Ústavní soud uškodil sám sobě, říká šéf komunistů

Petr Holub
5. 9. 2009 11:30
Předseda komunistů popisuje v předvolebním rozhovoru omyly kapitalismu
Předseda českých komunistů Vojtěch Filip.
Předseda českých komunistů Vojtěch Filip. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Předseda KSČM Vojtěch Filip se stal jedním z politických lídrů, kteří se snaží najít cestu z předvolebního patu, který nastal tento týden poté, co Ústavní soud zpochybnil konání vyhlášených předčasných voleb.

Filip hodnotí verdikt Ústavního soudu značně kriticky, hlavně proto, že odkládá vznik vlády, která by měla zasáhnout proti ekonomické krizi.

V rozhovoru s Aktuálně.cz formuluje Vojtěch Filip trojí důsledek, který bude verdikt Ústavního soudu mít.

Interview s Vojtěchem Filipem je čtvrtým ze série předvolebních rozhovorů s lídry parlamentních stran, které pro vás připravujeme. Předchozí rozhovory s lídry zelených, strany TOP 09 a KDU-ČSL Ondřejem Liškou, Karlem Schwarzenbergem a Cyrilem Svobodou najdete v infoboxu.

"Za prvé povede k větší opatrnosti v přijímání ústavních zákonů. To je pozitivní," říká předseda komunistů.

"Za druhé tady bude velký dopad do společnosti. Ústavní soud si nepomohl. Jeho důvěryhodnost bude občany posuzována právě z pohledu, že jeden poslanec, který si chce dokončit volební období, má víc práv než deset milionů občanů. Třetí věc je rovina budoucího vývoje. Politické strany musí zareagovat na to, že není jasný termín voleb. Prodloužit předvolební období znamená zkrátit jakémukoli vítězi čas na samotné věcné řešení. To je nebezpečné, protože tím jsme se velmi přiblížili tomu, že bude rozpočtové provizorium. Zahájení rozpočtového roku s nejasnými pravidly v době prohlubující se ekonomické krize není dobrý signál do společnosti," upozorňuje Filip.

Recept komunistů

Jinak má podle něho samotná KSČM jasno, jak ekonomice pomoci. Podle receptu komunistů by pomohly vyšší sociální dávky i státní investice, které se zaplatí zvýšením daní bohatým a velkým firmám.

A.cz: Hovoříte o ekonomické krizi. Jistě jste navštívil výstavu Země živitelka v Českých Budějovicích. Návštěvníků tam bylo víc než v minulých letech. Tak jaká krize?

Byl jsem na Zemi živitelce v neděli. Potěšilo mě, že je tam o sto vystavovatelů víc než loni. Návštěvníků bylo víc také. Ale krize tam byla - objem nakoupeného zboží neodpovídal loňskému roku. Nabídka dalších komodit v zemědělské oblasti ukazuje větší snahu prodávat. Ekonomické podniky se rozhodly masivně nabízet své zboží a využívají k tomu každou příležitost.

A.cz: Volební programy mají za hlavní motiv boj s krizí. Vy navrhujete vyšší sociální dávky a doporučujete také posílit státní investice. Otázka zní, kde na to vezmete peníze? V rozpočtu nejsou.

Navrhujeme zvýšení příjmů státního rozpočtu. Za prvé zrušíme nesmyslná opatření tzv. Topolánkova batohu, třeba zastropování sociálního a zdravotního pojištění. Ekonomové se moc nemýlí, že to výrazně snížilo příjmy těch dvou systémů.

Topolánek léčil jedem

A.cz: To znamená, že zrušíte celý batoh?

V každém případě, protože vedl jen k prohloubení blížící se krize. To byla léčba jedem.
Také bychom se vrátili k diferenciaci daní, a to nejen u fyzických osob. Už jsme navrhovali v době průběžného snižování daní právnických osob, aby byly lépe chráněny malé a střední podniky proti nadnárodním monopolům a globálním řetězcům, jak obchodním tak výrobním. V tomto ohledu žádná vláda ODS ani ČSSD nereagovala, tím pádem se naši drobní podnikatelé a střední firmy trápili v nerovném souboji s evropskými a světovými giganty.

A.cz: Zvýšíte tedy daňové sazby pro firemní daně?

Navrhujeme minimálně dvě různé úrovně daně. Vyšší sazba může začínat na deseti nebo třiceti nebo sto milionech obratu, to je věc dohody. My začínáme s tím, že daň do deseti milionů by byla na dnešních dvaceti procentech, ale u velkých podniků bychom se dostali ke třiceti procentům. To by přineslo výrazný prospěch státnímu rozpočtu. Nebráníme se diskusi, jestli speciálně zdanit hazard. Nezlobte se, vydělávat na sázkách v Tipsportu nebo v Sazce je přece jen jiné podnikání než být drobný pekař. Tady je diferenciace nutná. Vedle pětipásmového daňového systému fyzických osob chceme minimálně dvou nebo třípásmové zdanění právnických osob.

Omyl kapitalismu

A.cz: Při krizi ve třicátých letech vystupovali komunisté také velmi aktivně. Tehdy hodnotili krizi jako systémové selhání kapitalismu a jako důkaz, že se blíží jeho konec. Dnes to vidíte stejně nebo jinak?

Ukázalo se, že globální kapitalismus není schopen řešit problémy světa. Řekněme si na rovinu, že to je evidentní nejen na ekonomických číslech. Globální kapitalismus není nekonečný koncept řešení všech problémů lidstva. My neříkáme, že to řešení přinášel sovětský model socialismu, ale myslíme si, že to řešení musí být solidární a že musí lépe odpovídat potřebám občanů.
V Čechách se to možná někomu nezdá, protože patříme mezi deset procent států, které jsou bohaté. Ale ze 192 států OSN je bohužel 170 chudých. Jedno procento obyvatel planety ovládá 40 procent světového bohatství, deset procent ovládá 95 procent. To znamená, že na devadesát procent světového obyvatelstva zůstává pět procent světového bohatství.
To je hrozná nerovnost. Pokud zaměňujeme politickou svobodu s ekonomickou nesvobodou, tak je to stejně nespravedlivé jako omezování politické svobody.

A.cz: Takže chcete posílit roli státu a mezinárodních organizací?

Nám jde o to, aby posílila role občanů, aby mohli více mluvit. Samotné posílení států může vést k podobným krizovým projevům, jaké se projevily ve státním kapitalismu, tedy socializací ztrát a privatizací zisků.
Chceme větší míru občanských svobod na centrální úrovni, větší práva na úrovni obcí a krajů, i silnější roli státu. Pokud jde o kontrolu nadnárodního kapitálu od mezinárodních organizací, tak mě připadá, že nebylo naplněno to, co se očekávalo od Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Proti tomu se dá bojovat jenom posílením občanské společnosti a posílením role státních orgánů.

 

Právě se děje

Další zprávy