Praha - Na pražském letišti Václava Havla přistálo v neděli letadlo s první skupinou deseti křesťanských uprchlíků z Iráku. Letadlo dosedlo ve 14:38. ČTK to řekl Vojtěch Jurásek, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který se na jejich přesídlení podílí.
Uprchlíci budou ještě během neděle převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy, kde budou několik měsíců. Další skupina asi dvou desítek běženců by měla přiletět v následujících dvou až třech týdnech.
Utečenci pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, kterou obsadil Islámský stát, před nímž uprchli. Z táborů v iráckém Irbílu odešli do Libanonu. Přijetí uprchlíků schválila v polovině loňského prosince česká vláda.
Skupina deseti utečenců, ve které jsou čtyři děti, po příletu musela projít například celní kontrolou a vyřídit některé dokumenty. Přímo na Terminálu 3 pražského letiště je pak přivítaly české děti, které těm iráckým předaly dárky, například plyšové hračky nebo míč.
O Česku původně nic nevěděli
Mezi utečenci je také překladatel Madžíd Rašíd, který přiletěl s manželkou a dvěma malými syny. "Je známo, že menšiny na Blízkém východě, Židé a křesťané, mají největší problémy," řekl k důvodům, proč s rodinou přicestoval do Česka.
Cesta pro všechny prý byla náročná, nejen samotný let, ale zejména než se dostali z Libanonu do tábora v Istanbulu, odkud mohli cestovat do Prahy. Doma zůstala ještě spousta jejich příbuzných, kterým rovněž hrozí nebezpečí.
O Česku prý původně nikdo z nich nic nevěděl, ale před odletem si o něm zjistil některé informace. "Dozvěděl jsem se, že Češi jsou kultivovaní a čestní, ale nepříliš mnoho jich mluví anglicky. Nevím, zda to tak je, ani jak na to v knize přišli," řekl.
Jeho děti se pak prý nejvíce těší na to, že se vrátí do školy. V rodné zemi totiž nemohly do školy chodit čtyři roky. "Byly velmi šťastné, když jsme jim to řekli," řekl. V Česku se chce usadit a pracovat jako překladatel a spolupracovat například s médii.
Z Prahy uprchlíci zamíří na Vysočinu, kde stráví přibližně dva až tři měsíce. Ve středisku v Okrouhlíku se o ně budou starat sociální pracovníci a rovněž se budou učit česky. Zhruba od druhého pololetí letošního roku, kdy získají v Česku azyl, se pak budou moci v rámci ČR stěhovat za prací.
Další skupina: rodiny a vdovy s dětmi
Původně měla do Prahy přiletět třicítka utečenců, dvacítce z nich však zkomplikovaly cestu administrativní průtahy. "Libanon se nečekaně rozhodl, že chce o jedno razítko navíc, což jsme nestihli zařídit. Jedná se pouze o úřední problém," řekl ředitel nadace Jan Talafant.
Celkem by do České republiky mělo přiletět 153 uprchlých křesťanů. "Jsou tam zejména rodiny, ale také vdovy s dětmi," řekl Talafant. Na seznamu uprchlíků je podle něj asi desítka ovdovělých žen různého věku. Zhruba polovina všech běženců jsou děti. "Mezi uprchlíky jsou lidé různých vzdělání a asi polovina mužů má vyšší či vysokoškolské vzdělání. Do ČR chtěli a nikdo se neptal na dávky," dodal Talafant.
Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů z řad jednotlivců i církví. Fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby, mezi něž patří výuka jazyka i seznámení se s českou kulturou a společností. Peníze podle Talafanta fond získal výhradně od soukromých dárců.