Hašteření lídrů stran nám nahrává, říká Schwarzenberg

Petr Holub, Kateřina Eliášová
22. 8. 2009 11:00
Toskánsko a pád vlády Topolánka a Paroubka oslabilo, myslí si lídr TOP 09
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Když se dva perou, třetí se směje – jednoduchá poučka, kterou dnes nejčastěji opakují představitelé politického nováčka TOP 09.

Lídr nové strany Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Aktuálně.cz připustil, že březnový pád vlády a jen několik týdnů stará “aféra Toskánsko” TOP 09 nahrávají.

Je to vidět i ve volebních preferencích, rostou. Poslední výzkum agentury Median přisoudil TOPce 9,5 procenta možných hlasů voličů.

“Nevěrohodnost českého politického establishmentu se prokázala a po pravdě řečeno Jiří Paroubek a Mirek Topolánek jsou naši největší podporovatelé,” zhodnotil poslední vývoj Schwarzenberg.

V tak dobrý výsledek, 9,5 procenta, nicméně někdejší šéf české diplomacie nevěří, je prý skeptik. “Kdybychom to udrželi, byl by to zázrak,” uvedl.

Interview s Karlem Schwarzenbergem je druhým ze série předvolebních rozhovorů s lídry parlamentních stran, které pro vás připravujeme.
První rozhovor s Ondřejem Liškou můžete pod titulkem Budu strašit voliče velkou koalicí, říká zelený Liška" číst zde

A.cz: Před třemi lety se volební souboj odehrával zejména v rovině Paroubek-Topolánek. Teď se to příliš nedaří, lídři nejsou populární. Dokážete toho využít nebo to bude opět souboj hlavně těchto dvou politiků?

Skutečně jsme využili klidnějšího srpna a po celé republice umístili naše billboardy a poutače. Teď ovšem začnou ty parní válce, budeme mít těžší.

A.cz: Proč si to myslíte?

Očekávám, že obě strany do souboje vloží dost peněz. Tím se to automaticky zúží na souboj mezi nimi. Na druhé straně oba (J. Paroubek a M. Topolánek – pozn. red.) ztratili na prestiži. Jeden svrhl vládu uprostřed předsednictví, druhý zase odjel do Toskánska a víme, s kým trávil dovolenou. Prostě nevěrohodnost českéhho politického establishmentu se prokázala a po pravdě řečeno – oni jsou naši největší podporovatelé.

A.cz: Letní průzkumy Vás teď musely potěšit, dosáhli jste téměř deseti procent? Věříte, že tento trend udržíte?

Možné to je. Očekávám, že to velké nasazení dvou velkých stran nám preference sníží. Kdybychom to udrželi, byl by to zázrak. Nevylučuji ale, že během volebního boje se na nás vytáhne nějaká aféra, která bude čistě vykonstruovaná. Než se to ovšem objasní, bude po volbách.

Špinavé prádlo prát nebudeme

A.cz: S čím půjde do finiše TOP 09?

Nepřistoupíme na vytahování špíny. Ať si to špinavé prádlo perou mezi sebou ostatní. My budeme říkat lidem nepříjemné pravdy. Doufám, že lidi uvěří tomu, že to myslíme vážně, a že chceme českou politiku opravdu změnit. Neplánujeme žádné senzace, budeme objíždět české kraje a mluvit s voliči.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Za jakých okolností byste vstoupili do vlády? Pro nové strany to může znamenat jednu účast ve vládě a konec jejich existence, viz zelení nebo Unie svobody.

Jedině když to bude nutné.

A.cz: Nutné pro co?

Aby se zde mohlo rozumně vládnout. Přiznávám, že bych považoval za nedobré řešení, kdyby tady vládla sociální demokracie s tichou podporou komunistů. I tichá podpora zajištuje velký vliv na vládu, někdy dokonce větší, než velká koalice.

Koalice s ČSSD? Ano, bez Paroubka

A.cz: Z toho, co říkáte, by bylo možné uzavřít i koalici se sociální demokracií...

V zásadě je pro mě sociální demokracie strana, kterou považuju za demokratickou a dokonce za v Evropě nutnou. Problémem je současné vedení - Jiří Paroubek a David Rath. Dnešní ČSSD není ve skutečnosti sociální demokracií. Používají značku, ale pravá sociální demokracie to není. Vidím tam ovšem několik politiků, se kterými by spolupráce možná byla, zejména mezi těmi mladšími.

A.cz: Co Vám na Jiřím Paroubkovi tak vadí?

Foto: Vojtěch Marek

Kdyby se z této strany v Čechách stala opravdová sociální demokracie, zítra jsem s nimi připraven udělat koalici. Ale ne v této konstelaci. To je beznadějné. S těmito typy nemůžete dělat koalici. Podivné výroky na moji adresu od Paroubka bych ještě snesl, ne tak to, jak nezodpovědně shodil vládu během předsednictví. Myslí jen na stranu, ne na stát. V poslední době se nadto stal hlásnou troubou zahraničních politických představitelů jako velkého Vladimíra Vladimíroviče (ruský premiér Putin – pozn. red.) To ve mě budí také jisté starosti.

A.cz: A Případná trojkoalice, jejíž součástí by byla i KDU-ČSL. Po odchodu Miroslava Kalouska a jeho příznivců je mezi oběma stranami určité napětí...

To by asi bylo možné.

V Bahně korupce

A.cz: Vy jste nedávno řekl, že nemá smysl zakládat nové strany, pokud nedojde k politickému převratu. Myslíte, že nějaký zažíváme?

To je pravda, ale také jsem mluvil ještě o italském příkladu z devadesátých let, kdy politický systém sám sebe tak požral, že už nepřežil. V devadesátých letech tamní vládní strany skončili v bahně korupce. Obávám se, že v tomto směru teď doháníme Itálii.

A.cz: Myslíte tedy, že ODS a ČSSD jsou ve stejném stavu, jako italské vládní strany počátkem devadesátých let?

Opravdu se podle mého názoru snaží dohánět co nejvíc.

A.cz: Vy myslíte, že je možné zbavit českou politiku neustálých afér, podezřelých zakázek a začít dělat reálné kroky eliminující přebujelou korupci?

Nemyslím si, že tady můžeme mávnout čarovným proutkem a pak to vymizí. To bude ještě dlouholetý boj. Předpoklad je, že se nám podaří prosadit aspoň nějaké zákonné změny, které by zúžily prostor pro korupci. Žádoucí by byla silná výměna lidí jak v politických stranách, tak v jistých pozicích v průmyslu. Úplně zvítezit se nám asi nepodaří.

 

Právě se děje

Další zprávy