V krajských koalicích prohrává ODS s komunisty 4:5

Regiony
18. 11. 2008 15:30
Krajská koalice je neznámou už jen v Ústí
Volili jste ČSSD? Může vám vládnout s levicí i s pravicí
Volili jste ČSSD? Může vám vládnout s levicí i s pravicí | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Totální zmatení sociálnědemokratických voličů. Tak se dá nazvat situace v krajích čtyři týdny po podzimních volbách do krajských zastupitelstev.

Po volbách "zoranžověla" celá mapa České republiky. Společným jmenovatelem krajů byly také rekordně vysoké zisky KSČM. To ale nakonec neznamenalo, že se politická situace ve všech krajích ubere stejným směrem.

Zatímco pět krajů bude mít vedení skutečně levicové, ve čtyřech se spojila levice s pravicí. Ve zbylých čtyřech pak budou rady středolevé, nebo budou menšinové vlády ČSSD hledat podporu napříč opozičními stranami.

Jaké strany se postaví do čela krajů, je jasné v jedenácti krajích. Zvoleno je osm hejtmanů, z toho jediná žena.

Komunisté ve většině krajů? To už neplatí

Narozdíl od prvních povolebních analýz je již zřejmé, že komunisté nebudou vládnout ve většině krajů.

Krajské koalice

 • Karlovarský kraj
  - kolaice ČSSD + KSČM + Doktoři
 • Středočeský kraj
  - menšinová rada ČSSD s podporou komunistů
 • Vysočina
  - menšinová rada ČSSD s podporou komunistů
 • Plzeňský kraj
  - m
  enšinová rada ČSSD s podporou komunistů
 • Moravskoslezský kraj
  - koalice ČSSD + KSČM
 • Jihočeský kraj
  -
  koalice ČSSD + ODS
 • Jihomoravský kraj
  -
  koalice ČSSD + ODS
 • Zlínský kraj
  - koalice ČSSD + ODS + lidovci
 • Olomoucký kraj
  - k
  oalice ČSSD + ODS + lidovci
 • Ústecký kraj
  - v
  plánu menšinová rada s podporou napříč stranami - jednání ještě neskončila
 • Liberecký kraj
  - v
  plánu menšinová rada s podporou napříč stranami
 • Královéhradecký kraj
  - k
  oalice ČSSD + lidovci + SNK-ED
 • Pardubický kraj
  - k
  oalice ČSSD + Koalice pro Pardubický kraj

S komunisty šla ČSSD do koalice jen v Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Na Vysočině komunisté podporují menšinovou radu ČSSD z opozice. Stejně tomu má být i ve Středočeském kraji.

V ostatních krajích se komunistům bránili, přestože předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi je levicová varianta koalice nejbližší.

"Komunisté jsou pro nás vzhledem ke své minulosti jako partneři nepřijatelní," zopakoval například několikrát nový hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík. Stejného názoru je i budoucí jihomoravský hejtman Michal Hašek.

ODS podpoří "rušení" poplatků

S občanskými demokraty se ČSSD na sestavení koalic dohodla na jižní Moravě a v jižních Čechách. Na Zlínsku a Olomoucku pak k sobě předvolební rivalové, ale povolební spojenci, přizvou do rad ještě KDU-ČSL.

To vše navzdory tomu, že před volbami i těsně po nich se ODS ostře vymezovala proti volebnímu slibu ČSSD platit za pacienty regulační poplatky v krajských zdravotnických zařízeních.

"Kvůli poplatkům jsme prohráli volby, nechceme prohrát i koaliční dohodu. To by byla příliš vysoká cena," vysvětlil zcela pragmaticky změnu postojů v olomoucké ODS bývalý hejtman Ivan Kosatík.

Také v ústeckém hejtmanství se může ODS opět vrátit do vedení kraje. Vítězná sociální demokracie zde v úterý v podvečer nabídla pravici tři křesla v radě. Že by se jednalo o velkou koalici, ale šéf krajské sociální demokracie Petr Benda razantně odmítá.

„ODS jsme nabídli spolupráci ve vedení kraje, ale pouze na základě smlouvy o povolební spolupráci," zdůraznil Benda.
Obdobný způsob spolupráce, kterou ústecká ČSSD nazývá „podílením se na širším vedení kraje",  sociální demokraté nabídli také komunistům.

„V jejich případě se nejednalo o místech v radě.  Nabídli jsem jim místa předsedů významných komisí a výborů zastupitelstva," uvedl Benda.

ČSSD tak vyhověla občanským demokratům, kteří dopředu avizovali, že spolupráce s KSČM v rámci krajské rady je pro ně nepřípustné. Stanoviska obou případných partnerů očekává ústecká ČSSD do konce týdne.

Šéf ČSSD jiří Paroubek už spojení s ODS nekritizuje tak hlasitě jako těsně po volbách. Raději si z ODS dělá legraci.

"Nepovažuji koalice s ODS za ideální řešení, nicméně všude jsou zatím tyto koalice postaveny tak, že sociální demokracie má rozhodnou většinu. Třeba v Olomouckém kraji bych na místě ODS do tak ponižujících čísel nešel," řekl šéf ČSSD na adresu politických rivalů při návštěvě v Jihomoravském kraji.

Takzvaně středolevé vlády, jak je nazval Jiří Paroubek, budou nakonec jen ve východních Čechách.

V Pardubickém kraji bude ČSSD v čele kraje s Koalicí pro Pardubický kraj, která sdružuje zastupitele z KDU-ČSL, SNK-ED a Nezávislé.

V Královéhradeckém kraji se pak ČSSD dohodla na sestavení koalice s KDU-ČSL a SNK-ED.

V Liberci budou mít zřejmě krajskou vládu menšinovou. Sociální demokraté tam pro svou menšinovou radu hledají podporu napříč politickým spektrem.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy