Soud snížil trest pro Havlína na pět let a tři měsíce. Zneužil svých kvalit, říká soudkyně

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 11. 2. 2016 17:36
Krajský soud v Praze poslal soudce Ondřeje Havlína za přijetí úplatků na pět let a tři měsíce do vězení. Navíc má zaplatit 350 tisíc korun. Pokud tak neučiní, trest se mu o deset měsíců protáhne. Trest ve výši tří roků a deseti měsíců zůstává žalobci Františku Fialovi. Mírnější trest dostal Ludvík Sýkora, který má podmínku na tři a půl roku, a také Jaroslav Kříž, který od soudu odešel s podmínkou na 30 měsíců. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová chtěla pro Havlína původně potvrdit dřívější trest, a to šest let a pět měsíců.
Soudce Ondřej Havlín.
Soudce Ondřej Havlín. | Foto: ČTK

Praha - Krajský soud v Praze potrestal soudce Ondřeje Havlína za přijetí úplatků na pět let a tři měsíce vězení. Navíc má zaplatit 350 tisíc korun. Pokud tak neučiní, trest se mu o deset měsíců protáhne. Také mu propadne nelegálně držená zbraň.

Trest ve výši tří roků a deseti měsíců zůstává žalobci Františku Fialovi. Mírnější verdikt dostal Ludvík Sýkora, který má podmínku na tři a půl roku, a také Jaroslav Kříž, který od soudu odešel s podmínkou na 30 měsíců. Karlu Matějkovi zrušil soud peněžitý trest, dvouletá podmínka ale platí. U ostatních odsouzených ke změně nedošlo. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová chtěla pro Havlína původně potvrdit dřívější trest, a to šest let a pět měsíců. Krajský soud však trest zmírnil. Přihlédl k jeho věku, zdravotnímu stavu a k tomu, že se doznal a že se za něj přimluvili váleční veteráni. Bradáčová byla ale po vynesení rozsudku spokojená. "Rozhodnutí soudu odpovídá důkazům, které policie shromáždila během řízení," řekla novinářům. 

Soudkyně Eva Milcová Havlína i Fialu zkritizovala. "Jsou letitými pracovníky v justici, o to více je přitěžující okolností, že svých kvalit zneužili k takové trestné činnosti," prohlásila. Havlín si rozsudek vyslechnout nepřišel, omluvil se pro nevolnost. "Vážný pro něj trest je vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu," řekl Havlínův obhájce Michal Hráský. Zda podá dovolání, nebo bude žádat o odklad nástupu do vězení, neřekl. "Musím se poradit se svým klientem," dodal Hráský.

Soudkyně uvedla, že rozsudek okresního soudu byl správný. "Řízení u okresního soudu bylo vedeno zákonným způsobem a máme za to, že soud se s důkazy vypořádal dostatečně," řekla Milcová. Odmítla také další stížnost Borise Štefla a Ondřeje Havlína, že by trestní stíhání bylo zahájeno nezákonně.

Čtvrteční vyjádření Havlína podle Milcové ukázalo, že znalecký posudek jeho zdravotního stavu není nutný. "Pan Havlín je dobře orientován, jeho závěry byly emotivní, ale logické," sdělila soudkyně. Vyjádřila se také k námitce obžalovaných, podle kterých byly odposlechy nezákonné. "Odposlechy byly pořízeny zákonně," prohlásila Milcová.

Odvolací soud začal ve středu, kdy se Havlín objevil po delší době na veřejnosti. U soudu také zaznělo, že byl letos během ledna hospitalizován. Důvodem byl jeho zdravotní stav, který se údajně zhoršil. Havlín prý trpí psychickými problémy. "Já jsem se na revers nechal propustit z nemocnice, abych se mohl zúčastnit dnešního jednání," řekl Havlín.

Okresní soud v Kladně Havlína původně potrestal 6,5 roku nepodmíněně a pokutou 350 tisíc korun, také mu propadne nelegálně držená zbraň. Státní zástupce František Fiala dostal 3 roky a 10 měsíců. Na 10 měsíců ve vězení byl odsouzen také Jaroslav Kříž, Ludvík Sýkora měl strávit za mřížemi dva roky, další tři odsouzení dostali podmínky. Všichni se proti trestu odvolali, pravomocný verdikt tak vynesl Krajský soud v Praze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy