Uprchlík z NDR hledá českého esenbáka. Po 20 letech

Pavel Baroch, Naďa Straková
2. 7. 2009 12:00
Německé velvyslanectví v Praze se v roce 1989 změnilo v azylové zařízení pro emigranty z východního Německa
Takto to vypadalo 2. října 1989 u německé ambasády v Praze: Fleischmann leze přes plot, esenbák se mu v tom marně snaží zabránit
Takto to vypadalo 2. října 1989 u německé ambasády v Praze: Fleischmann leze přes plot, esenbák se mu v tom marně snaží zabránit | Foto: Archiv

Praha/Berlín - Před dvaceti lety byl Michael Fleischmann jedním z tisíců občanů NDR, kteří přes pražské velvyslanectví SRN utíkali do západního Německa.

Fotografie, na které se ho příslušník české bezpečnosti snaží stáhnout z plotu ambasády, se stala jednou z nejznámějších v celé SRN.

Německý deník Bild by nyní chtěl, aby se oba aktéři dramatických událostí, kdy se hroutil komunismus, znovu sešli. Obrátil se na český Ústav po studium totalitních režimů, zda by v pátrání po neznámém esenbákovi nepomohl.

"Rádi bychom s dotyčným policistou udělali rozhovor a vyfotili ho spolu s panem Fleischmannem," řekl Aktuálně.cz Hans-Wilhelm Saure, šéfreportér Bildu. Dodal, že Michael Fleischmann, který patří v Německu mezi známé postavy, nikdy k dotyčnému esenbákovi necítil nějakou zášť.

"Chtěl by se s ním potkat a potřást si rukou. Bral by to jako gesto usmíření," řekl Saure. Fotka, na níž je Fleischman s českým příslušníkem, vznikla těsně před pádem železné opony, a to 2. října 1989.

Kdo ho pozná, ať se ozve

Ústav pro studium totalitních režimů spolu s Archivem bezpečnostních složek slíbily, že se pokusí žádosti vyhovět. "Prozkoumáme dokumenty, které hovoří o nasazení příslušníků SNB při této akci a připravíme je německému reportérovi k prostudování," řekl Aktuálně.cz mluvčí obou institucí Jíří Reichl.

Foto: Ondřej Besperát

Pokud by někdo příslušníka poznal, může se ozvat na emailovou adresu [email protected].

Zůstaly jen trabanty

Jak vzpomíná někdejší velvyslanec SRN v Praze Hermann Huber, občané Německé demokratické republiky využívali ambasádu k útěku do západního Německa dlouhodobě, ovšem teprve v srpnu 1989 se z toho stal masový jev. Důvod?

Tehdejší Československo bylo jedinou zemí, kam východní Němci mohli bez víza. V létě před dvaceti lety se ovšem začalo proslýchat, že i hranice ke "spřátelenému" sousedovi se uzavře, a tak lidé z NDR, nespokojení s životem v komunismu, začali po stovkách utíkat na ambasádu v Praze. V centru Prahy po těchto emigrantech zůstávaly stovky trabantů a wartburgů.

Do západního Německa emigrovaly tisíce lidí

Počet uprchlíků stále narůstal a koncem září už jich bylo na velvyslanectví více než tisíc. Spali, kde se dalo. Třeba i ve stanech na zahradě ambasády. Koncem září přijel do Prahy vicekancléř a spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, aby uprchlíky seznámil s dohodou z NDR, podle níž mohou odjet do západního Německa.

Tato žena čekala na západní straně zdi přes tři hodiny, aby spatřila své příbuzné na východoněmecké straně zdi. Fotografie z roku 1961.
Tato žena čekala na západní straně zdi přes tři hodiny, aby spatřila své příbuzné na východoněmecké straně zdi. Fotografie z roku 1961. | Foto: Wikimedia Commons

"Milí krajané, přišel jsem dnes k vám, abych vám sdělil, že vás dnes čeká vycestování do Spolkové republiky Německo," řekl Genscher davu východoněmeckých občanů, kteří okamžitě začali slavit své vítězství.

"Jásot těch asi čtyř tisíc lidí v parku nelze popsat," vzpomíná na události před 20 lety tehdejší západoněmecký velvyslanec Hermann Huber. Jeho vzpomínku na tehdejší události si můžete přečíst ZDE.

Vlakem do západního Berlína

Další vlna uprchlíků přišla počátkem října. Mezi těmito emigranty byl zmiňovaný Michael Fleischmann, kterému český esenbák nezabránil v tom, aby přelezl plot velvyslanectví ve Vlašské ulici na Malé Straně.

Fleischmann na ambasádě pobyl tři až čtyři dny, poté získal povolení k výjezdu do Spolkové republiky Německo. Jel vlakem, dokonce přes NDR. Za několik dní dostal práci v západním Berlíně, kde žije dodnes.

Nyní je mu 55 let a je podnikatelem.

 

Právě se děje

Další zprávy