Za chřipku se má platit na dřevo, říká Cyril Svoboda

Petr Holub, Kateřina Eliášová
27. 8. 2009 21:00
Julínek byl první, kdo přišel s reformou. ODS ho pohřbila, říká šéf KDU-ČSL
Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.
Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lidovci tradičně tvrdí, že jsou třetím pilířem české demokratické politiky. Nechtějí svůj program stavět pouze na vymezování proti dvěma velkým stranám.

Staronový předseda Cyril Svoboda v rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal, v čem spočívá zvláštní křesťanskodemokratická politika KDU-ČSL.

„Zcela zásadní jsou dva momenty. Za prvé, bereme vážně ochranu života. Vím, že se lidé někdy o rozhodují v zoufalých situacích. Nechceme být v žádném případě kazateli, kteří chtějí něco zakazovat a rozhodovat za druhé. Ale bereme to zcela vážně a chceme každému pomoci najít jiné řešení.
Za druhé, považujeme za mimořádně důležité, aby tady byly děti. Nechceme kreslit na billboardy babičku, vnučku a spokojené rodiče, ale vytvořit rodinám podmínky.

To souvisí s tím, že jsme stranou, která chce soudržnou společnost. Levicová spravedlnost bez svobody i pravicová svoboda bez spravedlnosti jsou pro nás naprosto nepřijatelné. Žádat soudržnou společnost je znak středové strany," uvedl šéf KDU-ČSL.

Interview s Cyrilem Svobodou je třetím ze série předvolebních rozhovorů s lídry parlamentních stran, které pro vás připravujeme. Předchozí rozhovory s lídry zelených a strany TOP 09 Ondřejem Liškou a Karlem Schwarzenbergem najdete v infoboxu.

Vyšší výdaje jen jako vize

A.cz: Jak poznáme, že je společnost soudržná?

Když jsem kandidoval na předsedu, definoval jsem tento vztah jako bratrství podle hesla Francouzské revoluce „Svoboda, rovnost, bratrství". Obdobný koncept mají britští konzervativci.

A.cz: Říkáte, že patříte do středu, váš program ale působí značně levicově. Chcete každému přidat, školám, zdravotníkům, zemědělcům, obcím, dotace na ekologii či dopravu chcete zachovat. A není tam ani slovo, kde peníze vezmete, když už letos budeme mít dvousetmiliardový schodek. Kde je tedy vezmete?

Snažíme se, aby byl program ve všech případech vyvážený. Například se v kapitole školství škrtlo zvyšování platů učitelům, ve zdravotnictví slibujeme jen nové výdaje na školení lékařů. Čtěte pečlivě.

A.cz: Například ve zdravotnictví je slib, že se výdaje zvýší z dnešních 6,5 procenta HDP na 8 až 9 procent. To je přece slib za sto miliard ročně?

Tam je řečeno, že se ve vyspělých zemích Evropské unie vydává tolik a že my bychom měli směřovat k tomu procentu. Ale to jsou jen obecné pohledy na celkové směřování. To není podmínka pro koaliční jednání. Jsme si vědomi, že se musí šetřit a zastavit zadlužování, protože dluh se musí splácet.
Ale vraťme se zpátky. Prověříme za co se u nás staví dálnice, proč se má za odstranění ekologické zátěže platit 113 miliard, nevím na co potřebuje naše obrana nadzvuková letadla.

A.cz: Zavázali jsme se v rámci NATO k výdajům 2,2 procenta HDP, což ani dnes zdaleka neplníme. To nemusíme dodržovat?

Ne, to byl příslib v rámci Severoatlantické aliance. Alianci záleželo na tom, aby každý stát vložil nějakou kapacitu, protože alianci kromě družicového systému AWACS nic neopatří. Můžeme říci, že dáme do aliance protichemické jednotky, polní nemocnice, ženisty a podobně. Ale nikde není psáno, že vzdušný prostor musí v rámci nějaké krize chránit gripeny. Jde o to, co snese naše hrdost. Nakonec na každé použití gripenů se musíme ptát Švédů, kteří vůbec nejsou v alianci.
Až leasing gripenů skončí, tak můžeme požádat třeba Velkou Británii, aby náš vzdušný prostor hlídaly její supersoniky. Jsme spojenci, nebo nejsme spojenci?

Julínka pohřbila sama ODS

A.cz: Nemůže být zdravotnictví kamenem úrazu pro případnou dohodu s občanskými demokraty?

To vás možná překvapí a nevím, jestli budu pochválen ve vlastní straně. Julínek byl první ministr, který předložil jasnou reformu, všichni před ním o tom jen mluvili. Neřeším teď jestli ji napsal pan Hroboň, nebo někdo jiný.
Reforma zkolabovala jen na dvou momentech. Za prvé, že se prosazovala válcováním, i když bylo jasné, že by se něco mohlo korigovat. S korekcemi by to mohlo projít. Druhým momentem, proč reformu nepodpořila lidová strana, byla privatizace fakultních nemocnic.

A.cz: Váš tehdejší předseda Jiří Čunek svého času blokoval také privatizaci zdravotních pojišťoven a měli jste i další námitky. Nebyl váš odpor nakonec zásadnější?

Nemyslím si to. V každém případě nakonec reformu pohřbili hejtmani ODS, protože se za ni nepostavili. Jakmile loni skončily krajské volby, tak byli ochotni hodit poplatky a všechno ostatní za hlavu.
Nejde o to, jak byly postaveny poplatky a že se měly upravit. Jsem dokonce přesvědčen, že by krajské volby dopadly jinak, kdyby ODS pevně řekla: toto je reforma, my ji možná upravíme, ale stojíme za ní.
Ovšem když byla strana ve věci zdravotnictví rozdělena, když všichni hejtmani řekli „ne", tak jak má potom strana sehnat jakoukoli energii, aby reformu v koalici dotáhla dál.

Tři principy pro zdraví

A.cz: Jednou větou, vy jste proti Julínkově reformě nebyli?

Samozřejmě jsme ji viděli velmi kriticky a chtěli jsme ji upravit. Ale neodmítli jsme reformu jako takovou.
Mám tři principy, které musí být v každé reformě zdravotnictví. Z vybraného pojistného se má hradit jenom zdravotní péče a občan musí mít k dispozici standardy, aby věděl, co se hradí. Nevadí slučování nebo rozlučování pojišťoven, ale musí být nad nimi dozor. Nakonec se musí zakázat regionální monopolizace.
Když si člověk typu Chrenka někde koupí lékárnu, ambulanci, nemocnici, distribuční společnost, pojišťovnu, kruh se uzavře. Jak se říká, mimo zůstane jen pohřební ústav. Pak nadiktuje podmínky, za kterých poskytne péči v regionu.
Když se to někomu nelíbí, pošle se do nemocnice do Havlíčkova Brodu nebo do Chebu . Nakonec tam jezdí vlaky a svobodná volba lékaře tak bude zachována. Proti tomu jsou poplatky směšnou záležitostí.

A.cz: Proto chcete, aby lidé platili na dřevo za všechny levnější léky?

Na chřipku peníze mám. Proto budu po vás chtít, abyste si koupil brufen, aspirin a podobné léky. Kdybych měl rakovinu, tak budu chtít od pojišťovny peníze na tuto léčbu. Na to nikdo peníze mít nebude, přitom jde o záchranu nebo prodloužení života.

 

Právě se děje

Další zprávy