Praha - O rychlosti, s jakou skončila na ministerstvu obrany Karolína Peake, se povídaly vtipy, ale zřejmě až policejní vyšetřování v kauze bývalé vrchní ředitelky kabinetu předsedy vlády Jany Nagyové (dnes Nečasová) odkrylo, proč byl její konec tak bleskový.
Z výpovědí a odposlechů, které detektivové získali během šetření případu a k jejichž detailům se deník Aktuálně.cz nyní dostal, vyplynulo, že na pád měla výrazný vliv právě Nagyová - současná manželka tehdejšího premiéra Petra Nečase.
Ale popořádku. Peake se stala ministryní obrany 12. prosince 2012. A mezi prvními, se kterými jednala po svém nástupu do úřadu, byl její předchůdce Alexandr Vondra a tehdejší první náměstek Vlastimil Picek.
Plán od Picka
Picek - jak dosvědčila Peake na policii - při prvním setkání předal své nadřízené návrh aktivit na následující dva až tři měsíce. Jenže ministryně se harmonogramu nedržela. Během několika hodin Peake kromě Picka vyhodila i ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta.
U Nečase se ale tento krok nesešel s pochopením. "Setkala jsem se s pro mne nečekaně silnou až hysterickou reakcí premiéra, který na mne několik minut křičel do telefonu," řekla Peake na policii.
Během výslechu také přiznala, že bylo zřejmě chybou, že personální změny nekonzultovala právě s premiérem a Janou Nagyovou.
S ní se Peake podle svých slov prvně setkala díky bývalému předsedovi Věcí veřejných Vítu Bártovi. Ten se údajně s Nagyovou scházel pravidelně ve středu.
Nečas vztah s Peake popřel
Peake do policejního protokolu uvedla, že se s tehdejší vrchní ředitelkou Nečasova kabinetu viděla výjimečně. Důvodem byl zřejmě i fakt, že Nagyová neměla exministryni v oblibě. Naznačuje to například záznam hovoru z 12. ledna 2013. Na něm Nagyová svého partnera obviňuje ze vztahu s Peake. Tehdejší premiér ale vše popřel.
Během rozhovoru však Nečas také řekl, že "její jmenování (Peake) byl kšeft, který dohodl kvůli ODS a ve skutečnosti to dohodl Kuba" (exministr průmyslu a bývalý první místopředseda strany), a že "Peake nemilosrdně z obrany vyrazil, tak jak se spolu domluvili".
Na policii bývalá ministryně obrany prohlásila, že ji Nečas tlačil k rezignaci a chtěl po ní, aby vrátila Picka a Bulanta zpět do funkce. Peake to neudělala, a tak tehdejší premiér navrhl její odvolání prezidentu Václavu Klausovi, který mu vyhověl.
Nagyové podle Peake vadilo i to, že ji neinformovala o důležitých věcech. Třeba o tom, že opouští Věcí veřejné, či o některých jejích krocích na ministerstvu. "Ona mi sama řekla, že jestli mám ve vládě normálně fungovat, měla bych své kroky konzultovat s premiérem Nečasem, ale vždy jejím prostřednictvím," uvedla Peake do protokolu.
Po svém konci na ministerstvu obrany se s Nagyovou sešla už jen na Úřadu vlády a v Kramářově vile. Peake tehdy po Nagyové požadovala, zda by mohla dostat zpět svoji kancelář na Úřadu vlády, o kterou s přechodem na ministerstvo obrany přišla a na kterou měla z pozice vicepremiérky nárok. To se ale už nikdy nestalo.