v rámci NATO. Americký ministr také vystoupí s projevem v Senátu a následně se zúčastní debaty se senátory. Posledním vrcholným politikem USA, který v Senátu vystoupil, byl v roce 2018 tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Česko je první zastávkou na Pompeově cestě po střední Evropě. Ve čtvrtek ráno bude americký ministr pokračovat do Slovinska, následně navštíví také Rakousko a Polsko.

Babiš se chce bavit o obchodu a dostavbě Dukovan

Babiš považuje za prioritu svého středečního jednání s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem podporu obchodu. Další téma rozhovorů bude boj proti koronaviru, řekl v úterý Babiš novinářům. Z americké strany očekává téma stavby jaderných bloků v Česku. Americká společnost Westinghouse je jedním z uchazečů o zakázku na stavbu nového bloku v Dukovanech.

"Spojené státy jsou pro nás nejdůležitější trh mimo Evropskou unii z hlediska vývozu i dovozu," řekl Babiš. Vyjádřil lítost nad tím, že se v minulosti nepodařilo dotáhnout do konce dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Od Pompea by chtěl mimo jiné slyšet, proč se nedaří pokrok v jednání o liberalizaci obchodních vztahů obou velkých ekonomických bloků.

Další téma debaty by podle českého premiéra měla být spolupráce v boji s epidemií koronaviru. Babiš v této souvislosti zmínil, že chce mluvit například o omezeních, která platí pro využívání léku remdesivir, který se vyrábí v USA a pomáhá pacientům s těžkým průběhem nemoci.

Nadnesení otázky stavby nových jaderných bloků v Česku očekává Babiš spíš z americké strany. "Co se týká jádra, já chápu, že Spojené státy by rády měly nějakou preferenční pozici, ale tam je potřeba, aby ta soutěž byla transparentní, byla objektivní," řekl Babiš. Energetická společnost ČEZ by měla do konce roku vypsat zakázku na stavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany, očekává se, že mezi zájemci bude mimo jiné i Westinghouse.

Hlavní téma v Senátu: kybernetická bezpečnost

Senátoři z výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost by s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem ve středu rádi debatovali o kybernetické bezpečnosti, vztazích s Ruskem a Čínou či o mezinárodních institucích. Vyplývá to z jejich diskuse při dnešním zasedání. Okruhy témat, která senátoři nastolí při moderované debatě v horní komoře, by se měl v úterý odpoledne zabývat ještě organizační výbor.

Pompeo bude ve středu zprvu jednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem zahraničního výboru Pavlem Fischerem (nezávislý). V 14:35 Pompeo vystoupí v Senátu, po čemž bude následovat moderovaná diskuse. Podle Fischera se předpokládá, že ministrův projev bude trvat pět až sedm minut a debata zhruba čtvrt hodiny, stihnout by tak senátoři mohli tři až pět dotazů.

Video: Vláda s dostavbou Dukovan podvádí, říká Šnobr

Investici řídí lidé, kteří vůbec nevědí, o čem mluví. Je to víc politická propaganda než jaderný energetický projekt, tvrdí minoritní akcionář ČEZ. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy