Na první potvrzený případ s odkazem na předsedu Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavla Dlouhého upozornil server Seznam Zprávy. Podle něj je pacient v pražské Ústřední vojenské nemocnici.
Nemocnice uvedla, že pacient je v izolaci a personál používá osobní ochranné pomůcky. "Specifickou léčbu proti opičím neštovicím nedostává, je stabilní, léčeny jsou pouze symptomy onemocnění," napsala mluvčí nemocnice Jitka Zinke.
Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění Státního zdravotního ústavu uvádí, že jde o předběžné potvrzení, protože vzorek byl v úterý dopoledne vyšetřen elektronovou mikroskopií. Pro konečné potvrzení je podle vedoucí laboratoře Heleny Jiřincové nutné udělat celogenomovou sekvenaci či PCR metodu. "Definitivní výsledky tedy budou známy zřejmě příští týden," uvedla.
Celkem laboratoř dostala tři vzorky, další dva však byly negativní, oznámil odpoledne ústav. "Toto potvrzení negativity už není potřeba dále ověřovat dalšími metodami, výsledek považujeme za definitivní," sdělila tisková mluvčí ústavu Štěpánka Čechová.
Pražská hygienická stanice hned po podezření na nákazu opičími neštovicemi zahájila epidemiologické šetření, které má zjistit možné rizikové kontakty nemocných a nastavit u nich protiepidemická opatření, tedy především karanténu.
"K pozitivně testované osobě lze v obecnější rovině uvést, že začátkem května s přáteli pobývala na hudebním festivalu v belgických Antverpách. Po návratu začala vnímat první nespecifické příznaky od zarudlých až slzících očí přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot od 37,5 do 39 stupňů Celsia až po výsev bolestivých pupínků na pokožce připomínajících akné na určitých částech těla. Pupínky se postupně měnily v praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly," uvedla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Shumová.
Infekce může probíhat bez příznaků
Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. K přenosu je třeba podle odborníků dlouhodobý a blízký kontakt. Poprvé byly zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech minulého století a nyní se vyskytují v částech střední a západní Afriky. Až do nedávna se v jiných částech světa nemoc vyskytovala jen zřídka. Název dostaly podle opice makak, u které byl virus poprvé objeven koncem 50. let. Hostitelem tohoto onemocnění jsou však spíše hlodavci a další malí savci.
Nemoc nemá obvykle vážný průběh. Inkubační doba je 14 až 21 dní a infekce může probíhat bez příznaků, mezi které patří například horečka, bolesti hlavy a svalů. Za jeden až tři dny od začátku horeček se objevuje vyrážka. Ta začíná na obličeji nebo na trupu a šíří se postupně na další části těla, včetně dlaní a plosek. Nemoc trvá dva až čtyři týdny, aniž by nemocný musel dodržovat specifickou léčbu.
Světová zdravotnická organizace v úterý oznámila, že eviduje 131 potvrzených případů opičích neštovic a 106 podezření na tuto nemoc v 19 zemích, kde se toto onemocnění běžně nevyskytuje. V Evropě se nemoc objevila například v Dánsku, Skotsku, Španělsku, Itálii, Slovinsku či Rakousku.
Chrání očkování proti pravým neštovicím?
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvedl, že neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání i proti opičím neštovicím. Odborníci ale usuzují, že díky podobnosti viru by účinné být mohly, uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Lidé očkovaní vakcínami v Česku před rokem 1980, kdy plošná vakcinace skončila, ale podle něj už prakticky žádnou ochranu nemají. Podle stanoviska Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně mohou ale očkované chránit před vážným průběhem.