V kauze Chvalovský padla podmínka za podvod

ČTK ČTK
4. 9. 2012 16:15
Případ se týká uzavírání úvěrových smluv s firmami kolem bývalého šéfa fotbalu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Za podíl na úvěrových podvodech vyměřil v úterý pražský městský soud někdejší šéfce odboru financování obchodů Komerční banky (KB) Jiřině Kaplanové dvouletý podmíněný trest. Obžalovaní se podle státního zastupitelství podíleli spolu se skupinou lidí kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského na stamilionových úvěrových podvodech na bance z konce 90. let.

Úterní verdikt je nepravomocný, advokáti se proti němu odvolají.

Hlavní líčení začalo v březnu, soudce musel jednání odročovat mimo jiné kvůli znaleckým posudkům. Žalobce vyčíslil škodu v kauze na téměř 1,5 miliardy korun. Kaplanové a spol. hrozí v případě pravomocného odsouzení pět až deset let vězení. Vedle Kaplanové viní obžaloba z účasti na úvěrových podvodech Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou a Zdeňka Husara. Advokáti od začátku procesu uvádějí, že jejich klienti s obžalobou nesouhlasí a obvinění odmítají.

Případ sahá do konce 90. let

Pětice se podle žalobce v letech 1998 až 1999 podílela na uzavírání úvěrových smluv s firmami kolem Chvalovského a spol., přičemž nezohlednila rizikovost obchodů, na něž měly peníze jít, nebo špatnou ekonomickou situaci firem, kterým banka finance poskytla.

Některé společnosti prý nebyly schopné platit dřívější závazky vůči KB a některé je splácely jen z dalších peněz od banky. Úředníci také podle obžaloby při uzavírání kontraktů vědomě uvedli do podkladů nepravdivé údaje a podíleli se tak prý na škodě, která bance vznikla.

Sám bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského byl potrestán v červnu 2011 desetiletým odnětím svobody.

Další obžalovaní tehdy dostali nepodmíněné tresty v rozsahu 6 až 8 let.

Chvalovský byl odsouzen za případ, kdy koncem 90. let společně se čtyřmi dalšími lidmi provedl úvěrové podvody, když z Komerční banky díky nepravdivým informacím vylákali v přepočtu celkem téměř 1,5 miliardy korun

 

Právě se děje

Další zprávy