Cyril Svoboda: Zradili jsme kubánské disidenty

Petr Holub, Kateřina Eliášová
27. 8. 2009 9:45
Šéf lidovců kritizuje Topolánkovu vládu, v níž byl ministrem. Nebyla důsledná v obhajobě lidských práv, říká
Předseda lidovců Cyril Svoboda.
Předseda lidovců Cyril Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Předseda lidovců Cyril Svoboda před volbami kritizuje zahraniční politiku Topolánkovy vlády, v níž více než dva roky působil (jako ministr předseda legislativní rady a poté jako ministr pro místní rozvoj).

V rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že zahraniční politika úplně ztratila směr tím, že Topolánkova vláda zanedbala její tradiční motiv, ochranu lidských práv ve světě.

Svoboda také uvedl, že pozici českého státu ve světě neprospěly v minulých třech letech hádky kolem radaru ani výprava Jiřího Paroubka do Moskvy. 

„Zahraniční politika mě bude velmi zajímat v případné debatě o koaliční dohodě. Principy musí být jasné, máme spojenectví v rámci NATO a EU, a vedle toho přátelské vztahy. Přitom nemůžu postavit žádné spojenectví jen na přátelském vztahu, ani s Ruskem, ani Saúdskou Arábií, ani s republikou Togo. A každý, kdo by chtěl naši politiku přeorientovat a postavit jiný vztah nad spojenectví, poškozuje zájmy země," upozornil Svoboda, který před Topolánkovou érou byl ministrem zahraničí v koaličních kabinetech vedených sociálními demokraty.

Interview s Cyrilem Svobodou je třetím ze série předvolebních rozhovorů s lídry parlamentních stran, které pro vás připravujeme. Předchozí rozhovory s lídry zelených a strany TOP 09 Ondřejem Liškou a Karlem Schwarzenbergem najdete v infoboxu.

Schwarzenberga jsem varoval

A.cz: Předseda ČSSD Paroubek iniciativně jednal s ruským premiérem Putinem. Tím překročil nějaké hranice?

Jaké jsou obecně slabiny české politiky, to je například vidět na česko-čínské relaci. Spočítejte, kolik lidí jelo od nás do Číny a kolik bylo tady návštěv z Čínské republiky. Je to otázka hrdosti.
Třeba právě v Číně si nás dokážou dobře rozebrat. Říkají jednotlivým ministrům: vy dobře rozumíte těm našim vztahům, přijeďte, nabídneme vám úžasnou cestu. A ministři mají pocit, že jsou ředitelé zeměkoule a že chápou, o co jde v zahraniční politice.
V souvislosti s Čínou je třeba uvědomit si jednu věc. Když Praotec Čech lezl na Říp a díval se, kde je mléko a strdí, tak Čína už byla dávno vyspělá kultura. A my si myslíme, že jsme nějací hybatelé tohoto světa. Zástupci velkých zemí se na nás dívají jenom tak, co vydržíme a co si ještě necháme líbit.

A.cz: Takže při vztazích s Ruskem radíte větší opatrnost?

V této souvislosti jsem velmi kritický k tomu, co dělal jako ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Klidně hodil přes palubu disidenty na Kubě. Rozhodl o povýšení našeho zastupitelského úřadu v Teheránu, údajně proto, že nám to rozjede nějaký byznys. Podívejte, jak silné postavení má dnes Hamás a jakou pozici dnes máme my na Blízkém východě.
A podívejte se, jak jsme se zachovali k rusko-gruzínským vztahům. Napřed naše zahraniční politika říkala, že agresorem jsou Rusové a že s ním nezahájíme žádné vážně rozhovory, dokud se z Gruzie nestáhnou. Nestáhli se ani o milimetr a my jsme klidně s Ruskem zahájili strategický rozhovor. Proti této politice bych se rozhodně vymezil.

A.cz:  Byl jste ale členem stejné vlády jako Schwarzenberg. Proč jste mu nic neřekl?

Byl jsem členem té vlády (pozn. red.: jako předseda legislativní rady) a také jsem mu to na vládě říkal. Nemohl jsem s tím ale jít ven, protože bych zároveň musel z vlády odstoupit. Bohužel se o tom nikdy nevedlo koaliční jednání, i když se to týká otázky lidských práv ve světě.

A.cz: Vy jste byl jako ministr zahraničí rozhodnější?

Americká ministryně Condoleezza Rice říkala, že vztah ke Kubě je někde mezi pozicí Cyrila Svobody a španělského ministra Moratinose. Takovou jsme měli roli a evropská pozice se hledala v dohodě mezi těmito póly.
Najděte v období 2006/9 jediný případ, kdy byla pozice České republiky důležitá pro nějaké mezinárodní rozhodování. Nic takového neexistuje. Dnes se omezuje národní zájem už jenom na ochranu značky piva nebo něco podobného. Absolutně jsme to vzdali.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Cyrila Svobody: Zápisky z Havany 

Kavan jako pět promile

A.cz: Za evropské předsednictví svou vládu také nepochválíte?

Premiér Topolánek předvedl jako manažer Evropy velký výkon. Ale i když jsme na sebe tak pyšní, nezanechali jsme ani během předsednictví po sobě žádnou stopu. Co si dnes v Evropě představí pod slovním spojením česká politika, tedy kromě toho, že Paroubek svrhl vládu? Ještě Entropu, což byla provokace, která zase nikoho tolik neurazila.

A.cz:  Neupozornili jsme na sebe ještě cestami politiků na Blízký východ? Třeba výprava předsedy sněmovny Miloslava Vlčka a jednání jeho poradce Jana Kavana s organizací Hamás vzbudily velký, byť kritický ohlas v řadě zemí.

Každý, kdo si s sebou vezme Kavana, tak neriskuje, ale má absolutní jistotu průšvihu. To je jako když sedá do auta a má pět promile.

Kde se mýlí ČSSD

A.cz:  Pokud byste jednali o spolupráci se sociálními demokraty, nemohou tam být nepřekročitelné spory, jako je americký radar na českém území? Vy ho podporujete, ČSSD se snažila získat popularitu jeho odmítáním.

Možná, že má Lubomír Zaorálek z ČSSD pravdu, že raketová obrana je zastaralá, že má chránit před nebezpečím, které neexistuje, že radar může ohrozit vztahy k jiným zemím.
Možná má úplně ve všem pravdu. Jen v jednom nemá pravdu určitě.
Spojenci se musí osvědčit v nepříznivých dobách. Dohoda se Spojenými státy o radaru měla přesně tento smysl. Říkala, že v globálním světě máme silného Usámu, že se některé země radikalizují po vzoru prezidenta Cháveze a jeho Venezuely, a že my se už nemůžeme jen spoléhat na své češství, které radí nikoho nenaštvat. Ukázalo se však, že nám stále záleží na tom, co si o nás bude myslet Putin, Ahmadínedžád a další. Až kdyby bylo zle, tak hned budeme volat „Ameriko, spas nás".
Možná že máš, Lubomíre Zaorálku, pravdu úplně ve všem, ale já se nestydím říct, že spojenecké vztahy jsou víc než cokoli jiného. A Spojené státy jsou naši spojenci.
Jinak radar je otázka pro novou americkou administrativu a nemyslím si, že ta rozhodne rychle. Jeden francouzský ministr popsal rozdíl mezi Kennedym a Obamou: Kennedy byl politikem a stal se legendou, Obama je legenda, která se stane politikem. Bude dobrý prezident, ale nejdříve musí zjistit, co vlastně má rozhodovat.

A.cz: Popsal jste svůj spor s ČSSD, znemožňuje tedy dohodu nad zahraniční politikou?

S tímhle chceme jít do koaličních jednání. A protože v případné koalici nechceme být vazaly, ale partnery, tak každý musí brát náš názor vážně.
Vždyť nejde o to, co si o nás myslí Bush nebo Obama, ale co si o nás myslí Američané. A nesmí je napadnout, že se stydíme za to, že jsou našimi spojenci. 

 

Právě se děje

Další zprávy