Po noční bouřce jsou tisíce lidí bez proudu. Kvůli popadaným stromům se zpožďují vlaky

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2017 10:55
Noční bouřky v Česku za sebou nechaly stovky popadaných stromů, které bránily průjezdu na železnicích i silnicích. Nejhorší je situace v jižních a středních Čechách, kde jsou kvůli bouřkám tisíce lidí bez proudu. Kvůli bouřkám stály i vlaky na hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Kolínem.
Pardubice potrápila silná bouřka s krupobitím | Video: Městoperníku.cz

Praha - Silné noční bouřky zkomplikovaly situaci hlavně v dopravě, kdy silnice nebo železnice zablokovaly popadané stromy. Nejhorší je situace v jižních a středních Čechách, kde zůstaly tisíce lidí bez elektřiny. "Bouřky během včerejška (čtvrtka) a noci připravili o dodávky elektřiny tisíce zákazníků. Aktuálně jde stále o několik tisíc zákazníků především v oblasti středních Čech - Praha východ i západ, Kolínsko, Nymbursko. Během noci byly ale postiženy všechny naše regiony," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Správa železniční dopravní cesty eviduje v souvislosti s bouřkou od čtvrtečních 19:00 do pátečního rána 42 událostí, které způsobily menší či větší problémy na tratích. Především jde o popadané stromy, vesměs na regionálních tratích, řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

V jižních Čechách je po noční bouři několik tisíc lidí bez elektřiny, nejvíc na Jindřichohradecku. Na některých tratích nejezdí vlaky kvůli spadlým stromům, rychlíky z Brna na České Budějovice budou mít zpoždění. Jihočeští hasiči vyjížděli v noci k desítkám popadaných stromů.

Společnost E.ON zaznamenala za noc 11 poruch na linkách vysokého napětí, většinu v okrese Jindřichův Hradec, jednu na Strakonicku. "Bylo to hlavně v okolí Třeboňska, z větších měst jsme měli bez dodávek Suchdol nad Lužnicí, který je ale již zapínaný, bez dodávek byla i část města Třeboně. V tuhle chvíli se omezení dodávek týká 2000 až 3000 domácností, předpokládám, že během dopoledne se to zapne," řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Na některých jihočeských tratích nejezdí vlaky kvůli popadaným stromům. Zpoždění naberou rychlíky z Brna na České Budějovice. "Na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí, kde jezdí rychlíky od Brna a Jihlavy, je v úseku Horní Cerekev - Jihlávka rozsáhlá porucha trakčního vedení. To bude mít zřejmě velký vliv na vlaky, které jedou od Jihlavy do Jihočeského kraje. Musí se zajistit náhradní autobusová doprava, tam budou mít rychlíky zpoždění," řekla mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Máte zajímavé video nebo fotografii z bouřek, nebo odklízení následků? Pošlete nám ho:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Kvůli bouři je zavřená i trať 199 České Budějovice - Gmünd, v úseku Gmünd - Schwarzenau, výluka by měla skončit ve 12:00, jezdí tam náhradní autobusy. "Je to hlavně na rakouské straně. Počítáme s tím, že celé dopoledne budou jezdit autobusy," řekla Pistoriusová. Kvůli překážkám na trati jsou zavřené i úseky trati 197 Strunkovice nad Blanicí - Prachatice a trati 224 Tábor - Chýnov. Ty by měly být průjezdné do 7:00.

Jihočeští hasiči vyjížděli v noci kvůli silné bouřce k desítkám popadaných stromů. Zasahovali na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku i Táborsku. "V podstatě celý kraj, bylo toho dost," řekl operační důstojník jihočeských hasičů.

Ve Středočeském kraji nabírají vlaky i hodinová zpoždění

Také ve Středočeském kraji komplikují provoz na železnici následky noční bouřky, v některých úsecích vlaky nejezdí. Na několika tratích leží na kolejích popadané stromy. Na hlavním koridoru z Prahy do Kolína jezdily vlaky se zpožděním až 70 minut, na vině byla porucha zabezpečovacího zařízení. Tu se chvíli před 8:00 ráno podařilo odstranit, provoz na trati tak již je bez omezení.

Hasiči měli v noci v souvislosti s bouřkou zhruba 200 výjezdů a další případy stále přibývají.

Hasiči odklízejí následky po noční bouřce v Olomouckém kraji.
Hasiči odklízejí následky po noční bouřce v Olomouckém kraji. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Vlaky nejezdí v úseku Mladá Boleslav hlavní nádraží - Mšeno, kde vlak najel do spadlého stromu. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové se nikdo nezranil, hasiči nyní strom rozřezávají. Vlaky nejezdí ani v úseku Zavidov - Čistá na Rakovnicku a na trati Beroun - Rakovník v úseku Roztoky u Křivoklátu - Zbečno.

Hasiči na Vysočině v noci zasahovali u více než 160 případů

Silný vítr provázející noční bouřku vyvracel stromy i na Vysočině. Hasiči zasahovali kvůli počasí od čtvrtečních 20:00 do pátečních 06:00 u více než 160 případů, nejvíce na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Nejčastěji odstraňovali stromy spadlé na silnice, které bránily provozu. Všechny silnice jsou ráno průjezdné.

Hasiči v Královéhradeckém kraji vyjížděli v noci na pátek kvůli přívalovým dešťům a silnému větru zhruba k 50 událostem, hlavně k likvidaci popadaných stromů na silnice. V Horní Malé Úpě na Trutnovsku hasiči zasahovali u požáru střechy domu, do kterého zřejmě udeřil blesk. Zraněn nikdo nebyl, řekl mluvčí hasičů Ondřej Sezima.

Hasiči ve Zlínském kraji v noci likvidovali následky bouřky, odstraňovali stromy a větve spadlé na komunikace. Od pátečních 04:00 do 06:00 to bylo 12 zásahů, řekl mluvčí hasičů Libor Netopil.

S výpadky proudu se v Jihomoravském kraji kvůli nočním bouřkám potýkají energetici, bez elektřiny bylo v noci kolem 2000 domácností, v 8:30 jich bylo 200 až 300. Nejvíce se to týká Břeclavska a Hodonínska.

Hasiči v Pardubickém kraji ve čtvrtek večer a v noci vyjížděli k dvaceti zásahům zaviněným bouřkami a deštěm. Většinou odstraňovali stromy a větve spadlé na silnice nebo čerpali vodu ze zatopených níže položených míst. Vážnější škody bouřky nezpůsobily, řekl operační důstojník krajských hasičů.

Noční bouřky zažehnaly riziko vzniku požárů. Ještě včera výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platila pro téměř celé území Česka, v pátek riziko vzniku požárů platí už jen pro Jihomoravský kraj a okrajovou část Zlínského kraje a Vysočiny.

Blesky nad Prahou, bouřka se přehnala také přes českou metropoli | Video: Tomáš Novák
 

Právě se děje

před 17 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy