Muslimové zachránili život křesťanům. Při útoku na autobus v Keni se od nich odmítli oddělit

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 12. 2015 10:57
Skupina muslimských cestujících odmítla vystoupit z autobusu, který v Keni přepadla radikální islamistická skupina Al-Šabáb. Zabránila tak vraždě křesťanů, kteří cestovali s nimi. Somálští teroristé útočící na severovýchodě Keni se soustředí na zabíjení křesťanů, naopak muslimy často nechávají žít. Tentokrát se jim ale křesťanské pasažéry nepodařilo identifikovat.
Somálský islamista z hnutí Al-Šabáb.
Somálský islamista z hnutí Al-Šabáb. | Foto: Reuters

Nairobi - Útočníci ze somálské islamistické organizace Al-Šabáb v pondělí přepadli na severovýchodě Keni autobus mířící z hlavního města Nairobi do Mandery. V úmyslu měli postřílet všechny křesťanské pasažéry.

Útok překazilo hrdinství přítomných muslimů, kteří odmítli z autobusu vystoupit, a nechat tak své spolucestující na místě povraždit.

"Některým nemuslimům jsme v autobusu půjčili naše roucha, aby nebylo snadné je identifikovat," řekl agentuře Reuters muslimský pasažér Abdi Mohamed Abdi. "Radikálové hrozili, že nás zastřelí, ale my jsme přesto odmítli a bránili jsme naše bratry a sestry. Nakonec to vzdali, ale varovali nás, že se vrátí," dodal.

Rozdělení křesťanů a muslimů na dvě skupiny je obvyklou taktikou radikálů ze skupiny Šabáb, která v Keni terorizuje křesťanské obyvatelstvo. Při letošním dubnovém útoku na keňskou univerzitu ve městě Garissa, při kterém zavraždili na 150 lidí, cíleně stříleli na křesťany, zatímco mnoho muslimů nechali jít.

Čin, ke kterému se cestující z Nairobi odhodlali, může vyvěrat právě z frustrace, kterou i muslimské obyvatelstvo této africké země cítí, připomíná stanice BBC. Většina místních obyvatel na severu Keni jsou muslimové somálského původu. Přestože hlavním terčem radikálních islamistů jsou křesťané, mají útoky přímý dopad i na muslimy žijící v tomto regionu.

Podle BBC jich například po loňském útoku na křesťany ve městě Mandera z města odešlo na dva tisíce. Byli mezi nimi převážně učitelé a zdravotníci. Chudý region si ale podobné následky už nemůže dovolit.

Tentokrát se muslimové za své křesťanské spoluobčany postavili. Podle místního guvernéra, kterého citovala keňská média, muslimové řekli útočníkům, že "je mají zabít společně všechny, nebo je nechat jít".

Teroristé v tomto období na severovýchodě Keni často směřují útoky na autobusy. Při loňském přepadení autobusu zastřelili 28 cestujících, kteří neprokázali znalost koránu.

Al-Šabáb působí v Keni od chvíle, kdy keňské síly v říjnu 2011 vstoupily do Somálska, aby tam bojovaly proti radikálům, kteří se na jeho území snaží vybudovat fundamentalistický islámský stát.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Basketbalisté Atlanty díky 48 bodům Younga vyhráli v Milwaukee

Basketbalisté Atlanty vstoupili do semifinálové série NBA vítězstvím 116:113 v Milwaukee. Hlavní zásluhu na tom měl rozehrávač Trae Young, který si 48 body vytvořil nový osobní rekord v play off a jen dva body zaostal za svým kariérním maximem. K tomu přidal 11 asistencí. Pro Bucks to byla první domácí porážka v letošních vyřazovacích bojích, naopak Hawks vyhráli poprvé v semifinále NBA od roku 1968 a stěhování do Atlanty ze St. Louis.

Další zprávy