Praha - Soud opět nedal za pravdu Marii Čauševič, která se jako první žena v Česku začala soudit kvůli diskriminaci pohlaví v práci.
Její odvolání dnes soud zamítl a potvrdil rozsudek soudu nižšího stupně. "Určitě se opět odvolám. Jednou se to ve společnosti musí prolomit," řekla Aktuálně.cz Čauševič.
V prvním kole u soudů byla úspěšnější Pražská teplárenská - společnost, která ženu dosud zaměstnává a která podle žaloby tuto ekonomickou expertku diskriminovala.
"Antidiskriminační zákon nechybí, máme v zákonech paragrafy, které tyto případy postihují, ale zdá se, že je ještě neumíme používat jako v západních zemích. Připadám si jako ve filmu Lid versus Larry Flint," řekl po rozsudku advokát Čauševič Marek Odrobina.
Příběh Marie Čauševič je známý: daňová poradkyně se přihlásila do konkursu na ekonomického ředitele. Podle žaloby uspěla, ale firma vyhlásila nový konkurs, ve kterém uspěl muž. Podle Čauševič s daleko menšími zkušenostmi jako ona.
Zaměstnavatel se hájí tím, že firma má právo si vybrat ředitele a že první konkurs neměl vítěze, Čauševič ho tedy nemohla vyhrát. "Vždy jsme tvrdili, že jsme paní Čauševič nediskriminovali, takže jsme spokojení s verdiktem," řekla Aktuálně.cz mluvčí firmy Světla Prokešová.
Jedna plus jedna
Čauševič zůstává u firmy, i když připouští, že jí nadřízení opakovaně naznačují, aby odešla. "Je to těžké, ale vytrvám, dokud poběží soudy. Pravda je na mé straně," míní žena, která od loňska založila i obecně prospěšnou společnost s názvem Jedna plus jedna.
Ta se zabývá právě diskriminací ve společnosti a také hledáním mladých talentů. "V Česku se všichni tváříme, jak nebojujeme proti diskriminaci, ale výsledek je zcela opačný. Když se podíváte na velké firmy, v jejich vedení nejsou žádné ženy. Lépe je na tom státní správa, ale tam jsou zase nižší platy, proto tady muži posty přenechávají ženám," řekla.
Čauševič je rozhodnuta svůj spor dovést až k evropským soudům. "nebylo to tak, že bych se jednou ráno probudila a řekla si: Budu je žalovat. Radila jsem se o svém případu s mnoha lidmi, neziskovými organizacemi, které se tím zabývají i v zahraničí a několika právníky. Ti všichni byli přesvědčeni, že jsem v právu," dodala.
Další žalobě čelí pojišťovna
Čauševič má ale již následovnici. Anna Mikulová ze Vsetínska před měsícem zažalovala svého zaměstnavatele, pojišťovnu Kooperativa. Na rozdíl od Čauševič Mikulová už v Kooperativě, kde šéfovala kroměřížské pobočce, nepracuje. Firma ji nakonec propustila.
Podle Mikulové byla ale vyhozena z postu bez dodržení formálních postupů a nevybíravým způsobem, což odnesla zdravotními problémy. Podobné praktiky potvrdily i některé další zaměstnankyně firmy.
Žena popsala, že přes dobré výsledky ji firma nabídla namísto vedoucí pozice místo na přepážce a měl ji nahradit mladší muž s menšími zkušenostmi. Odmítla jinou práci a později i odejít s odstupným.
Kooperativa diskriminaci popírá. Tvrdí, že kancelář pod vedením Mikulové nebyla výkonná. Mikulová ale říká, že výkonnost poklesla až v době, kdy ústředí začalo tlačit na její odchod a neposkytovalo jí důležité dokumenty pro práci. Chybějící informace měly pak souvislost s důvody propuštění.