Praha - V Česku se cítí bezpečně 71 procent lidí. Největší pocit bezpečí mají Pražané a obyvatelé jihovýchodu země, nejmenší naopak lidé ze severozápadních Čech. Mezi veřejností převažuje spokojenost s prací policie. Vyplývá to z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Podíl lidí, kteří se v České republice cítí bezpečně, vzrostl od počátku průzkumu v roce 2002 o 26 procentních bodů. Během posledních let se ale hodnocení téměř nemění. Ještě o něco více bezpečněji se lidé cítí v místě svého bydliště, odpověděly tak téměř čtyři pětiny dotázaných.
Zatímco pocit bezpečí v místě svého bydliště mají nejčastěji lidé z venkova a menších obcí, pocit bezpečí v republice celkově mají lidé z hlavního města a jihovýchodu Česka. Bezpečně se v ČR cítí 78 procent Pražanů a obyvatel Jihomoravského kraje a Vysočiny. Naopak na severozápadu země má pocit bezpečí v ČR jen 59 procent lidí.
Na pocit bezpečí v místě bydliště má z obvyklých sociodemografických statistik vliv pouze věk. Čtvrtina dotázaných starších 60 let uvedla zápornou odpověď, mezi lidmi do třiceti let jich bylo o deset procent méně.
"Za pozornost stojí, že pocit bezpečí v místě bydliště závisí na životní úrovni, což je pravděpodobně vázáno na lokality, ve kterých lidé s různou životní úrovní žijí," uvedlo CVVM. Bezpečně se cítí 86 procent lidí s dobrou životní úrovní a 64 procent těch, kteří svou životní úroveň označují za špatnou.
S prací policie celkově je spokojeno 56 procent Čechů, s prací policie v místě bydliště pak 63 procent. Spokojenost s policií v místě bydliště je na vesnicích zhruba o 15 procent vyšší než ve městech. Významně se také shoduje s pocitem bezpečí v místě bydliště.
Celková spokojenost s policií poprvé převážila v roce 2012 a od té doby se příliš nezměnila. Loni bylo s její činností spokojeno 57 procent lidí. Spokojenost s prací policie v místě bydliště pak proti loňskému roku klesla o tři procentní body.
Průzkum se uskutečnil od 3. do 10. listopadu a zúčastnilo se ho 1085 lidí.