Praha - Ústavní soud odmítl návrh 43 poslanců KSČM a ČSSD, kteří žádali, aby zrušil zákon o reformě veřejných financí.
Soudci přitom neposuzovali argumenty poslanců, odmítli je rovnou s tím, že už na stejný zákon jednu stížnost projednávají. Tu podali v říjnu samotní poslanci ČSSD. "Ústavní soud nikdy souběžně neprojednává dva obdobné podněty. Buďto návrhy spojí, nebo upřednostní dříve podaný jako v tomto případě," řekl mluvčí soudu Michal Spáčil.
Šéf KSČM Vojtěch Filip následně svolal tiskovou konferenci a odmítnutí označil za skandální.
KSČM: Bylo to nelegitimní
Komunisté a někteří sociální demokraté chtěli od Ústavního soudu vědět, zda nebylo porušeno legitimní očekávání voličů tím, že finanční reformu schválila sněmovna jen díky dvěma bývalým sociálnědemokratickým poslancům Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi. Odkazovali se na starší rozhodnutí soudu, podle kterého je při nejistém legitimním očekávání nejistá i svoboda.
Dále čtěte:
Komunistům rovněž vadily i konkrétní kroky v reformě. Nejvíce zrušení výplaty nemocenské za první tři dni nemoci a také platbu daně z takzvané superhrubé mzdy, tedy i z pojištění, které za zaměstnance platí zaměstnavatel. "Nelze platit daň z příjmu z částky, která není součástí mzdy," uvedl při podání stížnosti předseda KSČM Vojtěch Filip.
ČSSD: Bylo to zmatečné
Sociální demokraté, jejichž návrh je dosud ve hře, svůj podnět postavili na tom, že je reforma příliš složitá a jednotlivé zákony, které reformní balík obsahuje, nedostatečně provázané.
"My jsme napadli procedurální aspekty té tzv. reformy. Vláda splácala nekonzistentní soubor více jak padesáti zákonů. Těsně před projednáváním ve sněmovně předložila mnohastránkový komplexní pozměňovací návrh a nakonec si Senát s občanskodemokratickou většinou odhlasoval, že se tím nebudou vůbec zabývat," řekl pro Aktuálně.cz šéf klubu poslanců sociální demokrace Michal Hašek.