Stát chce povolit léčbu dětí konopím. A šestkrát zvýší dávku

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 4. 2015 7:00
Ministerstvo chce z vyhlášky odstranit zákaz léčby pomocí marihuany u dětí. Podle odborné společnosti to však může narušit jejich psychiku. Kromě toho se zvedá povolená měsíční dávka na šestinásobek.
Léčebné konopí by se mohlo používat i při léčení dětí, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví.
Léčebné konopí by se mohlo používat i při léčení dětí, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Léčebné konopí by mohlo ulevovat od zdravotních potíží i dětem, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Do novely vyhlášky vepsalo ustanovení, podle kterého by se mohla droga používat například při epileptických záchvatech nebo při ekzémech. Jenomže odborná lékařská společnost nesouhlasí. Marihuana by prý mohla negativně poznamenat dětskou psychiku.

Američtí lékaři přišli před dvěma lety se zjištěním, že konopí pomáhá dětem při epilepsii. Malí pacienti, kterým drogu podali, měli výrazně méně záchvatů a zmírnil se také jejich průběh.

„Začali jsme dětem podávat extrémně malé dávky Cannabidiolu, tedy látky, která má zdravotní účinky, ale nepůsobí na psychiku člověka. Zjistili jsme totiž, že má výrazný efekt. U osmdesáti až devadesáti procent dětí se zmírnily epileptické záchvaty,“ oznámil předloni lékař Green Bridge Medical Allan Frankel. Podávání drogy dětem okamžitě uvolnil také Izrael.

Může látka dětem uškodit?

České ministerstvo zdravotnictví i v reakci na to připravilo novelu vyhlášky, která léčení marihuanou upravuje. V ní léčbu konopím u dětí povoluje. Současně rozšířilo řady lékařů, kteří mohou látku lidem předepisovat. A zvedlo maximální měsíční dávku na šestinásobek – na 180 gramů sušiny.

„Není jediný důvod, proč lékaře při předepisování léčebného konopí omezovat věkem pacienta,“ řekl šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Jenomže pediatrické společnosti nesouhlasí. S konopím u dětí jsou podle nich jen malé zkušenosti. Nikdo navíc nemůže vyloučit, že droga nevyvolá u pacientů psychické poruchy.

„Ty potom mohou z dětského věku přetrvávat až do dospělosti,“ vysvětlil člen předsednictva České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jan Švihovec. Společnost proto podle něj rozšíření léčby marihuanou na děti nepodporuje.

Místo do lékárny na černý trh

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013. Používat se smí ke zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózouParkinsonovou chorobou či AIDS. V praxi se však zatím téměř nepoužívá, na lékařský recept si konopí koupilo jen deset pacientů. Většina lidí si rostliny podle odborníků stále pěstuje doma v truhlíku nebo je dál získává na černém trhu. Důvodem je hlavně cena: zatímco v lékárnách se gram dováženého konopí prodává za 320 korun, na ulici je k mání i za polovinu.

Léčebné konopí pomáhá především při tišení chronické bolesti a zmírnění nevolnosti po chemoterapii. Mírní třes a poruchy svalového napětí, atopické ekzémy, lupénku a nechutenství. 

Doposud bylo léčení marihuanou omezeno na inhalace nebo ústní podání. Do budoucna počítá novela vyhlášky i s dalšími způsoby podání – například s užitím výtažků či mastí. Kouření marihuany se při léčení nedoporučuje kvůli nežádoucím účinkům způsobeným spalováním.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy