Komisař OSN se zastal uprchlíka v Česku. Vyzval stát, ať zabrání deportaci ženy zpět do Ghany

Martin Biben Martin Biben
Aktualizováno 9. 11. 2017 11:54
Česko má první případ, kdy se Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva zastal uprchlíka a vyzval stát, aby zastavil jeho plánovanou deportaci do země, odkud přišel. Pětadvacetiletá uprchlice z Ghany je nyní v českém vězení a hrozil jí návrat domů, protože přicestovala na falešný pas.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Pětadvacetiletá žena z Ghany přicestovala letos v polovině září s cizím pasem na ruzyňské letiště. Během dvou dní proto skončila ve vězení, soud navíc rozhodl o její deportaci zpět do Ghany. Žena však tvrdí, že už na letišti žádala o azyl, protože byla ve své zemi obětí hrubého domácího násilí, které ghanská policie odmítala brát vážně. Česká cizinecká policie však podle Organizace pro pomoc uprchlíkům její žádost o azyl ignorovala.

"Podali jsme stížnost k Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, který se nyní Ghaňanky zastal. Vydal předběžné opatření ukládající Česku zastavit deportaci ženy. Je to poprvé, co se tato komise OSN zabývá případem nemožnosti podání žádosti o azyl na letišti v Česku," uvedla vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům Hana Franková.

Úřad ve svém dopise adresovaném ministerstvu spravedlnosti žádá stát, aby od vyhoštění ustoupil. "Komise žádá, aby se stát zdržel deportace během doby, kdy je případ posuzován," stojí ve stanovisku, které 6. listopadu podepsal vedoucí odboru lidských práv úřadu Ibrahim Salam.

Rozhodnutí tak přišlo shodou okolností ve stejný den, kdy OSN zveřejnila návrhy svých jednotlivých členských zemí ohledně stavu lidských práv v České republice. A několik zemí výslovně doporučilo bojovat právě s předsudky vůči žadatelům o azyl.

V případu mladé ženy z Ghany mohlo podle Frankové sehrát roli to, že je ve špatném fyzickém i psychickém stavu, navíc nakonec dokázala požádat o azyl z vězení. "Říká, že byla doma týrána, znásilňována. V každém případě má podle mezinárodního práva nárok na azylovou proceduru a důkladné prošetření. To má přednost před českým právem, podle kterého se dopustila přicestováním na cizí pas trestného činu. Vyhoštění by tak bylo porušením jejích práv," uvedla právnička.

Kdo chce azyl, ten o něj požádá, tvrdí policie

České úřady žádnou chybu nepřiznávají. Obvodní soud pro Prahu 6 však nyní své původní rozhodnutí o deportaci ženy pozastavil. "Postup soudu podléhá skutečnosti, že Opční protokol k Úmluvě o odstranění všech forem diskriminace žen má přednost před zákonem," vysvětluje soudkyně Zuzana Barochová.

Vyhoštění podle soudu umožnily výsledky provedeného dokazování. Žena z Ghany podle Barochové s vyhoštěním souhlasila. Na dotaz, jestli žena měla právo na azylové řízení, soud nechtěl reagovat s tím, že to není v jeho kompetenci.

Cizinecká policie se podle své tiskové mluvčí Kateřiny Rendlové chová vždy korektně. "Kdo azyl chce, požádá a řízení začne, nikomu v tom naši policisté nebrání," uvedla mluvčí.

Ministerstvo vnitra, jehož oddělení azylové a migrační politiky má záležitost azylu na starosti, ve čtvrtek obecně odpovědělo, že každý cizinec má právo podat žádost o azyl, i když je ve vazbě. "Do doby posouzení žádosti o mezinárodní ochranu, včetně případného soudního přezkumného řízení, je tak odložen i případný výkon rozhodnutí soudu o vyhoštění konkrétního cizince, které bylo uloženo jako trest za jím spáchanou trestnou činnost," napsala mluvčí Hana Malá. 

Podle advokáta Pavla Čižinského, který se zabývá imigračním právem, není případ Ghaňanky ani zdaleka ojedinělý. "Měl jsem klienty, kteří udělali podobnou zkušenost. Praxe na letišti v Ruzyni je minimálně podezřelá, důkazy však chybí, vždy je to v rovině tvrzení uprchlíka proti tvrzení policie," uvedl právník. Potvrdil však, že získání zastání od úřadu OSN je výjimečná záležitost. "Ještě jsem se s tím ve své praxi nesetkal," dodal.

 

Právě se děje

před 6 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrvoství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája" si v prosinci zahraje na mistrovství světa. V kvalifikaci vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. 

Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy