V Česku se podle zprávy zpožďuje přijímání evropských směrnic. Po upozornění mohou přijít sankce

ČTK ČTK
16. 2. 2016 19:20
Česká republika do svého právního rámce do konce loňského roku netransponovala osm směrnic Evropské unie. Pokud by Česko evropské směrnice do svých zákonů nepřevtělilo, hrozila by mu za to finanční sankce od EU. Evropská komise kvůli tomu podle zprávy vedla proti Česku 46 řízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká republika neměla ke konci loňského roku převedeno do svého právního řádu osm směrnic Evropské unie. Zpoždění nabraly zejména zákony připravené ministerstvem financí. Týká se to například novely o pojišťovnictví, kterou muselo ministerstvo financí připravit znovu, nebo finanční ústavy, kterou už téměř rok projednává Sněmovna. Vyplývá to ze zprávy ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD), kterou má ve středu projednávat vláda.

Původní novelu o pojišťovnictví Sněmovna zamítla loni v listopadu poté, co poslanci neschválili ani jednu ze dvou úprav, které měly regulovat výplatu provizí pojišťovacích zprostředkovatelů. Právě kvůli těmto návrhům se loni vedl spor mezi jejich autorem Ladislavem Šinclem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem(ANO).

K přijetí finanční ústavy, tedy ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, potřebuje vládní koalice i hlasy opozice. ODS a TOP 09 deklarovaly ochotu normu podpořit, avšak na její podobě se zatím poslanci neshodli. Finanční ústava má zavést hlavně omezení pro zadlužování státu, které vyžaduje i EU. Vládní návrh omezuje i výši zadlužení obcí a krajů.

Zpoždění mají podle Dienstbierovy zprávy také další zákony projednávané Sněmovnou, které by měly být podle EU přijaty do konce března. Týká se to zákona o spotřebitelském úvěru nebo zákona vztahujícího se na rekreační plavidla a vodní skútry. Lhůty nebyly dodrženy ani u řady návrhů, které teprve ministerstva připravují nebo předložily vládě. "Celkově dochází ke zpoždění při přijímání transpozičních předpisů u 25 směrnic," konstatuje se ve zprávě.

Pokud by Česko evropské směrnice do svých zákonů nepřevtělilo, hrozila by mu za to finanční sankce od EU. Evropská komise kvůli tomu podle zprávy vedla proti Česku 46 řízení, z nichž 32 bylo zatím ve fázi formálního upozornění. Ve třech případech byla na Česko podána žaloba k Soudnímu dvoru EU. Nejnovější žaloby se týkají předpisů v gesci ministerstva dopravy a vztahují se ke směrnici o bezpečnosti železnic nebo k absenci vnitrostátního elektronického rejstříku podniků silniční dopravy.

 

Právě se děje

Další zprávy