V bytě mají jedovatý azbest. Soud jejich žalobu zamítl

Pavel Baroch
26. 4. 2008 12:47
Azbestová vlákna mohou způsobovat rakovinu plic
Dům na pražském Žižkově, který je zamořený nebezpečným azbestem.
Dům na pražském Žižkově, který je zamořený nebezpečným azbestem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze zamítl žalobu prvního z obyvatelů žižkovského sídliště Chmelnice, jejichž byty jsou zamořené azbestem, který prokazatelně způsobuje rakovinu plic.

Lidé požadují u soudu, aby jim radnice Prahy 3 nechala byty od jedovatého azbestu vyčistit. Jsou totiž přesvědčeni o tom, že odpovědnost za zamoření jejich bytů nese právě radnice, když před čtyřmi lety nechala domy neodborně zrekonstruovat.

Když se v létě 2004 domy na Chmelnici renovovaly, aby je tamní městská část mohla prodat, dělníci trubky staré vzduchotechniky, která obsahovala azbest, rozřezávali a rozbíjeli palicí. Radnice ovšem tvrdí, že v bytě žádná azbestová zátěž není. Proto před rokem první nájemníci městský úřad zažalovali.

Soud neřešil podstatu, spor bude pokračovat

Jedna z obyvatelek Chmelnice ukazuje, kde je v jejím bytě také azbest
Jedna z obyvatelek Chmelnice ukazuje, kde je v jejím bytě také azbest | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jenže soud se k podstatě sporu vlastně nedostal. První žalobu Milana Habáska zamítl, protože mu ochrana osobnosti nepřipadala pro tento typ sporu vhodná.

"Neformálně nám pak paní soudkyně řekla, že neví, jaký typ žaloby by to vlastně měl být. Nevyloučila, že jí Vrchní soud, k němuž se nejspíš odvoláme, vrátí případ zpátky," řekl Aktuálně.cz právník Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika, které obyvatelům Chmelnice pomáhá.

Matějka je přesvědčen, že žaloba byla formulována správně, i když uznává, že jde o průlomový spor, protože zatím nikdo nespojil paragrafy na ochranu osobnosti se zamořením životního prostředí.

"Při koncepci žaloby jsme vycházeli z toho, že součástí práv každého člověka je i právo na zdravé bydlení a příznivé životní prostředí. To potvrdil i Evropský soud pro lidská práva. Podle našeho názoru je rozhodnutí pražského městského soudu nesprávné," míní Matějka.

Dělníci vpadli do bytu a rozmlátili jádro

Helena Kazmarová ze Státního zdravotnického ústavu potvrdila, že azbestová vlákna představují ohromné riziko pro zdraví lidí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Pokud jsou azbestová vlákna rozvířena, dostanou se znovu do vzduchu a mohou být vdechnuta," vysvětlila Kazmarová. Nebezpečné zůstává i nefunkčí potrubí vzduchotechniky, které zůstalo ve spížích bytů.

"Už jen to, že ve vaší spíži nebo v šatně takové riziko číhá, je velkou psychickou zátěží," dodala Kazmarová. Obyvatele žižkovských bytů výsledek soudu překvapil.

"Byty se rekonstruovaly tak, že nám bez varování vpadli domů dělníci, vysadili dveře a rozmlátili vytové jádro s kusy azbestu. V prostředí plném prachu, cizích lidí a bez koupelny jsme museli žít několik týdnů," řekl Milan Habásko.

"Ve spíži nám navíc azbestové potrubí nechali a z něho jako z komína dál vyletuje nebezpečný prach. My a naše děti jsme stále vystaveni zcela zbytečně riziku onemocnění rakovinou plic," dodal Habásko.

Profesionální vyčištění vyjde na desítky tisíc

Skutečně profesionální vyčištění bytu musí provádět odborná firma a je poměrně drahé. Jeden byt stojí 50 až 200 tisíc korun.

Při odstraňování starých azbestových trubek musí být dělníci v kombinézách a dýchat přes respirátory. Stěny či podlahy musí vyčistit silné průmyslové vysavače a vzduch hnát přes speciální filtry. Odstranit azbestová vlákna z čalouněného nábytku a koberců je prakticky nemožné.

Přítomnost azbestových vláken v bytech na Chmelnici potvrdily výsledky dvou znaleckých posudků akreditovaných laboratoří.

"Jsme přesvědčeni, že radnice měla zakázku zadat odborné firmě, která by azbest odstranila bezpečně a neohrozila naše zdraví," řekla Martina Chmelová, předsedkyně občanského sdružení Chmelnice, která s radnicí Prahy 3 vede několikaletý spor.

 

Právě se děje

Další zprávy