Stát chce povolit léčbu dětí konopím. A šestkrát zvýší dávku

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 4. 2015 7:00
Ministerstvo chce z vyhlášky odstranit zákaz léčby pomocí marihuany u dětí. Podle odborné společnosti to však může narušit jejich psychiku. Kromě toho se zvedá povolená měsíční dávka na šestinásobek.
Léčebné konopí by se mohlo používat i při léčení dětí, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví.
Léčebné konopí by se mohlo používat i při léčení dětí, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Léčebné konopí by mohlo ulevovat od zdravotních potíží i dětem, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Do novely vyhlášky vepsalo ustanovení, podle kterého by se mohla droga používat například při epileptických záchvatech nebo při ekzémech. Jenomže odborná lékařská společnost nesouhlasí. Marihuana by prý mohla negativně poznamenat dětskou psychiku.

Američtí lékaři přišli před dvěma lety se zjištěním, že konopí pomáhá dětem při epilepsii. Malí pacienti, kterým drogu podali, měli výrazně méně záchvatů a zmírnil se také jejich průběh.

„Začali jsme dětem podávat extrémně malé dávky Cannabidiolu, tedy látky, která má zdravotní účinky, ale nepůsobí na psychiku člověka. Zjistili jsme totiž, že má výrazný efekt. U osmdesáti až devadesáti procent dětí se zmírnily epileptické záchvaty,“ oznámil předloni lékař Green Bridge Medical Allan Frankel. Podávání drogy dětem okamžitě uvolnil také Izrael.

Může látka dětem uškodit?

České ministerstvo zdravotnictví i v reakci na to připravilo novelu vyhlášky, která léčení marihuanou upravuje. V ní léčbu konopím u dětí povoluje. Současně rozšířilo řady lékařů, kteří mohou látku lidem předepisovat. A zvedlo maximální měsíční dávku na šestinásobek – na 180 gramů sušiny.

„Není jediný důvod, proč lékaře při předepisování léčebného konopí omezovat věkem pacienta,“ řekl šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Jenomže pediatrické společnosti nesouhlasí. S konopím u dětí jsou podle nich jen malé zkušenosti. Nikdo navíc nemůže vyloučit, že droga nevyvolá u pacientů psychické poruchy.

„Ty potom mohou z dětského věku přetrvávat až do dospělosti,“ vysvětlil člen předsednictva České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jan Švihovec. Společnost proto podle něj rozšíření léčby marihuanou na děti nepodporuje.

Místo do lékárny na černý trh

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013. Používat se smí ke zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózouParkinsonovou chorobou či AIDS. V praxi se však zatím téměř nepoužívá, na lékařský recept si konopí koupilo jen deset pacientů. Většina lidí si rostliny podle odborníků stále pěstuje doma v truhlíku nebo je dál získává na černém trhu. Důvodem je hlavně cena: zatímco v lékárnách se gram dováženého konopí prodává za 320 korun, na ulici je k mání i za polovinu.

Léčebné konopí pomáhá především při tišení chronické bolesti a zmírnění nevolnosti po chemoterapii. Mírní třes a poruchy svalového napětí, atopické ekzémy, lupénku a nechutenství. 

Doposud bylo léčení marihuanou omezeno na inhalace nebo ústní podání. Do budoucna počítá novela vyhlášky i s dalšími způsoby podání – například s užitím výtažků či mastí. Kouření marihuany se při léčení nedoporučuje kvůli nežádoucím účinkům způsobeným spalováním.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy