Úřady: Fond ohrožených dětí zařídil nezákonné adopce

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 11. 2008 16:00
Za porušení zákona dostala organizace půlmilionovou pokutu
Marie Vodičková, ředitelka FODu
Marie Vodičková, ředitelka FODu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Fond ohrožených dětí, který ročně dostává od státu desítky milionů korun, závažně porušil zákon.

Loňské kontroly krajských úřadů odhalily, že ve třech regionech tato organizace neoprávněně "sehnala" bezdětným párům dítě k adopci.

Vždy šlo o případy, kdy matkou dítěte byly sociálně slabé ženy, které otěhotněly a ocitly se v těžké životní situaci.

Krajské úřady označily tuto praxi ve FODu za běžnou. Aktivním zprostředkováváním osvojení se přitom organizace ocitla za hranou zákona.

Úřady jí v rámci správního řízení udělily pokutu v horní výši, dohromady 450 tisíc korun. FOD se proti rozhodnutí odvolal k ministerstvu práce a sociálních věcí.

To se podle informací deníku Aktuálně.cz po bezmála ročním zkoumání se závěry krajských úřadů ztotožnilo a v následujících dnech by mělo verdikt potvrdit. Vedení FODu ale jakékoliv pochybení odmítá.

Pokuta v horní výši

Zprostředkovat dítěti náhradní rodiče může ze zákona pouze stát. Problém je však v tom, že žadatelů o adopci je příliš a dětí, které jsou ochotni přijmout, málo.

V ústavech jsou většinou k dispozici jen děti starší, s postižením, nemocné či romského původu. Většina žadatelů však chce dítě malé, zdravé a s bílou pletí.

Fond ohrožených dětí za této situace netransparentním způsobem nezákonně zprostředkovává osvojení právě "nedostatkových" dětí.

Šéfka FODu Marie Vodičková
Šéfka FODu Marie Vodičková | Foto: Ludvík Hradilek

To vyplynulo z kontrol, které proběhly ve třech krajských pobočkách (Plzeňský, Jihočeský a Moravskoslezský kraj) a jejichž závěry má Aktuálně.cz k dispozici. Celkem byly odhaleny čtyři případy (u jednoho však nakonec dítě předáno novým rodičům nebylo).

V jednom případě se tak dělo za asistence gynekologa. V dalším pak FOD zprostředkoval získání dítěte způsobem, který je na hraně zákona - pomocí falešného otcovství. Těhotná žena ještě před porodem nechala záměrně na matrice jako otce zapsat muže, který o dítě zažádal.

Ve dvou případech si ženy svůj krok po porodu rozmyslely. Jedné ženě se podařilo své dítě získat zpět, druhá matka však už tak úspěšná nebyla a musí žít bez svého syna.

Všechny tři kraje, kde bylo porušení zákona odhaleno, udělily FODu pokuty v horní výši. Dohromady 450 tisíc korun.

"Výše uložené pokuty je odůvodněna především závažností zjištěného protiprávního jednání směřujícího proti zájmu chráněného zákonem, kterým je ochrana práv dětí," uvádí se například v rozhodnutí Plzeňského kraje.

Syna mi vzali po týdnu

Jako příklad postupu, kterým se FOD dostal do potíží, může posloužit příběh paní P. z Jižních Čech. Deník Aktuálně.cz zrekonstruoval její příběh z výpovědi, kterou učinila na městském úřadě, kam se obrátila s žádostí o pomoc. Setkat se s dotyčnou ženou nepodařilo - není k vypátrání.

Paní P. otěhotněla a obrátila se na FOD s žádostí o pomoc. Organizace jí nabídla azylové bydlení, během pobytu v něm začala zvažovat, že dá své dítě k adopci. Místo pomoci řešit její tíživou situaci, jí FOD nabídl setkání s žadateli o dítě.

Zdravý bílý novorozenec. Klokánek v Brně
Zdravý bílý novorozenec. Klokánek v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

"Nebyla jsem pevně rozhodnutá," uvádí ve výpovědi paní P. "Veškeré doklady jsem podepsala v době šestinedělí, kdy pro mě bylo všechno citlivé a nedocházely mi důsledky mého jednání."

Kvůli postupu FODu totiž přišla o lhůtu, kterou při legální adopci dává ženě zákon. Každá matka má právo vzít své rozhodnutí během šesti týdnů po porodu zpět.

Paní P. tedy tuto možnost neměla, a jak vyplývá z krajské kontroly, týden po porodu si dítě odnesli noví "rodiče". Když chtěla získat syna zpět, bylo už pozdě. Soud ho pravomocně přidělil žadatelům.

Podle závěrů krajské kontroly je takovýto postup ve Fondu ohrožených dětí běžný. "... bylo zjištěno, že výběr žadatelů o osvojení a seznámení s osobami poskytujícími dítě k osvojení je, kromě výše uvedených případů, běžnou praxí FOD," uvádí se v rozhodnutí Plzeňského kraje.

Budeme se soudit

Ředitelka organizace Marie Vodičková však jakékoliv pochybení odmítá. "Nejde o porušení zákona," říká. "Je neuvěřitelné, že chtějí sankcionovat někoho, kdo se snaží pomoci."

O porušení zákona nemůže být podle ní řeč z několika důvodů. "My žádné děti nevyhledáváme, ale ty matky se na nás obracejí samy," vysvětluje. "Je to nesmyslný zákon. Matky mají možnost si najít nové rodiče samy a to je v pořádku. Ale když se obrátí na nás, kteří jim můžeme nabídnout prověřené rodiče, tak je to špatně."

Podle Vodičkové navíc děti, kterým našly náhradní rodiče, nejsou právně volné, tudíž by jim stát nemohl přidělit rodiče běžným způsobem. "Jde o matky, které nechtějí, aby dítě šlo do kojeneckého ústavu," je přesvědčena. "Kdybychom jim nepomohli, našly by si někoho neprověřeného na ulici."

Fond ohrožených dětí je podle Vodičkové připraven se dál rozhodnutí o pokutě bránit, a v případě, že ministerstvo krajská rozhodnutí potvrdí, podá žalobu k soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy