"V Česku jde o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu," uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Daňková. Transplantovanou dělohu lékaři nechali ženě pro možnost případného druhého těhotenství.
Motolská nemocnice podle ředitele Miloslava Ludvíka získala tímto porodem i jedno světové prvenství. Uvedl, že ve světě byly matkám transplantovány jen dělohy od dárkyň, které již rodily, motolské dítě se ale narodilo z dělohy, ze které se předtím žádné jiné nenarodilo.
Na transplantaci dělohy a následné péči o ženu se podíleli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a motolské nemocnice. "Klinická studie IKEM a FN Motol zahrnuje transplantace dělohy od živých dárkyň, nejčastěji od matky či tety, ale také od kadaverózních (zemřelých) dárkyň. A právě výše zmíněnou transplantací jsme udělali první krok k přepsání transplantačních protokolů mnohých světových center," uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.
Žena, která v srpnu porodila, trpěla vrozeným chyběním dělohy a dárkyní její transplantované dělohy byla žena s mozkovou smrtí. Následně pacientka podstoupila umělé oplodnění. Porod císařským řezem byl podle lékařů bez komplikací, ale o týden dřív, než bylo naplánováno.
První dítě ženě s transplantovanou dělohou se narodilo v roce 2014 ve Švédsku
Transplantace dělohy je poměrně nový zákrok, poprvé se o ně pokusili na přelomu tisíciletí v Saúdské Arábii, zákrok však nedopadl úspěšně. V roce 2011 provedli obdobný zákrok v Turecku a pacientka otěhotněla, v prvním trimestru ale potratila. Úspěšnější byli lékaři ve švédském Göteborgu o rok později, ve Švédsku se také v září 2014 poprvé podařilo ženě s transplantovanou dělohou donosit dítě.
První transplantaci dělohy v Česku provedli lékaři z IKEM v dubnu 2016. Pacientkou byla třicetiletá žena s vrozenou vadou, která jí neumožňovala mít dítě, a dárkyní její třiapadesátiletá matka. Žena byla zřejmě třináctou pacientkou na světě, která takový zákrok absolvovala. Dělohy se ve světě transplantují i od mrtvých dárkyň, v prosinci 2017 se takové pacientce v Brazílii narodilo dítě.
Podle motolské nemocnice se ve světě u žen s transplantovanou dělohou dosud podařilo 20 porodů, vedle Švédska a Brazílie to bylo v USA nebo Indii.