Silná bouře komplikuje v Německu dopravu. Dva lidi připravila o život

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2017 6:52
Německo zasáhly silné bouřky a lijáky, které způsobily komplikace v dopravě. Přerušené bylo například železniční spojení mezi trojicí velkoměst Berlín, Hamburk a Hannover. Kvůli extrémnímu počasí také zemřeli dva lidé. Bouře místy měly sílu orkánu a byly doprovázené krupobitím. Západ a jih Německa postihla vlna veder s teplotami kolem 37 stupňů Celsia.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín - Silné přeháňky a lijáky na řadě míst na severu a severovýchodě Německa způsobily vážné komplikace v dopravě. Přerušené bylo například železniční spojení mezi trojicí velkoměst Berlín, Hamburk a Hannover. Nepřízeň počasí si už vyžádala i dva lidské životy. Na západě a jihu Německa pokračovala vlna veder s teplotami kolem 37 stupňů Celsia.

Poblíž dolnosaského města Uelzen, kde se vítr hnal rychlostí přes 100 kilometrů za hodinu, zemřel podle televize n-tv padesátiletý muž, když na jeho auto spadl strom. Nedaleko místa neštěstí byla zase těžce zraněna cyklistka, kterou také zasáhl padající strom.

V jiné dolnosaské obci Alt Isenbüttel zahynula 83letá žena, když svým automobilem vjela do větvoví vyvráceného stromu, informovala agentura DPA. Strom musel na silnici spadnout těsně před ženu, sdělila večer policie.

Celá střecha automobilu byla promáčknuta, ale vůz zastavil až po chvíli. Na co přesně žena zemřela, musí být teprve objasněno, řekl policejní mluvčí Christoph Nowak.

Bouře s sebou na sever Německa přinesla vítr o síle orkánu, silný déšť a někde i krupobití. Směrem od Hamburku, kde se objevilo i malé tornádo, postupovala na Berlín a dále na jihovýchod.

Nepříznivé počasí a popadané stromy zastavily železniční dopravu na trase z Hamburku do Hannoveru a do Brém. Preventivě německé dráhy uzavřely také trasy z Hamburku a z Hannoveru do Berlína. Zatímco dálkové spoje z Hamburku a Hannoveru se večer opět rozjely, mají zůstat tratě z Hannoveru a Brém do Hamburku uzavřeny až do pátečního rána.

V Hamburku, Hannoveru, Brémách a Kasselu dráhy otevřely spací vozy pro cestující, kteří kvůli nepřízni počasí uvízli na cestě a nemají kde přespat.

V německé metropoli bouře přinutila některá letadla, aby odložila svůj start. Z polabského Magdeburku jsou zase hlášeny četné výpadky elektřiny. V okolí Magdeburgu byl také přerušen provoz na některých železničních tratích.

Bouři pocítili i řidiči, a to zejména na dálnicích v Dolním Sasku. Na dálnici A7 mezi Hamburkem a Hannoverem a dálnici A1 mezi Hamburkem a Brémami byly hlášeny padlé stromy.

Kvůli bouřkám byly přerušeny také některé kulturní akce. Návštěvníci hudebního festivalu s příznačným názvem Hurricane v obci Scheessel u Brém před živly utekli do svých automobilů. V Hannoveru byl zrušen koncert zpěváka Andrease Gabaliera a v Hannoveru musel být přerušen koncert americké rockové kapely Guns'n'Roses. Zhruba 70.000 fanoušků skupiny se šlo schovat do hal tamního veletržního areálu.

Hasiči hlásili také značné hmotné škody, například v okrese Harburg jižně od Hamburku. V obci Fliegenberg údajně popadaly stromy na stádo 20 až 30 ovcí a mnohá zvířata pošla. V některých obcích voda zatopila sklepy a vítr strhával střechy.

Zcela jiný ráz mělo dnes počasí na jihu a západě Německa, které sužovaly rekordně vysoké teploty. Podle Německé meteorologické služby (DWD) tak dnešek byl nejteplejším dnem roku. V Andernachu v západoněmecké spolkové zemi Porýní-Falc bylo naměřeno 37,1 stupně, jen o desetinu méně bylo v Kolíně nad Rýnem. Třetí dnes skončil Trevír (Trier) s 36,7 stupně Celsia.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy