V Česku dramaticky ubylo běžných viróz, chřipka zmizela. Může to být i špatná zpráva

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
31. 3. 2021 5:30
Opatření proti koronaviru ovlivňují i výskyt ostatních infekčních nemocí. Imunologové potvrzují, že v Česku letos například vůbec nepropukla chřipka. Podle Státního zdravotního ústavu se to ale týká i řady dalších onemocnění. Ve svých ordinacích to vypozorovali také praktičtí lékaři, podle kterých to ale může být také proto, že lidé mají obavy k lékaři docházet.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Na základě dat Státního zdravotního ústavu došlo tento rok v rámci celého evropského regionu k poklesu potvrzených případů chřipky téměř o 99,8 procenta v porovnání s předchozím rokem. Ačkoli je její průběh každou sezonu jiný, letošní téměř nulový výskyt je podle odborníků nevídaný. Vliv na to mají hlavně roušky, zvýšená hygiena a omezení přímého kontaktu.

"Chřipka se šíří stejně jako covid-19, jen je méně nakažlivá, takže všechna protiepidemická opatření fungují i na ni. Tak to bylo po celém světě, i na jižní polokouli, kde je chřipková sezona v době, kdy je u nás léto," vysvětluje imunolog Václav Hořejší. 

Podle vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních onemocnění ze Státního zdravotního ústavu Jana Kynčla mají ale opatření uplatňovaná proti šíření epidemie koronaviru podobný vliv i na výskyt mnoha dalších infekčních nemocí, a to především těch, které se přenášejí kapénkami. Upozorňuje ale, že nedochází k jejich vymýcení, pouze k dočasnému poklesu. 

"Za rok 2020 jsme vypozorovali nižší výskyt například planých neštovic nebo spalniček, z doslechu také víme, že bylo i méně případů angín," uvádí Kynčl. 

K největšímu poklesu došlo u planých neštovic, střevní chřipky nebo spalniček

Právě počet případů planých neštovic klesl v porovnání s obdobím ledna a února loňského roku o více než polovinu, a to z 8085 případů na pouhých 2160 nakažených. Za stejné období ubylo také pacientů s virovou střevní infekcí, kterých bylo tento rok zaznamenáno pouze 251. V zimním období roku 2020 takzvanou střevní chřipkou onemocnělo 1741 lidí. Spalničkami se pak letos v zimě nenakazil nikdo, oproti například roku 2019, kdy bylo pacientů 171. 

Kynčl hovoří ale také o opačném efektu například u klíšťové encefalitidy, které bylo v loňském roce evidováno o 10 procent případů více. "V tomto případě se na vyšších počtech uplatňuje především skutečnost, že jsme méně cestovali do zahraničí a loňské léto poskytovalo pro klíšťata optimální podmínky," vysvětluje.

Poklesu nemocí si ve svých ordinacích všimli i praktičtí lékaři, podle kterých došlo k úbytku také běžných viróz, které způsobují hlavně infekce dýchacích cest. "Je ryzí vzácností, když má pacient typické příznaky virózy a současně nejde o covid-19," komentuje vývoj posledního roku místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šubrt. 

Roušky a rozestupy jsou pouze jedním z důvodů

Podle praktiků jde hlavně o pokles výskytu chorob, které jsou přenosné mezi lidmi a nejvíce je trápí právě v zimním období. Jako hlavní důvod považují velké snížení sociálních kontaktů a nošení roušek. 

Další z důvodů, které často uvádějí, je, že dětí nechodí do škol. "Hlavně dětští lékaři mluví o výrazném snížení běžných virových onemocnění oproti normálu, kdy děti chodí do školy, obvykle si viry mezi sebou vyměňují a přenášejí je na rodiče," říká praktická lékařka Ludmila Bezdíčková z Prahy. 

Potvrzuje to i místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Jana Kulhánková, která mluví o stejném poklesu také u nejmladší věkové skupiny, díky kterému se pak virózy tak nepřenáší na starší. "Skutečně v našich ordinacích zaznamenáváme výrazné snížení frekvence běžných respiračních onemocnění, se kterými se jinak u dětí v zimní a jarní sezoně potkáváme. Týká se to například rýmy, kašle, kataru horních cest dýchacích, zánětů středouší a podobných infekcí," vyjmenovává. 

Dosvědčuje dále i nižší výskyt planých neštovic. "Tato onemocnění se šíří především v dětských kolektivech a vzhledem k tomu, že se již řadu týdnů děti setkávají velmi omezeně, k přenosům dochází velmi málo," vysvětluje Kulhánková. 

V ordinacích praktických lékařů se tak neschází tolik pacientů co běžně. "Bývalo zvykem, že touhle roční dobou sedělo v čekárně třeba deset až patnáct lidí, a teď tam není nikdo. Lidé si opravdu odvykli chodit do ordinace," popisuje pražská lékařka lékařka Ludmila Bezdíčková. 

Lidé s návštěvou lékaře otálejí. Často tak ale nepoznají, kdy už je zle

Podle lékařky Sylvie Špitálníkové lidé kvůli obavám z infekce covid-19 mnohem více zvažují, zda ordinace navštíví. Ačkoli většina praktiků prázdnější čekárny vítá, jelikož podle nich lidé byli zvyklí k lékaři chodit s každou banalitou, může to mít i negativní efekt, kdy pacienti naopak nemusí poznat, kdy už je situace vážná.

Podle Petra Šubrta ze Sdružení praktických lékařů s sebou tento problém nese riziko takzvané pozdní diagnózy. Lidé totiž otálejí s řešením problémů, které by za běžné situace řešili dříve. Dále se na opožděné péči podílí také dlouhé objednací doby u specializované, zejména nemocniční péče a odkládání plánovaných operací. 

Nejedná se ale podle něj o zanedbání péče, právě kvůli současné vytíženosti českého zdravotnického systému. Ačkoli se tak může zdát, že mají praktici méně práce, opak je pravda. Je to totiž násobně kompenzováno prací, vztahující se k epidemii koronaviru. 

"Jsme přetížení, u nás v ordinaci ošetřujeme jak nemocné s covidem, tak pacienty s chronickým onemocněním a v některých případech suplujeme do určité míry i péči specialistů, která teď není možná," dodává lékařka Bezdíčková.

Profesor Urbánek: Varuji před vlnou rakovin a žloutenek. Lidé se bojí chodit k lékaři

Život v pandemii: Druhá vlna - profesor Petr Urbánek | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy