Pompeo se sejde s Vystrčilem před jeho cestou na Tchaj-wan. Potká se i se Zemanem

Zahraničí Lukáš Valášek Zahraničí, Lukáš Valášek
Aktualizováno 6. 8. 2020 17:58
Předseda Senátu Miloš Vystrčil deníku Aktuálně.cz potvrdil, že se setká s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Ten do Prahy dorazí příští úterý a v horní komoře českého parlamentu přednese i projev. Podle diplomatického zdroje redakce se Pompeo sejde i s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzku později potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: Reuters

Co bude obsahem proslovu, není jasné. Vystrčil ale na přelomu srpna a září odcestuje na Tchaj-wan. "Mohu potvrdit, že pan ministr zahraničí Pompeo navštíví 12. srpna Senát. A předpokládám, že se při této příležitosti uvidíme," uvedl předseda Vystrčil pro Aktuálně.cz.

Předpokládaný Pompeův projev Vystrčil komentovat nechtěl, neboť ho předem nezná. Z celého kontextu Pompeovy návštěvy v Česku je ovšem pravděpodobné, že americký ministr zahraničí by mohl Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan podpořit.

Vystrčil na ostrov odjede na přelomu srpna a září. S iniciativou původně přišel jeho předchůdce Jaroslav Kubera. Ten ovšem v lednu náhle zemřel. Deník Aktuálně.cz popsal, že předtím mu Hrad na novoročním obědě předal výhružný dopis čínské ambasády s přípisem kanceláře prezidenta, který ho od cesty odrazoval a vyjmenovával české firmy, které kvůli tomu mohou být postiženy.

Vystrčil se nakonec rozhodl cestu uskutečnit. Svou misi opakovaně zdůvodnil potřebou bránit základní principy, hodnoty a práva, na nichž je Česko po pádu komunismu založeno.

Schůzku Pompea s prezidentem Zemanem mluvčí Hradu Ovčáček nejdříve odmítl potvrdit. Později ji ohlásil na Twitteru. Setkání se bude konat ve středu na Hradě a bude se jej účastnit i premiér Andrej Babiš.

Tlak na Čínu

Mike Pompeo přijíždí do Prahy v době, kdy americká administrativa - a právě i Pompeo osobně - zesílila tlak proti Číně a tamním technologickým firmám, jako je především Huawei. Jak už dříve Pompeo řekl, Washington je považuje za "trojské koně čínských zpravodajských služeb".

I z tohoto pohledu je pro Spojené státy Česko důležité. Už na konci roku 2018 český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal proti špionážním rizikům spojeným se zařízeními firem Huawei a ZTE varování. Česko se tak v Evropě stalo průkopníkem amerického přístupu ke komunikačním obrům s vazbami na čínskou komunistickou vládu a ani přes tlak Huaweie od varování NÚKIB neustoupil.

Český přístup se pak promítl do přípravy celoevropského souboru opatření nazvaného EU Toolbox. Ta mají zabránit tomu, aby se do kritické informační infrastruktury mohli nabourat zahraniční špioni. Sítě 5G jsou lukrativní technologie, které by v budoucnu mohly zásadně proměnit ekonomiku. V Česku se připravuje aukce frekvencí 5G a zavádění technologie.  

Pompeo měl pak být v květnu hlavním hostem konference k rozvoji sítí 5G, která se měla uskutečnit v pražském Národním muzeu. Tu ale překazila pandemie koronaviru. Český premiér Andrej Babiš pak překvapivě v květnu "na dálku" podepsal s Pompeem deklaraci o 5G sítích. 

"Cílem deklarace je společnými silami vybudovat sítě 5. generace, které budou chráněné před neautorizovaným přístupem i případným napadením a které zajistí občanům soukromí a ochranu jejich základních práv," napsal Úřad vlády.

Setkání s premiérem Babišem

Ministr zahraničí USA Pompeo se v Praze setká také s premiérem Babišem, jednat s ním chce mimo jiné právě o 5G sítích. Sejít se mají následující den po jeho příletu, tedy ve středu 12. srpna. Už během čtvrtka má do Prahy přiletět americký tým, který bude chystat detaily návštěvy, řekla serveru Blesk Zprávy vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO), která v době dovolené zastupuje Babiše. 

Americké ministerstvo zahraničí dnes ve vyjádření uvedlo, že Pompeo chce vznést rovněž otázku závislosti na energii z Ruska. Na schůzce se Zemanem a Babišem chce pak jednat o spolupráci v jaderné energetice a o "snahách o obranu před neblahým jednáním Ruska a komunistické Číny".

"V pátek na Úřadu vlády budou zástupci obou týmů - českého a amerického - připravovat detailní program," doplnila Schillerová. Připomněla, že cesta šéfa americké diplomacie do Česka byla dlouho plánovaná. "Měla se už odehrát na jaře u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války. Kvůli pandemii koronaviru byla ale odložena," uvedla.

Pompeo se v Česku sejde i se svým protějškem, ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Potkají se v Plzni, kam přijede Pompeo připomenout výročí jejího osvobození Američany v roce 1945. Petříček ve čtvrtek Českému rozhlasu Radiožurnál řekl, že hlavním tématem jednání bude bezpečnostní spolupráce mezi Českem a Spojenými státy. Politici obou zemí proberou i obchodní vztahy a regionální spolupráci, protože kromě Prahy Pompeo navštíví ještě další tři státy střední Evropy - Polsko, Rakousko a Slovinsko.

Video: Není možné být lokajem Číny, říká Vystrčil

Vystrčil jednal s prezidentem Zemanem o výhrůžném dokumentu s razítkem čínské ambasády, který se dostal krátce před smrtí k Jaroslavu Kuberovi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 10 minutami

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Čína hrozí Spojeným státům odvetou kvůli zákazu TikToku, společnost podala na Trumpa další žalobu

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech blokovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v sobotu vyjádřilo svůj "rezolutní odpor" a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.

Pokud se Spojené státy budou držet dosavadního kurzu a nenapraví své chyby, Čína podnikne nezbytná opatření, aby ochránila svá legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedlo čínské ministerstvo. Bližší podrobnosti k možným krokům však neuvedlo, upozornila agentura Reuters.

TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v pátek večer podaly u federálního soudu ve Washingtonu proti nařízení Trumpovy vlády námitku. Prezident podle nich zákazem aplikace překročil své pravomoci, a učinil tak spíše z politických důvodů, než aby zastavil "neobvyklou a mimořádnou hrozbu" pro USA, jak vyžaduje zákon.

Podle TikToku zákaz také porušuje první dodatek k ústavě, který garantuje svobodu projevu. Trumpův zásah podle stížnosti zničí internetovou komunitu, kde se scházejí miliony Američanů, aby tam vyjádřily své názory. Vláda také podle společnosti ignorovala důkazy, které ukazují, že společnost chrání soukromí i bezpečnost uživatelů v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy