Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení, ve kterém zkoumal tendr Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na českého pěstitele léčebného konopí.
Řekl to v pátek předseda úřadu Petr Rafaj. SÚKL tak může podepsat smlouvu s vítězem. Podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové ale bude trvat nejméně několik měsíců, než bude vítězná firma moci zahájit dodávky. Rozhodnutí úřadu zatím není pravomocné.
Antimonopolní úřad se případem zabýval na návrh společnosti Velvana, ten ale nebyl doručen v zákonem stanovené lhůtě zadavateli. Už dříve úřad odmítl vydat předběžné opatření, které by SÚKL bránilo v uzavření smlouvy s vítězem.
Mluvčí SÚKL potvrdila, že ústav obdržel rozhodnutí ÚOHS. Nyní vyzve vítěznou firmu, aby si zažádala o licenci. "Ústav předpokládá, že správní řízení (o udělení licence) nebude trvat déle než 30 dní," uvedla Šustková. Poté ještě musí uchazeč absolvovat další řízení, tentokrát aby získal povolení k zacházení s návykovými látkami.
"Poté, co uchazeč obdrží licenci i povolení, budou splněny podmínky pro uzavření vlastní smlouvy o dodávce konopí pro léčebné použití. Teprve pak lze zahájit plnění smlouvy. Zahájení plnění veřejné zakázky požaduje zadavatel nejdříve čtyři a nejpozději sedm měsíců po udělení licence," popsala postup mluvčí.
Ústav ale podle ní postupuje tak, aby konopí bylo pro pacienty dostupné v nejbližším možném termínu.
České lékárny už pacientům nabízejí konopí dovážené z ciziny. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách kolem 300 korun.
Lékový ústav už koncem loňského roku uvedl, že v soutěži o českého dodavatele zvítězila s nejlepší cenou firma Elkoplast Slušovice, která nabídla cenu 68 korun bez DPH za gram.
Server iDnes.cz v minulosti uvedl, že do druhého kola tendru postoupily Elkoplast Slušovice, firma Medihemp a společnost Velvana, která do soutěže šla s firmou Leros a Výzkumným ústavem rostlinné výroby.
Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů v lékovém ústavu byl spuštěn loni v listopadu.
Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy je dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.