Soud snížil trest pro Havlína na pět let a tři měsíce. Zneužil svých kvalit, říká soudkyně

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 11. 2. 2016 17:36
Krajský soud v Praze poslal soudce Ondřeje Havlína za přijetí úplatků na pět let a tři měsíce do vězení. Navíc má zaplatit 350 tisíc korun. Pokud tak neučiní, trest se mu o deset měsíců protáhne. Trest ve výši tří roků a deseti měsíců zůstává žalobci Františku Fialovi. Mírnější trest dostal Ludvík Sýkora, který má podmínku na tři a půl roku, a také Jaroslav Kříž, který od soudu odešel s podmínkou na 30 měsíců. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová chtěla pro Havlína původně potvrdit dřívější trest, a to šest let a pět měsíců.
Soudce Ondřej Havlín.
Soudce Ondřej Havlín. | Foto: ČTK

Praha - Krajský soud v Praze potrestal soudce Ondřeje Havlína za přijetí úplatků na pět let a tři měsíce vězení. Navíc má zaplatit 350 tisíc korun. Pokud tak neučiní, trest se mu o deset měsíců protáhne. Také mu propadne nelegálně držená zbraň.

Trest ve výši tří roků a deseti měsíců zůstává žalobci Františku Fialovi. Mírnější verdikt dostal Ludvík Sýkora, který má podmínku na tři a půl roku, a také Jaroslav Kříž, který od soudu odešel s podmínkou na 30 měsíců. Karlu Matějkovi zrušil soud peněžitý trest, dvouletá podmínka ale platí. U ostatních odsouzených ke změně nedošlo. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová chtěla pro Havlína původně potvrdit dřívější trest, a to šest let a pět měsíců. Krajský soud však trest zmírnil. Přihlédl k jeho věku, zdravotnímu stavu a k tomu, že se doznal a že se za něj přimluvili váleční veteráni. Bradáčová byla ale po vynesení rozsudku spokojená. "Rozhodnutí soudu odpovídá důkazům, které policie shromáždila během řízení," řekla novinářům. 

Soudkyně Eva Milcová Havlína i Fialu zkritizovala. "Jsou letitými pracovníky v justici, o to více je přitěžující okolností, že svých kvalit zneužili k takové trestné činnosti," prohlásila. Havlín si rozsudek vyslechnout nepřišel, omluvil se pro nevolnost. "Vážný pro něj trest je vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu," řekl Havlínův obhájce Michal Hráský. Zda podá dovolání, nebo bude žádat o odklad nástupu do vězení, neřekl. "Musím se poradit se svým klientem," dodal Hráský.

Soudkyně uvedla, že rozsudek okresního soudu byl správný. "Řízení u okresního soudu bylo vedeno zákonným způsobem a máme za to, že soud se s důkazy vypořádal dostatečně," řekla Milcová. Odmítla také další stížnost Borise Štefla a Ondřeje Havlína, že by trestní stíhání bylo zahájeno nezákonně.

Čtvrteční vyjádření Havlína podle Milcové ukázalo, že znalecký posudek jeho zdravotního stavu není nutný. "Pan Havlín je dobře orientován, jeho závěry byly emotivní, ale logické," sdělila soudkyně. Vyjádřila se také k námitce obžalovaných, podle kterých byly odposlechy nezákonné. "Odposlechy byly pořízeny zákonně," prohlásila Milcová.

Odvolací soud začal ve středu, kdy se Havlín objevil po delší době na veřejnosti. U soudu také zaznělo, že byl letos během ledna hospitalizován. Důvodem byl jeho zdravotní stav, který se údajně zhoršil. Havlín prý trpí psychickými problémy. "Já jsem se na revers nechal propustit z nemocnice, abych se mohl zúčastnit dnešního jednání," řekl Havlín.

Okresní soud v Kladně Havlína původně potrestal 6,5 roku nepodmíněně a pokutou 350 tisíc korun, také mu propadne nelegálně držená zbraň. Státní zástupce František Fiala dostal 3 roky a 10 měsíců. Na 10 měsíců ve vězení byl odsouzen také Jaroslav Kříž, Ludvík Sýkora měl strávit za mřížemi dva roky, další tři odsouzení dostali podmínky. Všichni se proti trestu odvolali, pravomocný verdikt tak vynesl Krajský soud v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy