Stát chce povolit léčbu dětí konopím. A šestkrát zvýší dávku

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 4. 2015 7:00
Ministerstvo chce z vyhlášky odstranit zákaz léčby pomocí marihuany u dětí. Podle odborné společnosti to však může narušit jejich psychiku. Kromě toho se zvedá povolená měsíční dávka na šestinásobek.
Léčebné konopí by se mohlo používat i při léčení dětí, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví.
Léčebné konopí by se mohlo používat i při léčení dětí, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Léčebné konopí by mohlo ulevovat od zdravotních potíží i dětem, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Do novely vyhlášky vepsalo ustanovení, podle kterého by se mohla droga používat například při epileptických záchvatech nebo při ekzémech. Jenomže odborná lékařská společnost nesouhlasí. Marihuana by prý mohla negativně poznamenat dětskou psychiku.

Američtí lékaři přišli před dvěma lety se zjištěním, že konopí pomáhá dětem při epilepsii. Malí pacienti, kterým drogu podali, měli výrazně méně záchvatů a zmírnil se také jejich průběh.

„Začali jsme dětem podávat extrémně malé dávky Cannabidiolu, tedy látky, která má zdravotní účinky, ale nepůsobí na psychiku člověka. Zjistili jsme totiž, že má výrazný efekt. U osmdesáti až devadesáti procent dětí se zmírnily epileptické záchvaty,“ oznámil předloni lékař Green Bridge Medical Allan Frankel. Podávání drogy dětem okamžitě uvolnil také Izrael.

Může látka dětem uškodit?

České ministerstvo zdravotnictví i v reakci na to připravilo novelu vyhlášky, která léčení marihuanou upravuje. V ní léčbu konopím u dětí povoluje. Současně rozšířilo řady lékařů, kteří mohou látku lidem předepisovat. A zvedlo maximální měsíční dávku na šestinásobek – na 180 gramů sušiny.

„Není jediný důvod, proč lékaře při předepisování léčebného konopí omezovat věkem pacienta,“ řekl šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Jenomže pediatrické společnosti nesouhlasí. S konopím u dětí jsou podle nich jen malé zkušenosti. Nikdo navíc nemůže vyloučit, že droga nevyvolá u pacientů psychické poruchy.

„Ty potom mohou z dětského věku přetrvávat až do dospělosti,“ vysvětlil člen předsednictva České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jan Švihovec. Společnost proto podle něj rozšíření léčby marihuanou na děti nepodporuje.

Místo do lékárny na černý trh

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013. Používat se smí ke zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózouParkinsonovou chorobou či AIDS. V praxi se však zatím téměř nepoužívá, na lékařský recept si konopí koupilo jen deset pacientů. Většina lidí si rostliny podle odborníků stále pěstuje doma v truhlíku nebo je dál získává na černém trhu. Důvodem je hlavně cena: zatímco v lékárnách se gram dováženého konopí prodává za 320 korun, na ulici je k mání i za polovinu.

Léčebné konopí pomáhá především při tišení chronické bolesti a zmírnění nevolnosti po chemoterapii. Mírní třes a poruchy svalového napětí, atopické ekzémy, lupénku a nechutenství. 

Doposud bylo léčení marihuanou omezeno na inhalace nebo ústní podání. Do budoucna počítá novela vyhlášky i s dalšími způsoby podání – například s užitím výtažků či mastí. Kouření marihuany se při léčení nedoporučuje kvůli nežádoucím účinkům způsobeným spalováním.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 26 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy