V Česku se tiskne první 3D dům. Věřím, že tohle je budoucnost, tvrdí jeho autor

V Česku se tiskne první 3D dům. Věřím, že tohle je budoucnost, tvrdí jeho autor
Prvok bude mít tři místnosti – koupelnu se záchodem, obývák s kuchyní a ložnici. Dům je podle Trpáka navržen tak, aby vydržel minimálně sto let. Kromě výdrže a rychlosti výstavby však 3D tisk domů slibuje zejména podstatně snížit stavební náklady. "Ceny nákladů při kontinuální výrobě mohou klesnout pod třicet tisíc korun za metr čtvereční a se sériovou výrobou se mohou dostat až na polovinu nákladů na klasickou stavbu," říká Libor Vošický, generální ředitel Buřinky, která projektu Prvok dala záštitu.
Všichni zapojení vidí v tisku domů nezadržitelně se blížící revoluci. "Dle našich analytických odhadů budou stavby se zapojením 3D tisku masově dostupné do tří až pěti let," říká Vošický. A nejde podle něj jen o nějaký český výmysl, podobné pilotní projekty vznikají po celém světě. "Třeba Dubaj plánuje mít v roce 2030 3D tiskem postavených až třicet procent nových staveb," dodává s tím, že do budoucna rozhodně nepůjde jen o malé budovy, jako je Prvok. "Pevnost speciální směsi betonu umožňuje takřka neomezeně vysokou výstavbu," říká Vošický.
Je zde ale několik problémů. Jednak je technologie 3D tisku budov nová a není ještě dotažená k dokonalosti, například není možné tisknout větší úhel než třicet stupňů. A také inovátory čeká ještě úřední bitva. Ostatně i proto bude Prvok v létě představen na plovoucím pontonu. Bude tak totiž podléhat schvalovacím procesům Státní plavební správy, které nejsou tak přísné. Běžné stavební předpisy zatím vytištěné budovy neznají. "Pro výstavbu a kolaudace 3D tištěných pozemních staveb bude nutné udělat certifikace a atesty konstrukcí, na čemž pracujeme ve spolupráci se stavební fakultou ČVUT a brněnským VUT," říká Trpák.
Dům vytiskne speciálně upravený průmyslový robot, který by jinak sloužil na výrobní lince některé z automobilek. Jeho ramenem protéká směs betonu, kterou robot nanáší přímo podle návrhu stavby, tak jak ho předem architekt naprogramoval ve speciálním softwaru. Každou vrstvu obvodové stěny domu tiskne rameno rychlostí přibližně patnáct centimetrů za sekundu. "Dokázalo by to mnohem rychleji, ale nejsme schopni robotovi tak rychle dodávat materiál," vysvětluje Trpák. Zobrazit 11 fotografií
Foto: Stavební spořitelna České spořitelny
Jakub Heller Jakub Heller
23. 4. 2020 16:27
První vytištěný dům v Česku bude představen letos v létě a ti, kdo na něm pracují, si od něj neslibují nic menšího než revoluci. Tisk domů je podle nich cestou 21. století a zcela změní způsob, jak Češi přistupují k bydlení. Nejenže prý budou tištěné domy rychleji postavené, mají být také až o polovinu levnější, z větší části recyklovatelné a design každého z nich bude odrážet osobnost majitele.
 

Právě se děje

Další zprávy