Ušetřili jste stamiliony, stačilo vyměnit politiky

Petr Holub
17. 10. 2011 5:30
Pátrání Aktuálně.cz ukázalo, že volební výměna ve vedení měst zasadila ránu korupci
Někdo sliboval, voliči to udělali. Billboard, který jsme četli před rokem.
Někdo sliboval, voliči to udělali. Billboard, který jsme četli před rokem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než čtyři miliony voličů, kteří před rokem prohlasovali nové politiky do vedení města a obcí, přinesly veřejným rozpočtům stovky milionů korun.

Aktuálně.cz v podrobném průzkumu zjistilo, že revoluce, která přišla v loňských komunálních volbách zejména na radnice v největších městech republiky, za poslední rok výrazně snížila počet podezřelých a předražených veřejných zakázek. 

Za příklad mohou sloužit Liberec, České Budějovice, Pardubice, Opava a Karlovy Vary, které řídily ještě loni počátkem října radnice s korupční pověstí, avšak volby vynesly na radnice místo zavedených stran nové tváře z občanských iniciativ.

V databázi ministerstva financí lze dnes najít desítky příkladů, jak se novým a férovým způsobem zadávání daji na jednotlivých veřejných  zakázkách uspořit milióny nebo až desítky miliónů korun.

Aktuálně.cz se udělalo vlastní hodnocení, jak si nové radnice ve statutárních městech vedly.

Po volbách za polovic

Příklady ke srovnání.

Pardubická radnice loni vyhlásila výběrové řízení na zateplení Základní školy Staňkova v ceně 24 milionů korun bez DPH. Do užšího výběrového řízení bylo pozváno pět firem a vítězná společnost Jings zakázku získala v květnu 2010 za nabídku 40 milionů.

Letos v srpnu? Firma Bauset dostala zakázku na revitalizaci pardubických kasáren Hůrka, když nabídla práci za 8 milionů. Radnice přitom soutěž vyhlašovala na cenu 26 milionů, v otevřeném výběrovém řízení se 12 stavebními firmami se však podařilo cenu zakázky výrazně srazit.

V Českých Budějovicích zase zakázku na opravu ulice 28. října získala loni v březnu v užším řízení společnost K-Building za 27 milionů, i když město původně počítalo s cenou o milion nižší. Radnice později ještě zpochybnila regulérnost soutěže tím, že K-Buildingu doplatila čtyři miliony za vícepráce.

Letos v květnu ve městě získala zakázku na zateplení Základní školy Máj společnost OHL ŽS, která uspěla proti čtrnácti dalším konkurentům nabídkou za 37 milionů. Radnice přitom zakázku vyhlásila na cenu 65 milionů.

Změnou způsobu zadávání jediné soutěže dokázaly pardubická či českobudějovická radnice ve srovnání s minulou praxí ušetřit 30 milionů.

Výhody poctivých primátorů

Průzkum Aktuálně.cz ukázal i to, že se městským politikům vyplácí, když se dokážou podezření z korupce vyhýbat.

Vedoucí posty obhájili primátoři, kteří nepředražovali zakázky. Petr Kajnar (ČSSD) z Ostravy, Martin Novotný (ODS) z Olomouce, Jaroslav Vymazal (ODS) z Jihlavy, Jaroslav Kubera (ODS) z Teplic a Vlastimil Vozka z Mostu mohli při volbách před občany vykázat, že městské prostředky investovali bezchybně, respektive s menšími nedostatky.

Specifický je případ Vlastimila Vozky a jeho hnutí Mostečané Mostu.

Tamní občané předběhli zbytek republiky, protože protestní občanské iniciativě dali nejvíc hlasů už ve volbách před pěti lety. Hnutí Mostečané se voličům odvděčilo tím, že veřejné soutěže probíhaly vzorně. Do každé se přihlásilo nejméně patnáct zájemců, a radnice tak původní ceny snižovala o víc než 50 procent. V loňských volbách dostala Vozkova strana 58 procent hlasů.

Rizika suverénní vlády

U nové mostecké strany se však projevila rizika suverénní vlády.

Těsně před loňskými volbami vyhlásil Most užší výběrové řízení na stavbu sportovní haly. Zvítězila neprůhledná firma Herkul s akciemi na doručitele a původní cenu 209 milionů se podařilo snížit jen o sedm procent. Radnice tak přišla o desítky milionů.

Další ztráty hrozí, pokud proplatí vícepráce, jak je zvykem v ostatních severočeských městech, kde v posledních letech dominuje velká koalice ODS a ČSSD.

Varovným příkladem je v tomto směru rekonstrukce ústeckého muzea. Zakázku v hodnotě 310 milionů získala v užším řízení společnost Insky s nabídkou 333 milionů. K tomu prozatím inkasovala 52 milionů za vícepráce.

O tom, že se i při velkých zakázkách dá ušetřit, přitom svědčí rekonstrukce náměstí před nádražím v Ostravě-Svinově. V otevřené soutěži sedmi uchazečů o zakázku v hodnotě 683 milionů zvítězila firma IMOS s nabídkou 332 milionů.

Plzeň, Karlovarská ulice

Změny k lepšímu se dočkali i občané měst, kde se nevyměnila stranická garnitura, ale pouze osoba primátora.

Přísnější kontrolu zakázek prosazuje v Praze primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který už ušetřil 50 milionů při odbahnění hostivařské přehrady.

V Plzni se na radnici udržela ODS. O tom, že nový šéf Martin Baxa změnil přístup, svědčí případ tramvajové trati v Karlovarské ulici.

S rekonstrukcí první části od Bolevecké až po ulici Na Chmelnicích začali Baxovi předchůdci před volbami. Zakázku za 144 milionů získala v soutěži tří firem společnost Berger Bohemia, která nabídla o čtvrtinu vyšší cenu.

Druhou část Karlovarské ulice opraví Viamont, který zvítězil nad sedmi soupeři. Navržená cena 194 milionů se v soutěži snížila o 42 procent.  

Baxa ovšem nedokázal zabránit předražené rekonstrukci stadionu ve Štruncových sadech.

Druhý obrat v Liberci a Karlových Varech

Na druhé straně není ani volba nových politiků pro občany zárukou, že se poměry ve městě trvale změní.

Nově založené strany zatím nedokázaly změnit praxi při zakázkách na zlínské radnici. V Liberci a v Karlových Varech už byly od vlády odstaveny strany Změna pro Liberec a Alternativa, které byly protagonisty protikorupčních změn.

Primátor Liberce Jan Korytář skončil v dubnu. Dosavadní spojenci se ho společně s opozicí zbavili, protože nechtěl podepsat nevýhodné smlouvy na opravu lázní a bazénu za 300, respektive 100 milionů. První náměstek karlovarského primátora Jiří Kotek byl odvolán, protože chtěl, aby město stavitelům vrátilo předražený zimní stadion za miliardu korun.

Návrat starých časů v Liberci už signalizuje revitalizace městské čtvrti Rochlice. Veřejná soutěž na zakázku za 70 milionů byla vyhlášena v březnu a z třiadvaceti zájemců se prosadil stavební gigant Eurovia s nabídkou za 38 milionů.

 Od května se už smlouva dvakrát upravila a Eurovia dostala prozatím navíc dva miliony. 

 

Právě se děje

Další zprávy