Úplatný soudce Havlín mu nesl "prospekty na suzuki". Žalobce teď musí schůzku vysvětlit

Radek Nohl Radek Nohl
22. 5. 2016 18:00
Kauza bývalého soudce Ondřeje Havlína ještě nekončí. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 začalo vyšetřovat, jestli si od Havlína převzal úplatek i žalobce Pavel Suchánek. Bývalý soudce mu podle rozsudku dal peníze za ovlivnění případu jednoho z opilých řidičů. Suchánek přijetí úplatku ale odmítá.
Dostal žalobce od bývalého soudce Ondřeje Havlína (na snímku) úplatek? Vyšetřování začalo.
Dostal žalobce od bývalého soudce Ondřeje Havlína (na snímku) úplatek? Vyšetřování začalo. | Foto: ČTK

Praha - Vyšetřovatelé začali prověřovat, zda pražský státní zástupce Pavel Suchánek dostal úplatek od odsouzeného bývalého soudce Ondřeje Havlína. Ten podle rozsudku soudu žalobci dal peníze za ovlivnění vyšetřování nehody jednoho z řidičů. Suchánek na rozdíl od Havlína u soudu neskončil, nyní bude muset vše vysvětlovat u výslechu.

Případem se podle informací deníku Aktuálně.cz začalo zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6. Počátek vyšetřování ale zatím komentovat nechce. "V této fázi řízení žádné informace ke kauze prozatím poskytovány nebudou," řekla obvodní státní zástupkyně Jindra Janáčová. Kauzu otevřela pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová poté, co dostala pravomocné rozhodnutí soudu.

V něm se píše, že Havlín předal úplatek za ovlivnění vyšetřování nehody opilého řidiče Vojtěcha Kocúra. "V žalobě se o nějakém předání peněz nepíše, žádné důkazy k tomu nebyly. Přišel s tím až Okresní soud v Kladně," řekl Aktuálně.cz Suchánek.

Schůzky mezi obžalovanými sledoval ÚOOZ

Soud však vycházel z důkazů, které mu předali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a žalobkyně Bradáčová. Policisté na začátku roku 2013 monitorovali schůzku mezi Havlínem a dalším odsouzeným, Borisem Šteflem.   

Odposlechy zaznamenaly Šteflova slova, kdy Havlínovi řekl, že "to pro něj má". Oba se poté setkali na parkovišti u Obvodního soudu pro Prahu 2. Krátce nato volal Havlín žalobci Suchánkovi. "Pavlíčku, kdy půjdeš ke mně na soud, mám pro tebe ty prospekty na to suzuki," ptal se Havlín po telefonu. Suchánek potvrdil, že se mohou sejít ihned.

Slovo "prospekty" podle rozsudku odsouzení používali při debatách o úplatcích. Suchánek se poté s Havlínem setkal na parkovišti. Kladenský soudce Petr Sedlařík má za to, že si i předali peníze. "Důkazní situace je takové síly, že dovoluje závěr o tom, že Havlín Suchánkovi nejen nabídl, ale ze svého pohledu i poskytl úplatek," napsal Sedlařík v rozsudku.

Úplatek jsem nevzal, odmítá žalobce

Suchánek, který nyní působí u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2, připustil, že komunikuje se soudci běžně třeba i na parkovišti mimo budovu soudu. Na to, že by se ale s Havlínem sešel v ten den, kdy se měl předat úplatek, si už Suchánek nepamatuje. "Úplatek jsem ale nevzal," dodal.

Krajský soud v Praze letos v únoru poslal Havlína za přijetí úplatků na pět let a tři měsíce do vězení. Navíc má zaplatit 350 tisíc korun. Pokud tak neučiní, trest se mu o deset měsíců protáhne. Také mu propadne nelegálně držená zbraň.

Trest ve výši tří roků a deseti měsíců dostal žalobce František Fiala, který také pracoval u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2. Mírnější verdikt dostal Ludvík Sýkora, který má podmínku na tři a půl roku, a také Jaroslav Kříž, který od soudu odešel s podmínkou na 30 měsíců. Havlín proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nezkorumpovaní politici na severu Čech zkrachovali, normální člověk, který by se rozhodl jít proti systému, tak nemůže vyhrát, tvrdí Slonková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy