Muslimové zachránili život křesťanům. Při útoku na autobus v Keni se od nich odmítli oddělit

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 12. 2015 10:57
Skupina muslimských cestujících odmítla vystoupit z autobusu, který v Keni přepadla radikální islamistická skupina Al-Šabáb. Zabránila tak vraždě křesťanů, kteří cestovali s nimi. Somálští teroristé útočící na severovýchodě Keni se soustředí na zabíjení křesťanů, naopak muslimy často nechávají žít. Tentokrát se jim ale křesťanské pasažéry nepodařilo identifikovat.
Somálský islamista z hnutí Al-Šabáb.
Somálský islamista z hnutí Al-Šabáb. | Foto: Reuters

Nairobi - Útočníci ze somálské islamistické organizace Al-Šabáb v pondělí přepadli na severovýchodě Keni autobus mířící z hlavního města Nairobi do Mandery. V úmyslu měli postřílet všechny křesťanské pasažéry.

Útok překazilo hrdinství přítomných muslimů, kteří odmítli z autobusu vystoupit, a nechat tak své spolucestující na místě povraždit.

"Některým nemuslimům jsme v autobusu půjčili naše roucha, aby nebylo snadné je identifikovat," řekl agentuře Reuters muslimský pasažér Abdi Mohamed Abdi. "Radikálové hrozili, že nás zastřelí, ale my jsme přesto odmítli a bránili jsme naše bratry a sestry. Nakonec to vzdali, ale varovali nás, že se vrátí," dodal.

Rozdělení křesťanů a muslimů na dvě skupiny je obvyklou taktikou radikálů ze skupiny Šabáb, která v Keni terorizuje křesťanské obyvatelstvo. Při letošním dubnovém útoku na keňskou univerzitu ve městě Garissa, při kterém zavraždili na 150 lidí, cíleně stříleli na křesťany, zatímco mnoho muslimů nechali jít.

Čin, ke kterému se cestující z Nairobi odhodlali, může vyvěrat právě z frustrace, kterou i muslimské obyvatelstvo této africké země cítí, připomíná stanice BBC. Většina místních obyvatel na severu Keni jsou muslimové somálského původu. Přestože hlavním terčem radikálních islamistů jsou křesťané, mají útoky přímý dopad i na muslimy žijící v tomto regionu.

Podle BBC jich například po loňském útoku na křesťany ve městě Mandera z města odešlo na dva tisíce. Byli mezi nimi převážně učitelé a zdravotníci. Chudý region si ale podobné následky už nemůže dovolit.

Tentokrát se muslimové za své křesťanské spoluobčany postavili. Podle místního guvernéra, kterého citovala keňská média, muslimové řekli útočníkům, že "je mají zabít společně všechny, nebo je nechat jít".

Teroristé v tomto období na severovýchodě Keni často směřují útoky na autobusy. Při loňském přepadení autobusu zastřelili 28 cestujících, kteří neprokázali znalost koránu.

Al-Šabáb působí v Keni od chvíle, kdy keňské síly v říjnu 2011 vstoupily do Somálska, aby tam bojovaly proti radikálům, kteří se na jeho území snaží vybudovat fundamentalistický islámský stát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy