Brno - Rekordní dvoumilionová pokuta za to, že firma Tukový průmysl - zapletená do útoku na státní podnik Čepro - nezaplatila státu téměř tři miliardy korun na clech, platí.
Rozhodl o tom Ústavní soud, když odmítl stížnost společnosti. Jde o další vítězství státu v boji o pohledávky a dluhy spojené s útokem na strategický státní podnik Čepro skladující pohonné hmoty.
Pohledávka má kořeny v roce 1996, kdy Čepro převzalo k uskladnění pohonné hmoty pro firmu Bena, která pak zásoby prodala firmě Tukový průmysl.
Podle firem, které si peníze postupně nárokovaly, Čepro pohonné hmoty nezaevidovalo a nevydalo, a tak způsobilo majiteli velkou škodu.
Tukový průmysl odmítl nést zodpovědnost a tvrdil, že Čepro vydávalo ze skladu zboží bez jeho vědomí, a tím pádem zodpovědnost nese právě státní podnik.
Nezpůsobili jsme Česku žádnou škodu
Celníci však rozhodli, že Tukový průmysl porušil celní předpisy a vznikl tak celní dluh ve výši 2,7 miliardy korun. Za porušení celních pravidel vyměřila celní správa firmě dvoumilionovou pokutu.
Společnost se obrátila na soud.
"Firma se domnívá, že učinila vše, aby nezpůsobila České republice žádnou škodu. Pokud pak Čepro manipulovalo s propuštěným zbožím takovým způsobem, že nezákonně uniklo celnímu dohledu, činilo tak bez vědomí stěžovatele (Tukového průmyslu) a naopak ho ujišťovalo, že deklarované zboží celnímu dohledu neunikne," stojí v žalobě.
Daňovou kontrolu označila společnost za nezákonnou, rozhodnutí celníků za chybné.
Nejvyšší správní soud už v červnu 2008 všechny námitky firmy odmítl a potvrdil postup celníků.
"Vzhledem k tomu, že Nejvyšší správní soud neshledal naplněným žádný z tvrzených důvodů kasační stížnosti, zamítl kasační stížnost jako nedůvodnou," uvedl ve svém verdiktu Nejvyšší správní soud.
Firma však ještě podala ústavní stížnost. Podle právního zástupce firmy Tomáše Sokola úřady rozhodly nesprávně, špatně celou záležitost přezkoumaly.
Navíc - pokuta ve výši 2 miliony korun je nejvyšší možná jakou firma mohla dostat, nebylo však vůbec zjištěno a dokázáno, že za celní dluh odpovídá Tukový průmysl.
Senát Ústavního soudu vedený soudcem Vladimírem Kůrkou nyní stížnost odmítl.
Podle soudců nebyla porušena práva firmy, Nejvyšší správní soud se zabýval všemi důkazy a zhodnotil je správně. "Rozhodnutí je dostatečně pregnantně, racionálně přesvědčivým a logicky věcně odpovídajícím způsobem odůvodněno," uvedli ústavní soudci.
Vše je v pořádku
"Ústavní soud neshledal, že by postupem ve věci jednajícího Nejvyššího správního soudu či Městského soudu v Praze či správních orgánů došlo k porušení hmotně právních či procesně právních předpisů, které by mělo za následek porušení ústavně zaručených základních práv nebo svobod společnosti," rozhodli soudci.
Boj o miliardy z Čepra kvůli skladování pohonných hmot se vede už několik let a v celé kauze figuruje skupina kolem podnikatele Radovana Krejčíře.
A společnost Tukový průmysl chtěl Krejčíř využít v celé kauze k dalšímu podvodu. Krejčíř totiž chtěl podle policie nechat podle policie domluveným celníkem fiktivně zabavit pět milionů korun. Pak by ho podle vyšetřovatelů zabil a vše naaranžoval tak, že s penězi zmizel. Po státu by pak požadoval přeplatek dvě miliardy.
Celým složitým sporem o celnmí dluh se stále zabývají soudy, ty tak nyní například řeší spor o část celního dluhu ve výši 75 milionů korun mezi Čeprem a Tukovým průmyslem. Nové projednání tohoto případu nařídil Nejvyšší soud.